Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Praha. 9. marca. V sobotu 7. marca ráno bola slovenským zberateľom predstavená tzv. Razba dňa, strieborná pamätná medaila, ktorú už po piatykrát vyrazila Národná Pokladnica. Razba dňa je obľúbeným zberateľským artiklom najmä pre unikátne razbové podmienky. Celá limitácia je vždy vyhotovená za jediný deň - v deň výročia osobnosti či udalosti, na ktorej počesť je vydávaná. Tohtoročnú Razbu dňa ozdobil portrét Tomáša Garrigue Masaryka presne v deň 170. jubilea od jeho narodenia.

Napriek tomu, že má Razba dňa pomerne krátku tradíciu, jedná sa o najžiadanejšiu pamätnú medailu z ponuky Národnej Pokladnice. Atraktivita numizmatu je zvýšená nielen špeciálnym dátumom razby, ale aj rýdzosťou kovu a nízkou celosvetovou limitáciou. Každá medaila z tejto série bola zhotovená z 1 unce rýdzeho striebra (999/1000) v najvyššej kvalite, ktorá jej dodáva zrkadlový lesk. Predchádzajúce série boli venované napr. Karolovi IV., Márii Terézii, M. R. Štefánikovi, ale aj 100. výročiu vzniku Československa.

Tohtoročnej Razbe dňa sa mincoví špecialisti začali venovať v skorých ranných sobotných hodinách a limitácia, ktorá má 999 exemplárov, bola ukončená len niekoľko minút pred polnocou. Spracovanie strieborných uncových ústrižkov vyžaduje viac práce, zdatnosti a času, než napríklad štandardné obehové mince.

Dizajnu medaily, vzdávajúcej hold Tomášovi Garrigue Masarykovi, sa zhostila skúsená medailérka Irena Hradecká, DiS., autorka úspešných emisií pre ČNB, obsahujúcich napr. pamätnú mincu k výročiu operácie Anthropoid.

„Je pre mňa obrovskou poctou byť súčasťou tejto významnej razby. Splnilo sa mi tým hneď niekoľko snov. Je radosť pracovať s ľuďmi, ktorí svojej práci rozumejú a robia ju radi“, vyjadrila sa k projektu Razby dňa autorka motívu.

Irena Hradecká vyobrazila prezidenta Osloboditeľa tak, ako bol vídaný najčastejšie - s elegantným klobúkom, dokonale upravenou briadkou, viazankou a neodmysliteľnými okuliarmi. Na reverze mince sú vyrazené iniciály TGM. Na pozadí s lipovými listami sa vynímajú dátumy, označujúce 170. výročie prezidentovho narodenia. Okružie medaily lemuje nápis „170 let od narodenia“ a „Pravda víťazí“, heslo, ktoré je od roku 1920 súčasťou českej, neskôr československej prezidentskej vlajky.

Razba dňa je k dispozícii exkluzívne v ponuke Národnej Pokladnice.

Po vyčerpaní 999kusovej limitácie nie je plánovaná dorazba.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.