Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Hoďte si mincou!

Mince sú spájané s osudom a šťastím od pradávna. Každý z nás určite pozná termín "hodiť si mincou". Je to práve táto (viac ako 2 500 rokov) stará praktika, čo z mincí urobila sudcu pre riešenie situácií, kedy si nevieme rady. Našim predkom praktika "hádzanie mincou" pravdepodobne uľahčila život natoľko, že začali niektoré mince považovať za symbol šťastia. Mincí pre šťastie je veľa a ich majitelia k nim väčšinou chovajú zvláštny vzťah, niekedy až posvätnú úctu. Svoje mincové talizmany nosia stále pri sebe a veria, že ich prítomnosť im zabezpečí pretrvávajúcu šťastenu.

Princezna - Malá princezna na jednej unci rýdzeho striebra

Mince do kolísky, individuálna symbolika a ročníky Vášho narodenia

Ako už sme v úvode naznačili, mincí, ktoré sú považované za suveníry pre šťastie, môže byť nespočetné množstvo. Pre niekoho môže mať význam prvý peniažtek, ktorý dostal od rodičov na zmrzlinu alebo dokonca minca do kolísky. Niektorí prikladajú zvláštnu moc minciam či medailám, vydaným v roku ich narodenia, maturity, svadby alebo iných životných udalostí.

Minca šťastia s patronom Archanjelom Michaelom

Anjelské mince

Ďalšou kapitolou obľúbených mincí pre šťastie sú tzv. "Anjelské mince". Už z názvu je zrejmé, že ide o numizmaty s vyobrazením anjelov - božích poslov, ktorých úlohou je ochrana a dohľad nad svojimi zverencami. Jednou z najžiadanejších mincí z tejto kategórie je strieborná ukrajinská minca s vyobrazením Archanjela Michaela. Najznámejší z božích poslov predstavuje jednu z najsilnejších a najrešpektovanejších osobností v mnohých náboženských učeniach. Ako anjel, ktorý viedol armádu Boha proti Satanovi, je najznámejší ako bojovník. A práve v tejto podobe je vyobrazený na reverze našej mince. Zberateľov, ktorí sa okrem symboliky zameriavajú aj na rýdzosť kovu a kvalitu razby, iste poteší aj fakt, že minca je razená zo striebra 999/1000 v kvalite Proof a navyše so značkou f15, ktorá odkazuje k extrémne nízkej emisnej limitácii. Veľkej obľube sa tešia aj mince či medaily s vyobrazením madon. V našej ponuke nájdete krásnu mincovú sadu s Pannou Máriou, ktorá je emitovaná Vatikánom alebo kolekciu pamätných medailí, venovaných najkrajším madonám.

Čínske mince šťastia (Feng shui)

Mince šťastia majú dlhú tradíciu aj v Ázii. Prvé platidlá tohto druhu sa vyrábali už v rokoch 453 až 221 pred naším letopočtom. Pôvodným účelom mincí bolo reprezentovať cisársku autoritu a jej vplyv na spoločenstvo, ktoré panovník ovládal. Jedna strana tradičnej čínskej mince šťastia reprezentuje ženský princíp, druhá mužský. Zem symbolizuje štvorec, zatiaľ čo kruh predstavuje nebo. Práve nastolením rovnováhy medzi zemou a nebom malo zabezpečiť ľuďom blahobyt, mier a úrodu. Číňania sa skrátka domnievajú, že ak sú protichodné energie jin a jang v harmonickej rovnováhe, bude v rovnováhe všetko, čo človeka obklopuje vrátane jeho vnútorného sveta. Zvykom je naviazať Feng shui mince na červenú stužku z hodvábu. Červená farba totiž symbolizuje šťastie a prosperitu. Na stužku sú mince viazané v počte troch, piatich, siedmich, alebo deviatich kusov. Tri čínske mince majú zabezpečiť šťastie pre ľud, krajinu a nebesia. Päť zviazaných mincí chráni svojich majiteľov pred nebezpečenstvom a prináša im harmóniu vďaka sile piatich prvkov Feng-šuej (kov, drevo, voda, oheň a zem). Mince sa vešajú nad vchodom do príbytkov či obchodov alebo sú odovzdávané v červených obálkach novomanželom či príbuzným počas osláv čínskeho nového roka.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.