Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Secesného výtvarníka Alfonsa Muchu pozná snáď celý svet! Jeho Slovanská epopej patrí medzi najvýznamnejšie diela nielen svojej doby. Mucha sa však preslávil oveľa skôr. Zásadný kariérny zlom v jeho živote nastal v roku 1894, kedy sa stretol so slávnou herečkou Sarah Bernhardtovou, pre ktorú vytvoril plagát k predstaveniu Gismondi. Vďaka svojmu počinu sa stal doslova zo dňa na deň vyhľadávanou hviezdou. Výsledná práca absolútne prekonala všetky očakávania. Sama herečka bola tak uchvátená, že s Muchom uzavrela zmluvu o spolupráci na ďalších šesť rokov. Mucha pre herečku neskôr vytvoril množstvo ďalších plagátov, pomáhal s kostýmami a ilustráciami. Rovnako sa začal venovať úžitkovej grafike, kedy sa zameral na výzdobu predmetov dennej potreby, napríklad obalov od čokolád, cigariet, fliaš vína či na navrhovanie šperkov. Alfonsovi Muchovi bola tiež ponúknutá príležitosť stať sa jedným z autorov prvých československých bankoviek, štátoviek, poštových známok a dlhopisov.

Prvé platidlá Československa navrhol Mucha

Alfons Mucha sa stal dokonca prvým umelcom, ktorému bol zverený motív prvých platidiel po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie. Novozvolená politická scéna si so vznikom samostatného štátu uvedomovala, že rozviazanie ekonomických stykov s Rakúsko-Uhorskom bude náročným a zdĺhavým procesom. Rozhodli sa preto, že pôvodná mena bude po nevyhnutne nutnú dobu zachovaná. Rakúske bankovky boli postupne sťahované z obehu a ich nedostatok sa stal pre novovzniknutý štát nepríjemnou hrozbou. Česká politická reprezentácia na čele s Karlom Englišom sa preto uchýlila k zavedeniu obchodných poukážok, ktoré mali vtedajšie obeživo doplniť a postupne nahradiť. Úloha bola zverená Zemskej banke kráľovstva Českého. Inštitúcia sa potom obrátila na Alfonsa Muchu, už vtedy obdivovaného umelca. Motívy pre obchodné poukážky vytvoril Mucha už koncom roku 1918. Návrhy poukážok vznikli v zhone a ich motívy ozdobili klasické „muchovské“ figúry a ornamenty. Autorova prvá práca pre československú numizmatiku však nakoniec bola zbytočná. Poukážky skrátka nakoniec neboli potrebné, a tak neostalo nič iné, než 12,5 milióna vydaných kusov zničiť.

Za prvorepublikovú päťtisícovku dostanete stonásobok

Obchodné poukážky však neboli zďaleka poslednou prácou slávneho výtvarníka. Alfons Mucha vytvoril v roku 1919 bankovky s nominálnou hodnotou desať, dvadsať, sto a päťsto korún. Portréty, ktoré sa na prvých bankovkách objavili, patrili dcére a manželke secesného majstra. Vtedajšie tlačiarenské technológie u nás boli veľmi nedokonalé, a preto sa niektoré bankovky tlačili u vyspelejších susedov. Tie, ktoré boli vytlačené na našom území, sa veľmi rýchlo dočkali masívneho falšovania. Práve kvôli nelegálnej tlači bolo nutné prvú emisiu bankoviek rýchlo stiahnuť z obehu. Najrýchlejšie stiahnutou bankovkou bola toho roku päťtisícovka. Šťastlivci, ktorým doma po rodičoch či prarodičoch zostala, by dnes za tento vzácny kúsok dostali až 500 000 českých korún!
 

Muchove Kosatce na 90 mm pamätnej razbe získa len 1000 zberateľov

Muchove Kosatce na 90 mm pamätnej razbeAk medzi hrdých majiteľov vzácnych štátoviek nepatríte, iste Vás osloví kolorovaná pamätná medaila, ktorú by sme Vám radi dnes prvýkrát predstavili! Pamätná medaila bola vyrazená na počesť Alfonsa Muchu, ktorého 80. výročie úmrtia a 160. výročie od narodenia si v tomto a budúcom roku pripomenieme. Pamätná razba je zberateľským unikátom hneď z niekoľkých dôvodov. Averz zobrazuje kolorovaný detail z umeleckého plagátu Kosatce z roku 1898 s podpisom Alfonsa Muchu. Na reverze je detailným spôsobom stvárnený český lev, tak ako ho navrhol sám Alfons Mucha. Nádherné detaily budete môcť obdivovať bez okuliarov či lupy, jej priemer je totiž úctyhodných 90 milimetrov! Ďalšia číselná informácia Vás tiež určite poteší! Celosvetová limitácia činí len 1000 kusov. Medaily sú navyše zušľachtené rýdzim zlatom 999/1000 a každá je individuálne číslovaná. Autorkou medaily je slávna olympijská medailistka Gabriela Koukalová, všestranne nadaná žena, ktorá by svojím záberom mohla Muchovi smelo konkurovať. Medailérske motívy, venované Muchovi, sú navyše prvou medailérskou prácou slávnej autorky. A pretože očakávame z vyššie uvedených dôvodov veľký záujem verejnosti, radíme Vám s rezerváciou neotáľať.

Podrobné informácie o pamätnej razbe nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.