🎄   Pri objednávke do 11. 12. 2024 garantujeme doručenie do Vianoc!   🎄

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V dnešnom príspevku sa budeme venovať téme oceňovania mincí a celých numizmatických zbierok. Iste ste si všimli, že alternatívne investície, medzi ktoré sa hrdo hlási tiež numizmatika, sú v posledných rokoch na vzostupe. Čím to je, a prečo hodnota niektorých mincí vystrelí do závratných výšin? Všetko si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Rekordný záujem o mince a medaily! Prečo teraz?

Na začiatku sme si povedali, že záujem o alternatívne investície, medzi ktoré patrí aj numizmatika, v poslednej dobe prudko rastie. Svedčia o tom napríklad čísla, ktoré v decembri roku 2018 zverejnila J&T Banka. Podľa analýzy bankového domu je na Slovensku 10 tisíc dolárových milionárov a celá polovica z nich investuje do zberateľských aktivít. Tá istá banka tvrdí, že investície do mincí dosiahli za 50 rokov výnosy porovnateľné s indexom S&P 500. Inými slovami sa investície do numizmatov zhodnotili o priemerne 10% ročne, čo je podľa Stanislava Pánisa, analytika J&T Banky, vynikajúci výsledok.

A teraz je čas vysvetliť, prečo zažíva numizmatika boom práve teraz. Prvou časťou odpovede je, že sa jednoducho máme dobre. Ľudia majú finančné rezervy a chcú ich rozumne využiť. Disponujú prostriedkami pre počiatočné náklady a neboja sa nižšej likvidity. Slovensko bolo ale predsa ekonomicky stabilné už mnohokrát, prečo teda ľudia začínajú investovať do numizmatiky až teraz? Podľa Elizeja Macha, spolumajiteľa aukčného domu, sme numizmatický boom už niekoľkokrát zažili. Prvá veľká vlna záujmu sa zdvihla v 50. rokoch a trvala približne 20 rokov. Trh bol vtedy zviazaný početnými reštrikciami a nebolo možné nič predávať, len vymieňať. Ľudia, ktorí si vtedy zarobili viac, než potrebovali, tak mohli potmehúdsky investovať bez toho, aby na seba pritiahli pozornosť. Zbieranie mincí utíchlo s Nežnou revolúciou. Ľudia prahli po spotrebnom tovare, chceli podnikať, a tak sa rodinných zbierok začali zbavovať vo veľkom. Potom prišla kríza a dlhá rekonvalescencia z nadobudnutých negatívnych skúseností, ku ktorým prispela napríklad privatizácia. Podľa dostupných štatistík to teraz vyzerá, že sa Slováci konečne otriasli a hľadajú príležitosti, ako znásobiť svoje aktíva. Numizmatika je navyše krásnym koníčkom, ktorý v sebe mieša zberateľskú vášeň a poznávanie dejinných súvislostí, ktorých sú numizmaty nemými svedkami.

Podľa čoho poznať, či máte vo svojej zbierke poklad?

Stručnú históriu numizmatiky uvádzame najmä preto, aby sme upozornili na fakt, že kompletizácia zbierok, starosť o ne a ich následné ohodnocovanie má bohatú tradíciu. Na našom území vzniklo tiež mnoho odborných publikácií, ktoré podrobne popisujú dané numizmaty, ale tiež aj historický kontext. V súčasnosti existujú tiež obsiahle katalógy mincí, podľa ktorých možno relatívne ľahko určiť daný exemplár. Možno si teraz hovoríte, že oceňovanie mincí je vlastne hračka. Ale ono to tak úplne nie je... Existuje totiž mnoho ďalších premenných, ktoré majú na zhodnotenie mincí vplyv.

Základným hýbateľom trhu a cien je dopyt!

Kúzlo numizmatiky sa skrýva aj v jej nepredvídateľnosti. Je to ako s novým filmom - nikdy neviete, z čoho bude trhák. Zvýšený dopyt sa dá samozrejme u niektorých razieb či výtlačkov predpokladať. Veľký záujem je o pekné mince, ako sú napríklad zlaté päť a desať dukáty, alebo napríklad strieborné portrétne toliare. Dopyt je tiež po ťažko dostupných pamätných medailách s umeleckou hodnotou. Niektoré razby však prekvapia. Ako príklad môžeme uviesť striebornú päťsto korunu "Oživenie kremnického baníctva" v najvyššej kvalite razby z roku 1999. Vtedy sa predávala za 600 korún, teda približne za € 20. Limitáciu činilo 1400 kusov. Téma a výtvarné spracovanie verejnosť evidentne zaujali, pretože dnes túto mincu pod € 1600 nezoženiete.

