Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pokiaľ sa zberateľstvu len trochu venujete, určite slovo „sovereign“ nepočujete prvýkrát. Anglický výraz sovereign môžeme voľne preložiť ako panovník, vládca alebo taktiež suverén. Označujeme tak taktiež slávnu britskú mincu, ktorej tradícia siaha až do 15. storočia. Mincu nechal prvý raz vyraziť Henrich VIII. ako pripomienku svojho výsadného postavenia a demonštráciu moci svojho rodu. Minca bola spočiatku razená len zo zlata a veľmi rýchlo si medzi šľachtou získala obľubu. Napriek tomu, že sa jej motív za 500 rokov takmer nezmenil, o jej účele sa to povedať nedá. Dnes Vám predstavíme výnimočnú Sovereign sadu, ktorej vlastníctvo dnes nie je len otázkou prestíže, ale taktiež dôkazom altruizmu. Kúpou tejto sady totiž odkážete svetu, že Vám leží na srdci dobro našej planéty a všetkých, ktorí ju obývajú. Nedáva Vám to zmysel? Dajte sa do čítania a my Vám všetko vysvetlíme pekne poporiadku.

Sovereign – symbol vladárskej moci

Aby sme dokázali pochopiť zberateľskú príťažlivosť týchto mincových emisií, musíme sa vrátiť do temných dôb stredoveku. Prvý Sovereign nechal vyraziť Henrich VIII. a jeho úlohou bolo zvýšiť vládnucemu rodu Tudorovcov prestíž. Portrét tohto vladára bol súčasne prvým, ktorý ozdobil líc mince. Od tej doby sa na numizmate vystriedalo mnoho tvárí slávnych britských panovníkov. Averz mince zdobil pôvodne heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Razba britských Sovereignov prebiehala do roku 1604, potom nasledovala dvestoročná prestávka a znovu obnovená bola až v roku 1817 za panovania kráľa Juraja III.

Pri obnovenej razbe sa na reverze objavil opäť portrét panovníka. Motív averzu vytvoril pred viac než 200 rokmi Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendárny taliansky rytec. Zdobí ho obraz britského patróna, svätého Juraja pri boji s drakom.

Neuveriteľný príbeh medailérskej dynastie

Dlhou tradíciou nevyniká u tejto emisii len razba ako taká, ale aj rodinné angažmán. Ako sme sa už zmienili, za motívom obnovenej razby stál slávny rytec britskej kráľovskej mincovne Benedetto Pistrucci. Autorkou motívu súčasnej podoby Sovereignu sa stala Angela Pistrucci. A nenechajte sa zmýliť, nejde o žiadnu zhodu mien. Angela je totiž skutočnou pra pra pra pra neterou samotného Benedetta!

Jej výtvarné stvárnenie je rovnako osobité ako jeho talianskeho predka. Teraz môžete získať dielo tejto cenenej umelkyne do svojej zbierky aj Vy. Naše portfólio sme totiž obohatili o unikátnu striebornú Sovereign zbierku, ktorej autorkou je práve potomkyňa jedného z najslávnejších rytcov všetkých dôb.

Unikátna sada legendárnych strieborných Sovereignov

Unikátna kolekcia sa skladá z piatich mincí, razených z 999/1000 striebra. Angela Pistrucci na averze mincí stvárnila, rovnako ako jej rodinný príbuzný, sv. Juraja v boji s drakom. Zaujímavosťou je, že bojovník je na emisiách vyobrazený bez koňa. Juraj stojí na skale. Skrz brnenie a helmu je z jeho pevného a sebaistého postoja zrejmé odhodlanie a guráž. Netradičné vyobrazenie tradičného výjavu je v britskom numizmatickom svete odvážnym a nevídaným krokom. Autorka ako by svojim počinom odkazovala, že tradícia je síce dôležitá, ale individualita a nový pohľad na vec rovnako.

Pôvod zlata, ktoré mince zušľachťuje Vám vykúzli úsmev na tvári

Fairmined - férové zlatoNovátorský dojem, ktorý táto unikátna kolekcia vzbudzuje, umocňuje taktiež zušľachtenie tzv. Fairmined zlatom. Fairmined zlato alebo taktiež férové zlato je komoditou, ktorá pomáha žiť lepšie baníkom tretieho sveta. V niektorých častiach Ázie, Južnej Ameriky alebo Afriky je jedinou možnou obživou ťažba zlata. Tej sa venujú malé banícke spoločnosti, ktoré často nesplňujú ani tie najzákladnejšie bezpečnostné pravidlá. Baníci sa vystavujú riziku závalu, niektorí nemajú ani dostatočné ochranné vybavenie. Do malých otvorov sú posielané deti a do prírody je uvoľňovaná nebezpečná ortuť a iné chemikálie, ktoré majú na ekosystém devastujúci dopad. Problematika je pochopiteľne omnoho širšia. V týchto podmienkach je zamestnaných až 90 % svetových baníkov, na ktorých príjme sú závislé tisícky rodín a celé tamojšie komunity. Celý systém od základu mení Aliancia pre zodpovednú ťažbu. Ich aktivity pomáhajú malým baníckym spoločnostiam k dosiahnutiu certifikácie, ktorá im zaistí napojenie na sieť spoľahlivých odberateľov, férové výkupné ceny zlata a tzv. Fairmined standard – finančný bonus, ktorý je investovaný do revitalizácie miest, osvety a ďalších prospešných aktivít v meste, kde baníci a ich rodiny žijú. Získať certifikáciu nie je ľahké. Bane nesmú používať nebezpečné látky či technológie, je kladený dôraz na najvyššie bezpečnostné opatrenie, detská práca je neprípustná, dochádza k mnohým inováciám a sú vykonávané časté kontroly správneho nastavenia a dodržovania zavedených procesov. Ak je všetko v poriadku a dlhodobo dodržované, zlatá baňa získava certifikáciu o tom, že doluje Fairmined zlato. Vy máte následne istotu, že Vaša minca je zušľachtená zlatom, ktoré mení svet ľudí na opačnej strane zemegule na lepšie mesto pre život.

Nová kolekcia strieborných mincí Sovereign má teda nielen veľkú zberateľskú hodnotu, ale taktiež pridanú hodnotu, tkvejúcu v ľudskej spolunáležitosti.

Ak chcete vedieť o kolekcii viac, navštívte túto stránku.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.