Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Keď počujeme slovo numizmatika, väčšina z nás si predstaví kovové pliešky okrúhleho tvaru. Áno, mince aj medaily sú väčšinou okrúhle artefakty, prostredníctvom ktorých môžeme kúpiť deťom cukríky, alebo si pripomenúť významnú osobnosť či národnú pamätihodnosť. Vďaka moderným technológiám, ktoré sú v mincovníctve v súčasnosti dostupné, sa však hranice numizmatiky významne posúvajú!

Zaujíma Vás zlato, striebro, diamanty… alebo štvorlístok? V súčasnosti môžeme obdivovať skutočne inovatívne kúsky so vsadenými drahokamami, sklenenými prvkami alebo 3D objektami vystupujúcimi z reliéfu mince. Do numizmatov môžu byť zalisované dokonca aj rastliny či texty. Niektoré kúsky sú zdobené skutočnými vitrážami alebo sú čiastočne kolorované. Skrátka sa zdá, že numizmatika sa stále viac približuje výtvarnému umeniu. Numizmaty sú buď samy o sebe umeleckými dielami, alebo môžu byť ich „nosičom“. Alebo…. môžu byť spojením oboch!

Za umením už nemusíte do galérie!

Pre tých, ktorí majú okrem numizmatiky v láske tiež výtvarné umenie sú riešením tzv. mincové obrazy! Nedávno sme do našej ponuky zaradili prekrásne dielo A. M. Muchu. Tento rok si totiž pripomíname 80 rokov od úmrtia tohto svetoznámeho multifunkčného výtvarníka. Dielo, ktoré sme vybrali pre mincový obraz, je preto F. Champenois. Plagát, ktorý Mucha pre tlačiareň vytvoril, je považovaný za jedno z najkrajších litografických diel. Na plagáte je znateľne vidieť Muchov záujem o dekoratívnosť a snaha o to, aby diela boli pekné pre oko. Muchov štylizovaný, ale veľmi detailný prístup činil reklamné plagáty pôsobivými, výraznými a súčasne veľmi krásnymi. Aby Muchovo dielo na minci vyniklo, bolo treba vytvoriť skutočne veľkú plochu. Rozmer mince je preto nadštandardných 275 x 395 mm. Na výrobu kolorovaného mincového obrazu bol použitý 1 kilogram rýdzeho striebra. Pokiaľ si budete priať získať viac informácií, navštívte túto stránku.

Tri mince a jedno posolstvo!

Netradičné tvary sú v numizmatike užívané tiež preto, aby komunikovaná téma, čo najviac zaujala. Výrečným príkladom je nádherný strieborný set z kanadskej kráľovskej mincovne! Set troch vzájomne sa doplňujúcich mincí slávi fenomenálny úspech - záchranu Sokola sťahovavého, ešte nedávno kriticky ohrozeného druhu. Príbeh mince začína pred 50timi rokmi, kedy sa Sokol dostal medzi ohrozené druhy, a takmer zmizol z kanadskej divočiny. A to zvlášť masívnym používaním insekticídu DDT. Po desaťročiach odchovu v zajatí sa kedysi ohrozený druh vracia späť. Set je oslavou tohto návratu a vzdáva hold nielen Sokolovi samotnému, ale aj všetkým, ktorí sa o tento návrat zaslúžili.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.