Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Paríž sa môže pochváliť prvenstvom v razbe 1. mince z certifikovaného zlata, tzv. Fairmined. Minca bola vyrazená v parížskej mincovni (Monnaie de Paris) v polovici mája a pripomína 100. výročie od konca 1. svetovej vojny. V ponuke Národnej Pokladnice sa Fairmined mince objavia začiatkom júna. 

Zlato, z ktorého bola minca vyrazená, má označenie „Fairmined gold“. Toto pomenovanie znamená, že ide o zlato z malých baní v Latinskej Amerike, Afrike a juhovýchodnej Ázii. Zlato, ktoré bolo použité na razbu tejto mince, pochádza z kolumbijskej bane Iquira. Certifikované bane sú viazané prísnymi pravidlami, ktoré zabezpečujú ochranu životného prostredia a zdravia baníkov. Vďaka certifikácii sa bane tiež lepšie prepoja so sieťou dodávateľov, ktorí ich zlato vykupujú za férové ​​ceny. Časť výkupnej ceny zlata potom malé ťažobné spoločnosti investujú späť do nových technológií, vzdelávania, vybavenia, ale aj do revitalizácie prostredia, kde baníci a ich rodiny žijú.

Minca bola vyrazená z rýdzeho zlata (Au 999/1000). Jej priemer je 22 milimetrov, hmotnosť ¼ unce (približne 7,78 gramov) a nominálna hodnota 50 eur. Celosvetová limitácia činí len 600 kusov, na Slovensko a ČR však bude uvoľnených len 60 exemplárov. Výhradným distribútorom je Národná Pokladnica. 

Averz aj reverz mince vyobrazuje scenériu týkajúcu sa 1. svetovej vojny. Autorom oboch motívov je uznávaný francúzsky dizajnér Joaquin Jiminez. Jiminez túžil po tom, aby prvá Fairmined minca niesla v sebe nejaký odkaz. Preto averz patrí staršiemu vojakovi s fúzami a bradou, ktorý na znamenie mieru vypúšťa do nebies holubicu. Umelec sa pri tvorbe tohto výjavu inšpiroval svojim starým otcom, ktorý ako jeden z mnohých vojakov bojoval v 1. svetovej vojne. Motív je doplnený o dátumy 1918 – 2018. Prvý rok je rokom ukončenia 1.svetovej vojny a druhý rok je rokom razby mince. Minca sa teda vyrazila na počesť 100. výročia ukončenia bojov v 1. svetovej vojne. V hornej časti mince je nápis vo francúzskom jazyku La fin de la guerre, čo v preklade znamená Koniec vojny.

Reverz mince je nemenej pútavý a prepracovaný. Zdobí ho vychádzajúce slnko, ako prísľub svetlejšej budúcnosti a oznámenie konca bojov. Reverz vyobrazuje viacero symbolov mieru. Trubač symbolizuje koniec bojov trúbením na trúbke, vojak zase skladaním zbrane. Nad nimi letia holubice symbolizujúce samotný mier.  

Národná Pokladnica patrí medzi najdominantnejších iniciátorov Fairmined zlata. V roku 2017 vydala spoločnosť vôbec prvú medailu z certifikovaného zlata na Slovensku. Medaila bola venovaná Karolovi IV. Tohtoročná razba patrí T. G. Masarykovi. V ponuke Národnej Pokladnice sa stále nachádza pár posledných razieb oboch unikátnych medailí!

Prvú mincu z certifikovaného zlata, ale aj obe zo spomínaných medailí, si môžete rezervovať na tel. čísle 0850 606 009.

 

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.