Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Mince Sovereign sme Vám prostredníctvom numizmatických noviniek už niekoľkokrát predstavovali. Jedná sa o veľmi obľúbené britské mince, ktoré zberatelia skrátka milujú. Niet sa čomu diviť, Sovereign mince majú všetko, čo si praje každý zberateľ.

Zlatá minca Quarter Sovereign

Bohatá história a znak prestíže

Sovereign môžeme preložiť ako suverén alebo tiež panovník. Sovereign je dnes považované za kráľa numizmatických zbierok. Pred viac ako 500 rokmi plnili tieto mince predovšetkým reprezentatívnu funkciu. Prvú kráľovskú mincu s priezviskom Sovereign nechal po vzore európskych zlatých mincí vyraziť Henrich VII. Tudorovský preto, aby zvýšil prestíž a moc svojho rodu. Reprezentatívny charakter numizmat nikdy nestratil. Pôvodnú emisiu zdobila podobizeň panovníka a heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Razba britských Sovereign prebiehala do roku 1604, nasledovala dvestoročná prestávka, a znovu obnovená bola až v roku 1817 za panovania kráľa Juraja III.

Monometalizmus - zlatá stabilita svetových ekonomík

V 18. storočí sa Sovereign stal popredným reprezentantom zlatého monometalizmu, menového systému jedného kovu. Monometalizmus dovoľoval voľnú razbu zlatých mincí. Uzákonený bol iba obsah drahého kovu. Papierové peniaze fungovali v tej dobe len ako doplnkové obeživo a bolo možné ich meniť za zlaté mince podľa uzákonenej nominálnej hodnoty. Tzv. zlatý štandard priniesol vtedajším ekonomikám stabilizáciu menových systémov pri dostatočnej voľnosti pohybu kapitálu. V porovnaní so systémami, ktoré ho neskôr vystriedali, predstavoval úplný "menový ideál".

Obnovenú razbu Sovereignu ovládol Juraj a drak slávneho talianskeho rytca Razba Sovereignu bola obnovená v roku 1817. Averz pre nové emisie vytvoril Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendárny taliansky rytec britskej kráľovskej mincovne. Jeho neoklasicistické vyobrazenie sv. Juraja v boji s drakom sa na mince Sovereign razí do dnešných dní. Ide o nesmrteľný motív odkazujúci na nikdy nekončiaci boj medzi dobrom a zlom, o výjav pripomínajúci, že aby sme ocenili dni dobré, musíme prežiť aj tie zlé. Má byť tiež pripomienkou toho, že víťazstvo, slávu a rovnováhu nedosiahneme bez boja.

Neuveriteľné pokračovanie 200 rokov starého príbehu

Na prácu slávneho talianskeho rytca nadviazala v roku 2017 jeho pra pra pra pra neter Angela Pistrucci, ktorej autorské spracovanie Juraja s drakom zdobia nové emisie slávnej mince Sovereign.

Návrh z roku 2019 rozpráva o ceste sv. Juraja do dračieho brlohu a o jeho príprave k tvrdému boju. O rok neskôr vyobrazuje autorka bojovníka, ktorý sa štítom bráni drakovi, ktorý na neho z vrchu útočí.

Tohtoročný motív je úplne unikátny a voľne nadväzuje na predchádzajúcu výjavy. Sv. Juraj je na reverze vyobrazený bez koňa. Jeho postoj je odhodlaný a ústa akoby kričali víťazný pokrik. Juraj zviera štít a meč a drak leží na zemi premožený. Výjav sa zdá byť posledným z trojročnej série, dokumentujúci prípravu k boju, samotný zápas a sladké víťazstvo.

Zlatá minca Quarter Sovereign

Večné zlato a nové Sovereign mince nájdete v našej ponuke!

V ponuke Národnej Pokladnice nájdete tzv. Štvrť Sovereign 2021, razený do zlata 917/1000. Nádherná zlatá minca s priemerom 13,5 mm váži 1,99 gramov. Celosvetová limitácia obsahuje len 9999 exemplárov. Viac informácií o zberateľsky žiadanom numizmate nájdete tu.

V prípade Vášho záujmu o zlatý Sovereign v ďalších špecifikáciách, kontaktujte prosím naše zákaznícke oddelenie na tel. čísle 0850 606 009 alebo emailom na info@narodnapokladnica.sk.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.