Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Bratislava 15. februára 2016

Minca Flowing HairČeská sesterská spoločnosť Národnej Pokladnice v spolupráci s Národním muzeem v Prahe predstavila v dňoch 9. až 12. februára 2016 v Novej budove Národního muzea unikátnu mincu Flowing Hair Dollar. Táto jedinečná minca z roku 1794, v hodnote viac než 10 miliónov dolárov, je vôbec najdrahšou mincou na svete, ktorá sa kedy objavila na svetových aukciách. Návštevníci mohli vedľa tejto vzácnej mince vidieť tiež bostonskú originálnu kópiu Deklarácie nezávislosti USA. Výstava v Novej budove Národného múzea bola prístupná úplne zadarmo.

Vo februári roku 2016 po prvýkrát v histórii putovala minca Flowing Hair Liberty Dollar do Európy. Výstava v pražskom Národním muzeu bola súčasťou európskeho turné, behom ktorého minca putovala do ôsmich hlavných európskych miest: Prahy, Varšavy, Tallinu, Helsiniek, Stockholmu, Osla, Dublinu a Londýna. Česká republika mala tu česť predstaviť tento numizmatický skvost ako prvý. Turné organizovala skupina Samlerhuset v spolupráci s Národním muzeem.

Minca Flowing Hair a americký veľvyslanec v Česku Andrew Schapiro

Národní muzeum navštívilo v rámci výstavy dvoch legiend americkej histórie takmer 4000 návštevníkov. Expozícia bola prístupná všetkým návštevníkom úplne zadarmo a jej zahájenia sa zúčastnilo mnoho významných osobností nielen z Českej republiky. O histórii mince astronomickej hodnoty prehovorila americká expertka na numizmatiku Karen Lee z National Museum of American History Smithsonian a o Deklarácii nezávislosti a okolnostiach jej vzniku pohovoril americký veľvyslanec Andrew Schapiro.

A prečo je Flowing hair dollar tak vzácny, keď jeho vzhľad nie je práve vábny?
Jeho história je úzko spojená so vznikom USA. Po podpísaní Deklarácie nezávislosti prebiehali snahy o zavedenie spoločnej meny pre novo vzniknutý štát. V roku 1972 bol prijatý záväzný právny dokument upravujúci obeh meny a tiež podobu a rýdzosť mincí. Vzhľadom k tomu, že vtedajšie technológie razby boli veľmi nedokonalé, mince vyrazené v prvej emisii boli čiastočne zničené už v procese razby. Tie, ktoré sa dochovali, boli vďaka špatnej kvalite postupne sťahované z obehu alebo boli úplne zničené. Odhaduje sa, že do dnešného dňa sa zachovalo približne 120 exemplárov, z ktorých bolo objavených len 10 a jedných z nich je práve unikát, ktorý bol vystavený v Prahe.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=R67Z9Kdna4E&feature=youtu.be

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.