Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Predstavujeme Vám výnimočnú dolárovú mincu s vyobrazením Tutanchamóna, najslávnejšieho faraóna sveta!

Zlato a čierny nikel zdôrazňujú mystiku a bohatstvo starovekej civilizácie

Dolárová pamätná minca je zušľachtená hneď dvomi drahými kovmi, čiernym niklom a 24 karátovým zlatom. Túto špecifikáciu v našej ponuke nájdete úplne prvýkrát, rovnako ako tému mystického Egypta. Čierny nikel a zlato bolo pre zušľachtenie numizmatu vybrané zámerne. Farebná kombinácia kovov totiž verne zodpovedá Tutanchamónovej posmrtnej zlatej maske. Lesk čierneho niklu je symbolom mystiky a tajomstva, ktorým je staroveký Egypt opradený. V dnešnom svete vnímame čiernu predovšetkým ako symbol smrti, vo vtedajšom Egypte tomu bolo práve naopak. Čierna farba symbolizovala úrodnú pôdu, ktorá sa nachádzala v okolí životodarného Nílu, bola teda synonymom života.

Unikátna minca, ktorú Vám dnes predstavujeme, vyniká nielen symbolikou, ale tiež precíznym spracovaním. Jej priemer je úctyhodných 44 mm a hmotnosť 37 g. Celosvetová limitácia je 9 999 exemplárov. Celá emisia je razená v najvyššej mincovej kvalite, teda v kvalite Proof.

Reverz zdobí portrét kráľovnej Alžbety II., teda kráľovnej britského spoločenstva, v ktorom bola minca vyrazená.

Objav tisícročia

Na averze je vyobrazená posmrtná maska Tutanchamóna, ktorá bola z hľadiska toku dejinných udalostí objavená len nedávno. Hrob mladého faraóna bol odhalený 4. novembra roku 1922 v egyptskom Údolí kráľov. Nález si pripísal britský archeológ Howard Carter. Šťastie sa na nadšeného archeológa usmialo presne 4. novembra 1922. Všetky artefakty boli opatrne odkrývané po celé týždne a 16. februára roku 1923 bola konečne otvorená miestnosť s Tutanchamónovým sarkofágom. Starí Egypťania pevne verili v posmrtný život a do hrobky preto uložili veľké množstvo cenností a umeleckých diel. Objavené poklady zaplnili dvanásť výstavných hál múzea v Káhire. Len múmia faraóna bola uložená v troch do seba zapadajúcich truhiel a ovešaná asi 150 kusmi zlatých šperkov. Triáda rakiev mala symbolizovať spojenie tela, duše a Ducha. Jedna z truhiel vážila dokonca 1 140 kg zlata! Medzi ďalšie nálezy patrili tiež modely lodí, ktoré mali zomrelých prepraviť na onen svet, ale aj bežné veci dennej potreby.

Nič nedokázal, len zomrel

Na živote Tutanchamóna je bohužiaľ najzaujímavejší jeho koniec, teda vlastná smrť a pochovanie. Podľa dostupných prameňov sa jednalo o relatívne bezvýznamného panovníka 18. dynastie, ktorá sa za jeho vlády blížila úpadku. Na trón bol usadený asi v deviatich rokoch a zomrel veľmi skoro, v 18 alebo 19 rokoch. Príčinou smrti bola pravdepodobne zlomenina stehennej kosti následkom pádu z povozu. Tutanchamón trpel už od detstva mnohými chorobami, ktoré boli čiastočne spôsobené incestným spojením jeho otca Achnatona s vlastnou sestrou. Incesty boli však v staroveku úplne bežné.

Tutanchamón na minci zušľachtenej čiernym niklom a 24k zlatom

Aj keď bol Tutanchamón najmladším pochovaným kráľom v egyptskom údolí a jeho bytie na pozemskej pôde neprinieslo nič prevratného, je teraz celkom určite najslávnejším faraónom na svete. Jeho hrobka bola totiž objavená ako 62., teda ako posledná v Údolí kráľov, a veľmi neskoro. Je preto skoro neuveriteľné, že nebola predtým objavená vykrádačmi pokladov.

Vďaka novej minci v úplne unikátnej špecifikácii, kombinujúcej zušľachtenie zlatom a čiernym niklom, si môžete spomenúť na mystickú atmosféru a vyspelosť vtedajšej egyptskej civilizácie.

Limitovanú emisiu si môžete objednať tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.