Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pred 280. rokmi bola korunovaná Mária Terézia uhorskou kráľovnou. Jedna z najvýznamnejších udalostí 18. storočia prebehla v Bratislave, vtedajšom Prešporku. Dvadsaťštyriročná šľachtičná v bohato zdobenej róbe bola počas korunovačných obradov usadená v kočiari. Pre svoju svätoštefanskú korunu si však nakoniec prišla pešo 26. júna roku 1741 do Dómu svätého Martina. Márii Terézii ju na hlavu nasadil uhorský prímas a ostrihomský arcibiskup Imrich Esterházy. Po slávnostnej korunovácii bola kráľovná odvezená na korunovačný pahorok pri Dunaji. Podľa tradície vystúpila na pahorok v sedle koňa, ukázala mečom na všetky svetové strany a tým zavŕšila prísahu na ochranu novo zverenej krajiny. K získaniu uhorskej koruny pomohla Márii Terézii okrem iného aj hra na city. 280. výročie korunovácie pripomína krásna strieborná razba z 5 uncí rýdzeho striebra 999/1000.

Ak ste sledovali koprodukčnú televíznu minisériu, venovanú práve životnému príbehu legendárnej habsburskej panovníčke, mohli ste zaznamenať jednu mimoriadne dojemnú scénu, ktorá korunovácii predchádzala, a ktorá sa podľa historických prameňov skutočne stala.

Ženské slzy fungujú...

Mladá rakúska arcivojvodkyňa sa v nej prihovára k uhorskému snemu so svojim uplakaným prvorodeným synom Jozefom v náručí. Prosí v Prešporku o pomoc v situácii, keď Bavori a Sasi spochybňujú po smrti Máriinho otca jej nárok na trón a Fridrich II. napadá Sliezsko, ktoré bolo vtedy súčasťou Habsburskej monarchie.

Aby urodzených pánov v uhorskom sneme dojala, nechala slzy stekať nielen po svojej tvári, ale údajne rozplakala aj svoje niekoľkomesačné dieťa. Syna Jozefa II. vraj štípala, aby bezmocným detským krikom dojala mocných mužov a dosiahla tak svoj zámer.

Emočná hra sa Márii Terézii vyplatila! Uhorsko pragmatickú sankciu, ktorá predurčovala právo panovníčky na trón nielen rešpektovalo, ale ešte jej zaistili vojenskú podporu vo forme 60 000 vojakov a korunovali ju uhorskou kráľovnou.

Príliš ťažká koruna

Samotný korunovačný akt preveril aj fyzickú zdatnosť panovníčky. Okrem toho, že sa musela obratne oháňať mečom v sedle koňa, musela zniesť aj tiaž koruny, ktorá nebola pripravená na drobnú ženskú hlavu. Nevhodnú veľkosť Uhri vyriešili väčšou výstelkou, ale s váhou sa nedalo robiť vôbec nič. Hovorí sa, že Mária Terézia tlak koruny pri následnej slávnostnej hostine nevydržala a korunu odložila na stôl pred seba.

Boj o Sliezsko

Hneď po korunovácii nastalo medzi sokmi vyjednávanie o Sliezsko. Bohužiaľ nebolo úspešné. Vojnové konflikty o rakúske dedičstvo sa nakoniec tiahli až do roku 1748 a skončili v podstate remízou. Mária Terézia stratila Sliezsko, ale Miláno a Rakúske Holandsko vybojovala späť.

Výročná medaila z 5 uncí rýdzeho striebra

Oslávte 280. výročie korunovácie Márie Terézie unikátnou striebornou razbou

280. výročie korunovácie Márie Terézie Vám teraz môže pripomínať prekrásna pamätná razba z 5 uncí rýdzeho striebra. Na lícovej strane je korunovačný portrét Márie Terézie, na pozadí doplnený dizajnom inšpirovaným stropom slávnej katedrály svätého Martina v Bratislave. Dizajn rubovej strany bol inšpirovaný vzácnou medailou z roku 1741, navrhnutou slávnym sochárom M. Donnerom, práve pri príležitosti korunovácie uhorskou kráľovnou.

Viac informácií o 5 uncovej striebornej medaile nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.