Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Ak patríte medzi obdivovateľov vitrážového umenia, dnešná numizmatická novinka Vás určite poteší. Do pamätnej medaily, vyrazenej z 1 kg rýdzeho striebra je zasadená dokonalá reprodukcia Muchovho vitrážového okna, umiestneného vo Svätovítskej katedrále na Pražskom hrade.

Muchova secesná vitráž - medaila z 1 kg rýdzeho striebra

Návrh secesného umelca Alfonza Muchu vznikol v roku 1929, pri príležitosti tisíceho výročia smrti sv. Václava, patróna českého národa. Mecenášom diela sa stala banka Slávia, s ktorou umelec spolupracoval už na predchádzajúcich projektoch. Severnej loď chrámu v Horovi kaplnke bola vitrážovými oknom osadená však až v roku 1931. Prieťahy spôsobila aj vlečúca diskusia medzi Muchom a umeleckou komisiou, ktorej sa pôvodný návrh secesného majstra nepozdával. Ústredný panel Alegória slovanských národov vyobrazuje budúceho českého patróna sv. Václava v detskom veku v spoločnosti babičky Ľudmily. Hlavný motív obklopujú výjavy zo života Cyrila a Metoda, ktorým žehná Kristus. Štedrého mecenáša pripomína v dolnej časti bohyňa Slávia.

Pôvodný návrh Alfonza Muchu bol poverenou komisiou kritizovaný kvôli prítomným slovanským folklórnym prvkom a tiež veľkosti postavy Madony, ktorá bola údajne nepomerne väčšia ako ostatné figúry. Kritikou nešetril ani už vtedy rešpektovaný umelec Max Švabinský. Muchovo dielo ohodnotil ako dekoráciu, hodiacu sa maximálne na chodby vtedajších činžiakov. Pravdou je, že uchopenie témy a jeho ornamentálne spracovanie je skutočne veľmi netradičné. Avšak práve ojedinelosť, originálnosť diela a úplne zreteľný Mucha štýl robia z tohto okna jednu z najnavštevovanejších pamiatok Pražského hradu.

Podľa dostupných zdrojov bola vitráž rekonštruovaná od svojho osadenia iba jediný raz. Dielo bolo nutné revitalizovať po prelete sovietskych stíhačiek, ktoré trasú vzduch nad Pražským hradom.

Teraz môžete obdivovať Muchovo pestrofarebné dielo každý deň!

Muchova secesná vitráž - medaila z 1 kg rýdzeho striebra

Strieborná pamätná medaila je osadená identickou kópiou Muchovho vitrážového okna. Slovanskú alegóriu môžete obdivovať z oboch strán a do najmenších detailov vďaka veľkorysému priemeru 100 mm. Na averznej strane razby s impozantnou hranou so šírkou 24 mm nájdete okrem vitráže tiež verné vyobrazenie Nová arcibiskupská kaplnka. Reverz je venovaný slovanským vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi. Umeleckú atmosféru téme podčiarkuje kvalita vyhotovenia Antique Finish, ktoré prepožičiava kilogramu použitého striebra matnú patinu. Razba je limitovaná len 150 exemplármi pre celý svet a nájdete ju exkluzívne v našej ponuke.
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.