Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V dnešnom príspevku dáme priestor umeniu. Možno si spomínate na oslnivú striebornú razbu "Tanec", ktorú sme pre Vás pripravili v minulom roku. K numizmatickej interpretácii slávneho secesného diela nás okrem iného inšpirovalo životné jubileum jeho autora. Nesmrteľnosť diela Alfonsa Muchu jemu samotnému bohužiaľ večný život nezabezpečila, a tak sa 160. narodenín v roku 2020 nedočkal. Za takmer 80 rokov svojho života však po celom svete zanechal celý rad geniálnych diel. Secesný výtvarník bol skalopevne presvedčený o tom, že umenie nie je len devízou vyvolených. Umelecké diela podľa jeho názoru nepatria len do pompéznych hál zámožných mecenášov. Veril totiž, že krása, ktorú v sebe umenie skrýva môže zlepšiť kvalitu života každej ľudskej bytosti.

V Národnej Pokladnici Muchovu myšlienku s radosťou zdieľame. A vy, naši zákazníci nám ju potvrdzujete. Muchov "Tanec", ktorý sme premietli na 5-uncovú razbu z rýdzeho striebra a ozdobili zlatom a krištáľmi Swarovski, ste si obľúbili! Z limitácie 499 kusov dnes nezostáva jediný kus.

Alfons Mucha - Poézia

Muchovo netradičné poňatie štyroch umení

Pre tých z Vás, ktorým je povznášajúci „Mucha štýl" blízky, máme dobrú správu. Našu ponuku sme rozšírili o ďalšie secesný exemplár. Nadviazali sme na predchádzajúcu tému a motív ozdobili „poéziou". Poézia predstavuje nadväzujúci obraz z Muchovho litografického súboru "Štyri umenia" (1898). Autor svojou sériou oslavuje tanec, maliarstvo, poéziu a hudbu. Zaujímavé je poňatie týchto kráľovských zručností. Autor sa neupiera k tradičným spriazneným atribútom, ako je maliarsky stojan, hudobný nástroj alebo vtáčie pero. Svoje čarokrásne múzy zasadzuje do časového kontextu, ktorý je spätý s tradičným prevádzkovaním spomínaných umeleckých zručností. Šibalský tanec sa odohráva v rannom vánku, maliarstvo za jasného slnečného poludnia, zasnená poézia pri popoludňajšom západe slnka a sladké tóny hudby jemne rozrážajú potemnú oblohu.

Po tanci nasleduje chvíľka "Poézie"

Poézia je typickým príkladom Muchovho francúzskeho obdobia. Bledé farby sú tlmené a prirodzené. Zamyslená éterická žena s dlhými vlasmi, obklopená kvetmi je výrečnou personifikáciou poézie. Jej splývavé šaty sú ladené do bledých odtieňov zelenej a modrej, ktoré pripomínajú oblohu a krajinu. Žena skláňa pohľad na krajinu s hlavou korunovanou vavrínovou ratolesťou, symbolom poézie a vešteckých zručností. Jej výraz je nežný, zamyslený a trochu tajomný - predstavuje studnicu inšpirácie pre básnika, ktorý ju uvidí.

Secesnú atmosféru umocňuje zlato a žiarivé krištále Swarovski

Strieborná medaila Alfons Mucha - Poézia

5-uncový numizmat, ktorý sme ozdobili centrálnym výjavom zo slávnej litografie je razený z 999/1000 striebra. Aby sme podporili secesnú atmosféru, okružie medaily sme zušľachtili rýdzim zlatom a navyše vyložili 31 krištáľmi Swarovski.

Každý exemplár z 499 vyrazených kusov je individuálne číslovaný a vy si tak môžete byť istí, že vlastníte skutočný originál.

Viac informácií o tejto unikátnej razbe nájdete tu!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.