Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Od januára roku 2002 je euro oficiálnou hotovostnou menou krajín eurozóny. Z pôvodne jedenástich členských štátov EÚ prijalo spoločnú menu postupne 19 krajín (a ďalšie 4 nečlenské krajiny ju môžu vydávať a používať). Celkový počet obyvateľov, ktorí dnes platia eurom presahuje 340 miliónov! Aktuálne je euro druhou najpoužívanejšou menou na svete. Euro je okrem praktického využitia tiež hmatateľným znamením mieru v Európe. Na oslavu 20. výročia zavedenia eura Vám dnes predstavíme sadu šiestich pamätných medailí, pripomínajúcu si historicky prvé jednoeurové mince. Všetky pamätné medaily sú zušľachtené rýdzim Fairmined zlatom a pôsobivou farebnou aplikáciou! Predtým ako Vám pamätnú sadu podrobnejšie predstavíme, poďme si cestu k euru pripomenúť.

Cesta k jednotnej európskej mene

Prijatie eura nebolo jednoduché. Než sa v krajinách eurozóny objavili prvé mince a bankovky so značkou €, ubehli desiatky rokov. Prvé jednania o prijatí spoločnej meny sa začali viesť už v roku 1951, teda v roku, keď bolo založené Európske spoločenstvo uhlia a ocele, ktoré je dodnes považované za prvý krok k vytvoreniu európskej menovej únie. ESUO vzniklo na popud šiestich štátov – Belgicka, Nemecka, Francúzska, Talianska, Luxemburska a Holandska. Tieto krajiny sa dohodli na vytvorení nadnárodne regulovaného trhu s uhlím a oceľou. ESUO bolo tak úspešné, že sa zúčastnené krajiny rozhodli integrovať aj ďalšie hospodárske odvetvia. Tak vzniklo v roku 1957 Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (EURATOM).

Výnimočná pamätná sada na počesť 20. výročia eura

Vznik Európskeho menového systému

V roku 1979 bol vytvorený Európsky menový systém (EMS). Ten úspešne udržoval stabilný výmenný kurz rôznych mien v Európe. Stále väčšími krokmi Európa postupne smerovala k zavedeniu spoločnej meny. Konkrétne myšlienky na implementáciu neskoršieho eura boli uvedené v správe Delorsovho výboru už v roku 1989, pričom prvý projekt bol realizovaný o rok neskôr. Boli zrušené všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými štátmi.

Spoločnou menou sa stáva euro!

V roku 1993 bola Maastrichtskou zmluvou definitívne založená Hospodárska a menová únia (HMU) a stanovené záväzné pravidlá, ktoré museli signatárske štáty splniť, aby mohli spoločnú menu prijať. Na zasadnutí Európskej rady v Madride v roku 1995 členské štáty rozhodli o názve novej meny, ktorá dostala názov euro.

€ - Inšpirácia starovekým Gréckom

Uvedeniu eura do obehu predchádzali dlhé prípravy a debaty o jeho dizajne. Dnes všetkým dôverne známy a zažitý znak eura (€) mal reprezentovať ľahko rozpoznateľný symbol s jasnou správou. Za návrhom znaku stojí Belgičan Alain Billiet, ktorý sa rozhodol pre písmeno E. Voľba písmena E odkazuje k starogréckemu písmenu epsilon, pretože Grécko je považované za kolísku našej civilizácie. Billiet k E avšak pridal dve priečne línie symbolizujúce pokoj a silu. Jeho návrh bol schválený Európskou komisiou na summite v Dubline dňa 12. decembra roku 1996.

Hotovostná mena od roku 2002

Dňa 1. januára 1999 bolo euro zavedené ako jednotná mena v jedenástich členských štátoch EÚ. Od tohoto okamihu sa na finančných trhoch a pri elektronických platbách používalo iba euro, a to v Belgicku, Fínsku, Francúzsku, Írsku, Taliansku, Luxembursku, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Portugalsku a Španielsku. O tri roky neskôr vstúpilo do obehu ako hotovostná mena. Vzhľadom na veľký úspech eura sa v nasledujúcich rokoch k Eurozóne pripojili ďalšie štáty.

Výnimočná pamätná sada na počesť 20. výročia eura

Výnimočná pamätná sada na počesť 20. výročia eura

Na počesť 20. výročia uvedenia eura do obehu bola vôbec po prvýkrát v histórii vydaná unikátna sada šiestich pamätných medailí pripomínajúca prvé jednoeurové mince z krajín eurozóny a krajín, ktoré majú povolenie eura vydávať a používať. Medaily sú doplnené štátnymi vlajkami členských krajín. Sada je zušľachtená rýdzim Fairmined zlatom a nákladnou farebnou aplikáciou. O Fairmined zlate si môžete prečítať viac v dnešnom vydaní numizmatických noviniek.

Spoločný reverz pamätnej sady zdobí heslo „Jednotná v rozmanitosti“ - oficiálne motto Európskej únie. Na spoločnom reverze všetkých euromincí sa nachádza mapa Európy. Týmto spôsobom medailér menom Luycx symbolizoval skutočnosť, že každá z unijných krajín je pevne spojená jedna s druhou. Jasný a moderný návrh reverzu schválila v roku 1997 Európska komisia. Návrhárove iniciály sú vyobrazené ako LL na pravej strane okraja jednoeurovej mince pod písmenom O.

Sada je uložená v krásnom tematickom zakladači. Ak si ju objednáte, môžete sa navyše tešiť na darček v podobe jubilejnej bankovky a brožúry, ktorá Vás podrobne zoznámi s motívmi vyobrazených mincí.

Podrobné informácie o tejto jubilejnej pamätnej sade nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.