Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pre tých z Vás, ktorí ste tento rok dovolenku pri mori odložili, sme pripravili niekoľko typov na výlet po našej krásnej krajine. Inšpiráciou nám boli osobnosti a pamätihodnosti, ktoré zdobia motívy našich najobľúbenejších pamätných mincí a medailí. V dnešnom príspevku sa vydáme po stopách Milana Rastislava Štefánika, zavítame do Demänovskej ľadovej jaskyne a navštívime Baziliku Sedembolestnej Panny Márie.

Rodný dom Milana Rastislava Štefánika

Pamätná medaila k 140. výročiu narodenia M. R. Štefánika s úctyhodným priemerom 90 mm

Milana Rastislava Štefánka sme nevybrali náhodou. Nielen, že sa jedná o jednu z najvýznamnejších osobností našej histórie, ale len pár mesiacov naspäť sme si pripomínali jeho 140. výročie narodenia.

Najprv Vás pozveme do Košarísk. Práve tu sa Milan Rastislav Štefánik narodil. Napriek tomu, že ho vedecká, a neskôr diplomatická a vojenská služba zaviedla do celého sveta, do dedinky zasadenej na rozhraní Myjavskej pahorkatiny a Malých Karpát sa zakladateľ Česko-Slovenska vracal najradšej. Niet teda divu, že v jeho rodnom dome vzniklo na jeho počesť múzeum. Expozícia je rozdelená do 6 miestností a podáva komplexný pohľad na Štefánikov život i jeho výnimočnú osobnosť. Návštevníci sa môžu tešiť na jeho osobné veci, ako je napr. lodný kufor, cestovná žehlička alebo generálska povestná čiapka a letecká bunda, ktoré obliekol toho osudného dňa, keď jeho život ukončila letecká havária. V múzeu nájdete tiež mnoho zaujímavých zberateľských predmetov, ktoré si Štefánik priviezol zo svojich exotických výprav po celom svete.

Mohyla posledného odpočinku na Bradle

Razba dňa 100. výročie umrtia Milana Rastislava Štefánika

Len pár kilometrov od Štefánikovho rodného domu bola vybudovaná Mohyla jeho posledného odpočinku. Impozantná kamenná stavba je dielom slávneho architekta Dušana Jurkoviča. Pýcha európskej monumentálnej tvorby je umiestnená na hrebeni 543 metrov vysokého Bradla nad mestečkom Brezová pod Bradlom a jeho rodiskom - Košariskami. Práve tu, na mieste, odkiaľ Štefánik tak rád pozoroval hviezdy, sa konala aj časť dvojdňového pohrebu a súčasne tu bol položený základný kameň pomníka. Sú tu uložené pozostatky jeho a aj 3-člennej talianskej posádky lietadla, ktoré 4. mája neďaleko Bratislavy nešťastne havarovalo. Ak sa vyberiete sem v predvečer výročia nešťastného dňa, môžete sa zúčastniť spomienkovej akcie, ktorej súčasťou je zapaľovanie štyroch symbolických ohnivých vatier. Na Bradlo sa dostanete pešo, na bicykli, ale aj autom. Parkovisko sa nachádza asi 200 m pod Mohylou a cestu do strmého kopca si môžete spríjemniť oddychom na niekoľkých lavičkách alebo študovaním informačných panelov, ktoré sú umiestnené popri ceste na vrchol.

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa na medaile, uctená rýdzim ružovým a žltým zlatom

Za skutočnou prírodnou perlou sa vydáme do Nízkych Tatier. Práve tu sa nachádza nádherná ľadová jaskyňa, ktorá si svoju ľadovú výplň udržuje po celý rok bez ohľadu na vonkajšie teploty. Veríme, že malé ochladenie v tohtoročných trópoch Vám padne dobre. Jedná sa o národnú pamiatku, o ktorej existencii sa písalo už v roku 1299, a podľa týchto záznamov sa jedná o jednu z najstarších popísaných jaskýň v Európe. Vstupný otvor do zaľadnenej jaskyne leží nad Kamennou chatou vo výške 740 m n. m., asi 90 m nad súčasnou hladinou potoka Demänovky. Táto prekrásna národná prírodná pamiatka je tvorená šedo-modrými vápencami, a jej dómy a chodby sa rozprestierajú na štyroch poschodiach. Zastúpený je tu tiež podlahový ľad, ľadové stĺpy, stalaktity a stalagmity. Relatívna vlhkosť v jaskyni sa pohybuje od 96 do 98%. Ľad sa v jaskyni začal tvoriť asi pred 400-500 rokmi, čo možno usudzovať z hrúbky podlahového ľadu a jeho jasnej vrstevnatosti v jednom z dómov. Ak sa do jaskyne vypravíte, nezabudnite sa teplo obliecť. Teplota vzduchu sa v zaľadnených miestach pohybuje len okolo 0 ° C. „Ľadové kráľovstvo“ je tiež domovom ôsmich druhov netopierov vrátane vzácnej Večernice severskej. Kultúrny odkaz je tu zachovaný vo forme nápisov na stenách. Okrem iného tu nájdete aj podpisy M. M. Hodžu alebo S. Chalupky.

Sedembolestná Panna Mária - Patrónka Slovenska uctená rýdzim zlatom

Výlet za našou svätou patrónkou

Posledný výlet si urobíme do trnavského kraja, konkrétne do Šaštína-Stráže. Toto mestečko Vám určite nie je neznáme. Práve tu sa totiž nachádza slávna bazilika Panny Márie Sedembolestnej - hlavnej slovenskej patrónky, za ktorú ročne prúdia tisícky pútnikov. Bazilika je opradená mnohými tajomstvami a údajnými zázrakmi. Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne bol postavený v roku 1736. Slávnostného vysvätenia sa dočkal roku 1764 za účasti Márie Terézie a Františka I. Lotrinského. Socha sedembolestnej Panny Márie bola prinesená na hlavný oltár vyrobený z červeného mramoru. Hlavná loď je široká 13 metrov a južnú stranu kostola spája s kláštorom arkádová chodba. Budova kláštora má tri krídla, zo štvrtej strany ju uzatvára bazilika. V roku 1964 pápež Pavol VI. povýšil Kostol Sedembolestnej Panny Márie na „baziliku minor“, ako prvú na Slovensku. Z celého areálu vyžaruje magická atmosféra a ľudia si po návšteve baziliky pochvaľujú nástup pocitu pokoja a mieru. Skúsite to tiež?

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.