Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Dnes by som Vám veľmi rád predstavil novinku z našej ponuky, venovanú kráľovi svetovej secesie - Alfonsovi Muchovi. Celým menom Alfons Maria Mucha bol všestranne nadaným umelcom, ktorý sa venoval celej rade oborov. Renesančnej povahy je tiež Gabriela Soukalová, autorka návrhov dnes predstavovanej kolekcie. Slávna olympijská športovkyňa sa okrem biatlonu, tancu a moderovania venuje tiež medailérskému remeslu. O jej umu Vás presvedčí uzavretá numizmatická kolekcia, reflektujúca najslávnejšie tvorivé obdobie secesného génia.

Gabriela Soukalová

Autorské motívy, ktoré Gabriela pre novú kolekciu vytvorila nie sú dielom žiadneho laika. Bývalá biatlonistka má nesporne prirodzený talent, ale aj umelecké vzdelanie. Umelecké vlohy sa u Gabriely prejavili už v ranom detstve a jej rodičia ju vo výtvarnom rozlete ochotne podporovali. Okrem klasického lyžovania a biatlonu tak stihla vyštudovať propagačnú grafiku na strednej umeleckopriemyselnej škole v Jablonci nad Nisou a následne aj tamojšiu vyššiu odbornú školu, odbor Razená minca a medaila.

Napriek tomu, že sa Gabriela umeleckej práci v posledných rokoch príliš nevenovala, do úlohy medailérky sa vrátila až s neuveriteľnou ľahkosťou. Slávne diela uznávaného výtvarníka spracovala citlivo, s eleganciou a pokorou sebe vlastnou.

"Vzťah k umeniu mám od malička veľmi kladný aj vďaka rodičom, ktorí ma k nemu viedli z mnohých dôvodov. Verím, že toto odvetvie má na spoločnosť väčší vplyv, než sme si schopní uvedomiť. Rozvíja v nás veľa stránok tak, ako nič iné v našom živote. Umenie nás robí vnímavejšími, rozvíja našu predstavivosť, citlivosť, empatiu, uľahčuje komunikáciu medzi nami a mohla by som dlho pokračovať. Páči sa mi, že umenie nemá hranice a zobrazuje aj ľudské stránky, alebo stránky života, ktoré sú tabuizované, a tým vyvoláva spoločenské diskusie a zvyšuje šancu veci meniť. Jednoducho si svoj život bez umenia neviem predstaviť, a ak áno, bol by strohý a skoro sa mi zdá, že až nekvalitný. Je mi veľkou cťou, že mi spoločnosť Národná Pokladnica zverila svoju dôveru a mohla som na medailách, ktoré oslavujú jedného z najväčších maliarov všetkých čias - Alfonsa Muchu, pracovať. Snažila som sa odviesť maximálnu prácu, rovnako ako tomu donedávna bolo pri športových zápoleniach", dodáva k spolupráci autorka.

Návrh medaily od Gabriely Soukalovej

Pamätnú kolekciu tvorí 7 pamätných razieb zasadených do štýlového numizmatického zakladača, ktorý je tiež dielom Gabriely Soukalovej.

Základ kolekcie tvorí päť medailí zušľachtených rýdzim zlatom. Ak uložíte medaily do secesného zakladača, vznikne nápis M * U * C * H * A. Medaila s písmenami M, C, H a A predstavujú Muchove diela Ľalia, Kosatec, Karafiát a Ruže z roku 1898. Medaila s písmenom C predstavuje obraz Jar z roku 1896. Ten patrí do kolekcie Štyri ročné obdobia (Jar, Leto, Jeseň, Zima) . Práve panó Štyri ročné doby bol úplne prvou sériou, ktorá odrážala secesný štýl, a ktorého popredným predstaviteľom bol práve Alfons Mucha. Detaily autorského spracovania žien v "Mucha" štýle dokonale vyniknú vďaka netradičnému priemeru 50 mm a najvyššej kvalite razby. Spoločný reverz vyobrazuje českého leva, tak ako ho navrhol sám Alfons Mucha pre stokorunovú bankovku, nápis REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ a celé meno umelca.

Pamätná kolekcia tvorí 7 pamätných razieb zasadených do štýlového numizmatického zakladača

Kolekciu dopĺňajú dve pamätné medaily s portrétom secesného umelca. Prvá medaila bola vyrazená zo základného kovu a jej priemer zodpovedá 33 mm. Túto razbu od nás dostanete darom! Vrcholom sady je bezpochyby posledná pamätná razba, vyrazená z rýdzeho zlata 999/1000 s priemerom 18 mm a hmotnosťou 1,20 g. Tento numizmat si záujemcovia môžu doobjednať úplne voliteľne.

Viac informácií vrátane možnosti objednať limitovanú secesnú kolekciu, nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.