Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Či ste priaznivcom Eura, alebo nie, jedno je jasné. Euro je hneď po americkom dolári najvýznamnejším reprezentantom v svetovom monetárnom systéme. Eurozóna má dnes vrátane Slovenska 19 členských krajín, táto mena sa teda iste nevyhne ani Vašej peňaženke. Vedeli ste, že euromince predstavujú tiež vyhľadávaný zberateľský artikel?

Na rozdiel od eurobankoviek, ktoré vydáva Európska centrálna banka, spadajú euromince pod kompetenciu jednotlivých členských krajín. Európska banka však funguje ako kontrolný orgán. Každý štát z Eurozóny je povinný ju informovať o svojom emisnom pláne. Európska banka následne kontroluje objem každej vydanej emisie. Tento mechanizmus je potrebný ako ochrana pred infláciou či defláciou meny.

Vráťme sa ale k pamätným minciam. Každý štát Európskej únie môže vydať iba dve pamätné emisie ročne. Nominálna hodnota je 2 eurá a pre všetky krajiny je spoločná. Pamätné euromince spája tiež špecifikácia razby, teda rozmer, hmotnosť a zloženie zliatiny kovu, z ktorého sú razené. Všetky mince nesú rovnaký averz. Reverzná strana väčšinou pripomína historickú udalosť, ku ktorej sa mince vydávajú. Zaujímavosťou je, že pamätné euromince sa dajú použiť ako bežné platidlo, a tak sa občas stane, že sa s nimi stretnete v bežnom obehu. Hodnota pamätných euromincí však cenu bežných 2-euroviek značne prevyšuje. Medzi najcennejšie 2-eurové pamätné mince patria emisie z malých krajín, ako je napríklad Monako, San Maríno alebo Vatikán. Aj napriek tomu, že tieto európske mini štáty do Eurozóny nepatria, razia vlastné euromince. Vo Vatikáne sa nachádza jedna z najmenších mincovní sveta a možno aj to je dôvod, prečo sa ceny vatikánskych pamätných euromincí šplhajú do tisícok eur.

Kolekcie Prvá spoločná európska mena

Zaujímavou alternatívou k eurominciam sú pamätné medaily z kolekcie „Prvá spoločná európska mena“. Numizmaty z tejto kolekcie sú venované členským krajinám Eurozóny a sú zušľachtené rýdzim striebrom a 24-karátovým zlatom. Averz medailí vyobrazuje zlaté či strieborné pamätné mince, ktoré tento štát emitoval práve na oslavu prijatia spoločnej meny. Pozadie averznej strany dopĺňajú artefakty späté s národnou hrdosťou či históriou prezentovanej krajiny. Reverz je pre všetky mince z kolekcie spoločný a vyobrazuje mapu Európy. Zaujímavá je tiež limitácia, ktorá činí pre Slovensko iba 2000 kompletných zbierok.

Zbierka je doplnená zaujímavým príslušenstvom vrátane Certifikátov autentickosti a podrobných sprievodných listov, ktoré detailne popisujú okolnosti vstupu do Eurozóny danej krajiny.

Kolekciu otvára numizmat nazvaný „Euro Vatikán“, ktorý odkazuje k nedávnemu 90. výročiu vzniku Vatikánu. Exemplár vyobrazuje prvú zlatú euromincu, ktorá bola na území Vatikánu emitovaná. Numizmat je individuálne číslovaný, čím sa výrazne zvyšuje zberateľská hodnota medaily.

Vzhľadom k tohtoročnému 100. výročiu narodenia svätého pápeža Jána Pavla II., jedného z najvýraznejších reprezentantov Vatikánu, sa dá očakávať vzrastajúci záujem zberateľov o túto emisiu z dôvodu kompletizácie tematických zbierok. Ak máte záujem stať sa jedným z hrdých majiteľov vyhľadávanej zbierky, odporúčame s objednávkou neotáľať.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.