Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V roku 2021 si pripomíname už 705 rokov od narodenia Karola IV. - jedného z najvýznamnejších európskych vladárov vôbec. Dnes sa zameriame na slávne platidlá, ktoré sú ozdobené portrétom slávneho Luxemburga.

Historické mince s portrétom Karola IV.

Kráľovský zlatý dukát s podobizňou legendárneho Karola IV.

Asi najslávnejšou emisiou s podobizňou legendárneho vladára je kráľovský zlatý dukát, ktorý sa razil už za jeho života. V razbe zlatých mincí pokračoval Karel IV. po vzore svojho otca Jána Luxemburského. Oproti svojmu predchodcovi však upustil od razby medzinárodných florénov s ľaliou a svätým Jánom a razil zlaté mince dukátovej váhy so svojím portrétom a vyobrazením leva. Tento motív vystriedal v roku 1355 portrét Karola IV. s kráľovskou a následne cisárskou korunou. Zlaté dukáty s portrétom Karola IV. sú dnes veľmi vzácne a drahé.

Vyobrazenie slávneho kráľa a neskôr aj rímskeho cisára nájdete aj na menej hodnotných historických minciach. Jeho podobizeň zdobí napríklad tzv. parvus, drobnú striebornú mincu.

Československé mince a pamätné emisie

Karlov most dlho zdobil prvorepublikové haliere

Na československých obežných minciach síce samotného Karola IV. nenájdeme, ale môžeme sa stretnúť s niekoľkými pamiatkami, ktoré nechal činorodý vladár postaviť. Napríklad Karlov most dlho zdobil prvorepublikové haliere.

Séria piatich mincí, tzv. karlovských dukátov

Prvá tematicky zaujímavá emisia bola emitovaná v roku 1948 k 600. výročiu Karlovej univerzity. O 30 rokov neskôr vydala štátna banka k 600. výročiu úmrtia Karola IV. sériu piatich mincí, tzv. karlovských dukátov.

Pocty sa dočkalo tiež Karlovo Nové mesto pražské, ktoré oslavovalo v roku 1998 650. výročie od svojho založenia. Nakoniec vydala štátna banka celú minisériu s motívom Nového mesta na uncovej minci, založením Univerzity Karlovej na mincu poluncovej, vydaním právnych dokumentov upravujúcich pomer českého štátu ku Svätej ríši rímskej na mincu štvrťuncovej a položením základného kameňa hradu Karlštejna na mincu desatinnú.


Karol IV. na pamätných razbách

Karlov most v 5 unciach rýdzeho striebra s perleťou

Pamätných medailí a razenia s Karolom IV. je na svetovom trhu o poznanie viac než mincí, razených štátnej bankou. Z početných emisií je zrejmé, že je tomuto výnimočnému panovníkovi a jeho kultúrnym či architektonickým aktivitám venovaná zaslúžená pozornosť.

V ponuke Národnej Pokladnice nájdete hneď niekoľko krásnych numizmatických minisérie, ale aj samostatných pamätných razenia. Za pozornosť stojí napríklad 5 uncový strieborná razba s pravou perleťou s vyobrazením Karlovho mosta alebo minisérie pamätných medailí "Život Karola IV."

Pamätné medaily Život Karola IV.

Karol IV. - 1 kg medaila z rýdzeho striebra

1 kg medaila z rýdzeho striebra - skutočná zberateľská príležitosť

Úplnou novinku a úplne mimoriadnu zberateľskú príležitosť predstavuje strieborná pamätná medaila z 1 kilogramu striebra 999/1000. Razba vznikla k 705. výročiu narodenia Karola IV. a limitácia celej zberateľskej série je iba 99 exemplárov pre celý svet. Každá razba je na hrane očíslovaná a všetky sú k dostaniu v kvalite proof, teda v najvyššej razbovej kvalite. Viac informácií nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.