Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Dnes zaspomíname na Lady Dianu, najobľúbenejšiu ženu, ktorá kedy prišla na tento svet. Nebyť tragickej a toľko diskutovanej autohavárie, oslávila by princezná z Walesu tento rok šesťdesiate narodeniny. Svetovú ikonou a jej láskavosť pripomína zlatá minca, zušľachtena Fairmined zlatom.

Princezna všetkých…

Diana Spencer bola krásna, obdivovaná, talentovaná žena, ktorá bola oddanou matkou svojich dvoch synov, ale aj početných charitatívnych projektov. Vedela sa smiať, obliekať, ale predovšetkým načúvať. Aj cez svoje výsadné postavenie zostala pokornou a skromnou ženou s otvoreným srdcom pre všetkých, ktorí stáli o jej náruč. Jej kráľovská výsosť sa stala doslova ikonou. Napriek tomu, že od jej tragickej smrti ubehlo niekoľko rokov, spomienka na ňu je stále živá. Výstižne vystihol Dianu vo svojom smútočnom prejave vtedajší britský premiér Tony Blair, keď ju označil ako People’s Princess - princeznu všetkých. Nemenej krásnu prezývku pre ňu našiel princeznin blízky priateľ Sir Elton John, ktorý ju vo svojej piesni „Candle in the Wind“ nazval „Anglickou ružou“. Slová „Goodbye England’s Rose“ potom zazneli na princezninom pohrebe.

Dopady ťaživej samoty

Hoci Lady Di pôsobila šťastne a len na málo snímkach postrádala jej tvár povestný vrelý úsmev, k naplnenému životu mala ďaleko.

Jej vrtkavé duševné rozpoloženie dosť možno pramení z nie príliš šťastného detstva. Dianina matka, grófka Frances Spencer svoju rodinu opustila, keď bola ešte malé dievčatko. Starostlivosť o potomkov zostala na temperamentnom otcovi. Gróf Spencer, však viac než svojej dcére, venoval pozornosť ženám a divokým večierkom.

Dievčatko tak vyrástlo v tichej samote, ktorá dávala mnoho času na bujenie pochybností, obáv a komplexov. Diana túžila po jednom – oddane milovať a byť milovaná. Sobáš s princom Charlesom bohužiaľ jej sen nikdy nenaplnil. Následník britského trónu si krásnu šľachtičnú vybral tak trochu pod nátlakom kráľovskej rodiny. Cieľom bolo princa rýchlo oženiť a odvrátiť jeho pozornosť od vydatej Camilly Parker-Bowles, ku ktorej prechovával už vtedy silné city.

Nenaplnená láska

Ako je známe, láska medzi manželmi nikdy nevykvetla. Diana však bezpochyby zažila mnoho šťastných chvíľ. Z manželstva vzišli dvaja zdraví synovia, ktorým sa neúnavne venovala a ktorých tak moc milovala. Svoju energiu venovala s rovnakým zápalom aj mnohým neziskovým aktivitám.

Odlišné životné názory vznešeného páru nakoniec zapríčinili nevyhnutné. V roku 1996 sa kráľovský pár rozviedol. Diana, aj napriek novonadobudnutej slobode, zostala členkou kráľovskej rodiny. Bohužiaľ ani po rozvode nebol jej sen o naplnenej láske vypočutý.

Tragická nehoda

Život krásnej princeznej vyhasol poslednú augustovú noc roku 1997. Diana, jej vtedajší priateľ Dodi Al-Fayed a šofér Henri Paul sa snažili vo voze značky Mercedes uniknúť pred dotieravými paparazzi. Niekoľko minút po polnoci narazil voz v pařížskom tuneli do robustnej steny rýchlosťou prevyšujúcou 100 km/h. Auto sa od steny odmrštilo a čelne narazilo do jedného z mostových pilierov. Obaja muži boli na mieste mŕtvi. Princezná bola v kritickom stave prevezená do nemocnice, kde svojim rozsiahlym zraneniam vzápätí podľahla.

Mince z humania oslavujúce 60. narodeniny princeznej Diany

Nesmrteľná spomienka – socha, film a pamätná minca

Spomienka na láskavú princeznú ľudu je aj po 24 rokoch stále hlboko zakorenená v miliónoch ľudských srdcí. Pamiatku na ňu reprezentuje nedávno odhalený pomník v záhradách Kensingtonského paláca alebo nový film „Spencer“ s Kristen Stewart v hlavnej roli. Tým, ktorí chcú mať osobnú spomienku na Lady Di, ponúkame dnes mincu zo vzácneho humania a zlatú pamätnú mincu zušľachtenú ružovým Fairmined zlatom.

Minca, zušľachtená Fairmined zlatom pomáha rovnako ako Lady Di!

Výročie 60. narodenín princeznej Diany v rýdzom zlate

Zlatá minca, zušľachtená ružovým Fairmined zlatom, je limitovaná 19 999 exemplármi. Pamätná minca pripomína nielen láskavosť a obetavosť najobľúbenejšej členky britskej kráľovskej rodiny, ale aj aktívne podporuje to, za čo Diana celý život neúnavne bojovala, a to za život v mieri a podporu komunít, ktoré žijú v komplikovaných podmienkach. Označenie Fairmined možno voľne preložiť ako zlato férové, férovo vyrazené alebo certifikované. Komodita pochádza z malých banských spoločností tretieho sveta. Drobné bane sú certifikované Alianciou pre zodpovednú ťažbu, ktorá striktne dohliada na celý ťažobný proces. Pôvod zlata zaručuje, že baníci zo zlatých baní pracujú v bezpečných podmienkach a okolitá flóra a fauna nie je v dôsledku ťažby zaťažovaná. Banským spoločnostiam sa darí vďaka certifikáciu prepojiť s celosvetovými distribútormi, ktorí vzácny kov vykupujú za férové ceny. V rámci projektu sú podporovaní nielen baníci, ale aj ich rodiny, celé miestne komunity a miestna ekonomika.

Svoju osobnú zlatú spomienku si môžete rezervovat tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.