Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Zlato fascinuje ľudstvo už od pradávna. Jeho obľúbenosť spočíva vo vzácnosti výskytu a tiež v jeho kráse, žiarivosti a čistote. Zlato sa v prírode vyskytuje na rozdiel od väčšiny iných prvkov vo svojej čistej podobe a teda nejedná sa o žiadnu zlúčeninu. Dnešní zberatelia v hodnotu zlata veria a do svojich zbierok si často získavajú tieto kúsky z rýdzeho kovu. Často sa stretávame s dilemou, či naplniť svoj trezor zlatými zliatinami bez zberateľskej hodnoty, alebo obohatiť svoju zbierku mincí. Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, sme pripravili novú exkluzívnu sériu numizmatov z rýdzeho zlata v tvare tehličky. Dnes, Vám predstavíme prvý kúsok zo série IN GOLD WE TRUST (VERÍME V ZLATO).

Prečo nás zlato tak fascinuje?

Zlato je extrémne rezistentný kov odolávajúci korózii, kyselinám, zásadám aj soliam. Aj preto, že tento žiarivý kov nepodlieha zubu času, je už od pradávna považovaný za symbol moci a bohatstva. Vďaka tisícročným zlatým minciam a iným artefaktom sme dnes schopní analyzovať život našich dávnych predkov.

Pred tisíckami rokov bolo zlata ešte mnoho a napríklad Aztékovia a Inkovia si z neho stavali paláce, obliekali si zlaté kabáty a ich telá zdobilo veľké množstvo zlatých ozdôb a šperkov. Prvé mince razené zo zliatiny striebra a zlata sa objavili v Malej Ázii asi 700 rokov p. n. l. Starí Gréci sa v zlate takmer topili, zatiaľ čo Rimania žiadnymi veľkými zlatými zásobami nedisponovali. Kvôli týmto oblastiam sa medzi mestskými štátmi viedli časté boje a dokonca aj vojny.

Zlaté tehly sa tešili obľube už v Staroveku

Skvelý spôsob, ako drahý kov bezpečne uchovať, predstavovali zlaté tehly, alebo zlaté odliatky poprípade zlaté ingoty. Ich existenciu dokladá nález neforemných odliatkov, datovaných do 4. storočia p. n. l. Podľa historikov Rimania zlato roztavili a následne vyliali do hlinených foriem. Na ranný typ ingotu odkazuje aj známy rímsky autor Taucius, ktorý vo svojej knihe zmieňuje Caselliusa Bassusa a jeho príbeh o tajnom úkryte, kde sa údajne nachádza zlato v podobe neforemných odliatkov. Svoj príbeh údajne vyrozprával cisárovi Neronovi, aby si získal jeho priazeň. Tieto zlaté odliatky neboli nikdy objavené, ale aspoň ich existencia bola potvrdená z obdobia staroveku.

Zlaté tehly zo 4. storočia př.n.l.

Zlato bolo vždy v kurze

Zlaté odliatky a tehly žili ďalej svojou históriou a postupne si získali miesto v trezoroch všetkých svetových bánk. Ako je známe, rýdze zlato je veľmi obľúbenou komoditou a investícia do nej sa z dlhodobého hľadiska skrátka vypláca. V krízových dobách plných ekonomickej neistoty je skvelou poistkou pre zachovanie hodnoty papierových peňazí. Vyznačuje sa tiež veľmi dobrou likviditou.

Revolúcia v zbieraní zlata – mince v tvare tehličky

Pre zberateľov, ktorí si chcú obohatiť svoju numizmatickú zbierku o netradičný kúsok, sme pripravili revolučný produkt, ktorý je dostupný exkluzívne v našej ponuke. Jedná sa o mincu v tvare zlatej tehličky.

In gold we trust - zlatá minca v tvare teličky

Minca je vyrazená z rýdzeho zlata (Au 999,9/1000), jej priemer je 6 x 11 milimetrov s hmotnosťou 1/100 oz (0,311 gramov). Je razená pomocou lešteného razidla, teda v tej najvyššej možnej kvalite.

Averzná strana zobrazuje kráľovnú Alžbetu II., označenie nominálnej hodnoty dvoch dolárov a popis vlastnosti mince: jej gramáž a rýdzosť. Reverz nesie samotný opis IN GOLD WE TRUST (Veríme v zlato), ktorý je cez celú šírku mince.

Nerobte kompromisy a verte v zlato! Svoju mincovú zlatú tehličku objednávajte tu!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.