Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Blížia sa Vianoce, najkrajšie kresťanské sviatky, oslavujúce narodenie Ježiša Krista. V kresťanskej viere je za Ježišovu matku považovaná Panna Mária. Jej postava sa objavuje vo všetkých kanonických evanjeliách a Skutkoch apoštolov. Aj keď sa pohľady jednotlivých kresťanských cirkví na Máriu rôznia, v jednom sú zajedno – zhodujú sa na Máriinom panenskom počatí Ježiša Krista.

Sedembolestná Panna Mária

A pretože v čase vianočnom oslavujeme práve narodenie Ježiša Krista, radi by sme si dnes pripomenuli Pannu Máriu, bez ktorej by Božieho syna nebolo. Ježišova matka je nazývaná ako Mária, Maria, Panna Maria, Miriam, Marjām alebo taktiež Μαριαμ či Μαρια. Mária je ústrednou postavou nielen kresťanského sveta, ale uznáva ju taktiež islam.

Pre vyobrazenie Panny Márie s Ježiškom v náručí sa v umení ustálil názov Madona. Madona s dieťaťom je jeden z najobľúbenejších a najčastejších námetov kresťanského umenia.

Pravdepodobne najstarším obrazom madony je nástenná maľba v rímskych katakombách. Na strope jednej z nich, umiestnenej 20 metrov pod zemou, je vyobrazená Panna Mária s dieťaťom. Maľba je datovaná na prelom 2. a 3. storočia. Motív Panny Márie s dieťaťom bol masovejšie rozšírený v Byzantskej ríši v podobe ikon. Jej podobizne boli obľúbené napriek tomu, že fyzická reprezentácia „idolov“ a ich uctievanie bolo v rozpore s vtedajším zmýšľaním. V období gotiky a renesancie potom madony umenie doslova ovládli. Madona sa stáva ústredným námetom obrazov, nástenných malieb, ale vznikajú taktiež jej sochy a ikony.

Madona predstavuje pre veriacich veriacu matku a ochrankyňu viery. Význam má však aj pre ateistov. Panna Mária s Ježiškom stelesňuje archetyp ženy matky, ktorej poslaním je zachovanie života na zemi.

Najkrajšie madony môžete mať aj Vy!

Najkrajšie madony môžete mať aj Vy!

Ako sme už naznačili, obrazy madon nás sprevádzajú prakticky od počiatku kresťanstva. O ich vyobrazenie sa postarali aj najväčší umelci svetovej histórie. Na oslavu mariánskeho kultu, ale aj geniálnych výtvarníkov, ktorí madony stvárnili vo svojich vrcholných dielach, sme do nášho portfólia zaradili kolekciu venovanú najkrajším madonám. Zbierka je tvorená pamätnými razbami, zušľachtenými 24-karátovým zlatom. Každá z netradičných razieb v tvare tehličky vyobrazuje jedno slávne stvárnenie Panny Márie s dieťaťom. Reprodukcie diel sú skutočne kvalitné a vy tak môžete obdivovať napríklad Sedembolestnú Pannu Máriu, Pannu Máriu z Levoče, Čiernu Madonu ale aj Sixtínsku Madonu slávneho Raffaela Santiho.

Najkrajšie madony môžete mať aj Vy!

Zbierka Najkrajšie madony môže byť aj vhodným vianočným darčekom pre vašich blízkych. Kolekcia poteší nielen numizmatikov, ale aj milovníkov umenia. V priebehu zbierania dodávame zberateľom vkusný drevený rám, do ktorého je možné tehličky zasadiť. Kolekciu je možné následne povesiť na stenu alebo vystaviť ako samostatne stojaci obraz. Unikátnosť zbierky podtrhuje jej prísna limitácia, teda len 2000 zbierok pre celý svet. Najkrajšie madony si môžete objednať tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.