Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

660. výročie korunovácie Karola IV. rímskym cisárom z certifikovaného zlata09. 01. 2017. Bratislava. Národná Pokladnica, emitent a distribútor pamätných mincí a medailí, predstavila svojim zákazníkom po prvýkrát v histórii limitovanú sériu zlatých pamätných medailí z certifikovaného zlata. Zlato použité pri razení ¼ uncových medailí pochádza z malej kolumbijskej bane, ktorá je držiteľom certifikácie, teda ťaží zlato zodpovedne. Certifikácia drobných baní v rozvojových krajinách je zárukou toho, že drahý kov bol vyťažený s ohľadom na bezpečnosť baníkov, udržateľnosť životného prostredia a s akcentom na sociálny rozvoj komunít, pre ktoré je ťažba zlata mnohokrát jediným zdrojom obživy.

Pojem Fair trade (spravodlivý obchod) nie je na slovenskom trhu žiadnou novinkou. Už niekoľko rokov si môžeme kúpiť kávu, banány, textil alebo napríklad čokoládu od malých výrobcov z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Certifikácia prináša týmto výrobcom príležitosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Vďaka férovým výkupným cenám a sociálnym príplatkom môžu ich deti chodiť do školy, životné prostredie je zachované, hlas mužov a žien má rovnakú váhu a investície do rozvoja tamojších komunít a inšpekčnej infraštruktúry rastú. 

Fairmined gold – zlato, na ktoré môžeme byť hrdíCertifikácia drobných ťažobných spoločností a zlatých baní sa zameriava na rovnaké ciele. Fairmined (spravodlivá ťažba) sa snaží povýšiť ťažbu zlata na aktívne šírenie dobra. Ponúka baníkom a ich rodinám zlepšenie kvality svojho života. Niektoré komunity v menších mestách a dedinách sú na ťažbe zlata úplne existenčne závislé. Baníci sú často nútení pracovať v nedôstojných podmienkach, ktoré sú nebezpečné pre nich samotných, aj pre ich príbuzných i prírodu, ktorú k životu bezpodmienečne potrebujú. Manipulácia s toxickou ortuťou či inými chemikáliami bez ochranného oblečenia, detská práca, nedostatočné ohodnotenie, financovanie mafie a nulová sociálna politika sú len špičkou ľadovca.

Viac ako 130 spoločností z 20 krajín sveta už s certifikovaným zlatom z malých ťažobných spoločností pracuje. Väčšinu spomínaných čísel reprezentuje najmä šperkársky priemysel. Certifikované zlato vstúpilo do sveta numizmatiky len nedávno.

Prvú pamätnú medailu z certifikovaného zlata na svete „Kings No" predstavila nórska pobočka skupiny Samlerhuset. Medaila bola emitovaná pri príležitosti partnerstva skupiny s produkciou historického veľkofilmu „Kráľova voľba".

Spoločnosť Národná Pokladnica sesterskú pobočku čoskoro nasledovala, a pred vianočnými sviatkami ako prvá spoločnosť na slovenskom trhu uviedla unikátne medaily z certifikovaného zlata.

Detailne prepracovaný motív od známeho medailéra Vladimíra Oppla pripomína 660. výročie korunovácie Karola IV. za rímskeho cisára.

Medaily boli vyrazené v Nórskej mincovni, kde sú každoročne razené aj medaily Nobelovej ceny mieru. Mimoriadny záujem o zlaté certifikované medaily svedčí o tom, že osud baníkov na druhej strane zemegule nie je Slovákom ľahostajný. Medaily z certifikovaného zlata sú okrem altruistickej roviny zaujímavé aj kvôli obmedzenej dostupnosti. Až 90% svetových baníkov je zamestnaných v malých ťažobných spoločnostiach. Tieto spoločnosti však vyťažia len 10% z celkovej produkcie zlata. Ťažba zlata v drobných zlatých baniach je mimoriadne náročná a z jednej tony minerálov sa priemerne získa asi 1,2 kg zlata. Na svetový trh sa teda ročne uvoľní len cca 500 kg tohto drahého kovu.

 Spoločnosť Samlerhuset intenzívne spolupracuje s Alianciou pre zodpovednú ťažbu (ARM), ktorá je nielen propagátorom certifikácie, ale aj aktívnym iniciátorom a dôležitým medzičlánkom pri nadväzovaní vzťahov medzi zlatými baňami a reťazcom dodávateľov. Pomáha malým ťažobným spoločnostiam krok za krokom dosiahnuť prísne štandardy, ktoré celý proces certifikácie vyžaduje.

V decembri 2016 navštívili zástupca ARM Kenneth Porter, spolumajiteľ spoločnosti Samlerhuset Ole Bjørn Faus a jeho spolupracovníci dve kolumbijské bane La Llanada a Iquira. Osobne sa chceli presvedčiť o tom, aký vplyv na život členov komunity má využitie certifikovaného zlata. Vďaka férovým výkupným cenám a 30% príplatku (Fairmined štandard) za certifikované zlato, ktorý je investovaný späť do rozvoja baní a miestnych komunít, disponujú baníci všetkým vybavením, ktoré im umožňuje bezpečnú a dôstojnú prácu. V baniach sú implementované modernejšie technológie, ktoré nezaťažujú prírodu. „Fairmined" štandardy zároveň zaručujú výrazné zlepšenie životnej a sociálnej úrovne. A preto je certifikované zlato zlatom, na ktoré môžeme byť hrdí.

O tom, že sa certifikované zlato stáva symbolom zodpovednosti o ohľaduplnosti, vypovedá okrem iného aj jeho použitie v nekomerčnom sektore. Medzi najznámejšie objekty z certifikovaného zlata pre nekomerčné sféru patria medaily Nobelovej ceny mieru, Zlatá palma (ocenenie udeľované na filmovom festivale v Cannes) alebo Olympijský vavrín, novo zriadená cena udeľovaná za úspechy v oblasti školstva, kultúry, rozvoja a mieru dosiahnutých prostredníctvom športu.

Novinky zo sveta zodpovednej ťažby: www.facebook.com/Certifikované-Zlato

Viac informácií o ARM : www.responsiblemines.org

Viac informácií o certifikovanom zlate: www.fairmined.org

 

Kontakt pre média - PR Manager spoločnosti Národná Pokladnica
Mgr. Kateřina Škabradová
+420 607 035 728
katerina.skabradova@samlerhuset.cz

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.