Vplyv na hodnotu má tiež zberateľská obľuba, historický kontext a nečakané udalosti.

Ako príklad uveďme príbeh amerického dolára Flowing hair Liberty z roku 1794, ktorý sa v roku 2013 vydražil za viac ako 10 miliónov dolárov. V 18. storočí bola totiž mincová technológia mizerná. Emisia bola uvoľnená vo veľmi nízkom náklade a väčšina mincí sa zlomila alebo rozpadla na prach. Tie čo ostali, by sme spočítali na prstoch jednej ruky - a jedna z tohto zvyšku sa nedávno stala najdrahšou predanou mincou sveta! A teraz skúste odhadnúť, čo sa s danou mincou či medailou stane, a aký to bude mať vplyv na cenu?!

Chyborazby

Jeden z aspektov, ktorý zvyšuje hodnotu mincí či bankoviek, je chyba - presnejšie odchýlka, ktorá sa nedopatrením objavila v tlači či razbe. Nikto nie je neomylný a chyborazby nie sú ničím výnimočným, ale vo väčšine prípadov sa tieto emisie nedostanú do obehu. Ak sa tak stane, a vy na chyborazbu narazíte vo vašej peňaženke, rozhodne sa jej nezbavujte!

Umelecká hodnota

Hodnotu mincí tvorí samozrejme tiež motív a meno výtvarníka či umelca, ktorý je pod návrhom podpísaný. V nedávnej minulosti sme sa mohli stretnúť napríklad s bankovkami od samotného Alfonsa Muchu, Maxa Švabinského alebo Oldřicha Kulhánka. Aj dnes sú v slovenskom mincovníctve mená, ktoré majú na to, stať sa legendou. Spomeňme napríklad nádejného medailéra Miroslava Hrica, ktorého talent potvrdzuje dlhý zoznam výstav a cien, ktoré si za svoju prácu odniesol.

Vek prím nehrá! Dôležitá je limitácia a dostupnosť

Je to skutočne tak. Doma môžete nájsť mincu starú 1500 rokov. Ak sa z razenej emisie zachovalo veľké množstvo kusov, nezbohatnete. Naopak, môžete sa stretnúť s 80-ročnou razbou, ktorá sa na trhu vyskytuje len zriedkavo. Práve taká minca Vám môže zaistiť pokojnú starobu.

Stav a kvalita numizmatov

Dôležitým faktorom je zachovalosť numizmatov, preto Vám odporúčame vyhľadávať razby v najvyššej mincovej kvalite.

Certifikované zlato

V posledných rokoch dominujú mnohým oblastiam nášho života témy ako je udržateľnosť, ochrana životného prostredia, podpora malých ekonomík, stop detskej práci, atď. Rovnaká problematika sa teraz konečne dostáva do popredia aj v ťažbe drahých kovov. Na slovenskom trhu sa objavilo Fairmined gold (certifikované zlato) len nedávno a je po ňom obrovský dopyt. Mincí a medailí z certifikovaného zlata je na našom trhu zatiaľ poskromne, a dá sa preto očakávať, že hodnota týchto numizmatov bude časom stúpať.

Drahý kov je istota

Strieborna minca Maple LeafZ vyššie uvedeného vyplýva, že odhadnúť rast ceny je častokrát na veštbu z krištáľovej gule. Dobrá správa je, že existujú investície, ktorými nemôžete nič pokaziť. Ak nechcete riskovať, stavte na tzv. „bullion coins“. Jedná sa o zlaté či strieborné mince, ktorých rýdzosť neklesá pod 900/1000. Hodnota bullion coins sa odvíja od aktuálnej spotovej ceny drahého kovu. Rozdielu medzi spotovou cenou zlata a predajnou cenou sa hovorí premium a u bullion mincí sa tak označuje hodnota, ktorá zahŕňa pokrytie nákladov na razbu mince vrátane odmeny pre výrobcu a obchodníka. Za všetky bullion mince môžeme spomenúť Maple Leaf, mimoriadne úspešnú razbu z 1 unce rýdzeho striebra, ktorá v posledných rokoch láme predajné rekordy. Napríklad v roku 2016 sa tejto mince predalo 40 miliónov kusov! Ak chcete niečo špeciálnejšie, odporúčame zaobstarať si strieborný Maple Leaf s mincovou značkou f15. Mincová značka označuje limitáciu razby max. 15 000 kusov.

Prajeme Vám šťastnú ruku pri kompletizácii Vašich zbierok!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.