Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pred pár dňami sa v médiách objavila fascinujúca správa najmä pre hľadačov zlatých pokladov. Otec s dvomi dcérkami si vyrazili na obyčajnú prechádzku so psom. Rodina žije v meste Bendigo v štáte Victoria, a práve kúsok za mestom objavilo dievčatko zlatý balvan.

V domnienke, že sa jedná o obyčajný kameň, do zlatej hrudy kopla. Keď sa však kameň zaligotal charakteristickou zlatou žiarou, opýtala sa otca, či nemôže ísť o drahý kov. Rodina odniesla 624 gramový kúsok na preverenie expertom a tí ich domnienku potvrdili. Zlatý balvan ohodnotili na viac ako 23 tisíc eur! S nálezmi zlata v Austrálii sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece. Prepukne snáď ďalšia zlatá horúčka?

Tento prípad je „starý“ len pár dní a možno si hovoríte, že sa jedná o ojedinelý prípad a rodina mala skrátka z pekla šťastie. Opak je pravdou. Nálezy zlatých okruhliakov nie sú vôbec výnimočné, a to najmä v Austrálii.

Zlaté poklady v Austrálii sa množia

V máji tohto roku mal podobné šťastie ďalší nemenovaný šťastlivec. Svoj zlatý úlovok ukoristil v tradičnom baníckom teritóriu pri meste Kalgoorlie-Boulder neďaleko Perthu. Ak sa rozhodne mladý zlatokop zlatého kameňa s váhou 1,4 kg zbaviť, utŕži v prepočte takmer 63 tisíc eur.

Zlato k dôchodku na prilepšenie!

V minulom roku si k dôchodku významne prilepšil tiež jeden austrálsky penzista. Ten objavil zlatý balvan s hmotnosťou 3,23 kilogramu. Hodnota zlata bola stanovená na 66.000 eur. Muž, ktorý sa hľadaním zlata zaoberá už roky, priznal, že sa rozhodne nejedná o jeho prvý zlatý nález, a že sa domnieva, že v Austrálii sa nachádza tohto drahého kovu veľa.

Vypukne nová zlatá horúčka?

Z posledných správ sa teda zdá, že z obdobia Zlatej horúčky predsa len nejaké zlato v krajine zostalo. Pripomeňme, že Zlatá horúčka prebiehala vo Victorii v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 19. storočia. Zlaté okruhliaky však boli na západe Austrálie nájdené už skôr. Vláda však nálezy úzkostlivo tajila z obavy pred hospodárskym zrútením krajiny, ktorá závisela na nútenej práci trestancov. Zlatú horúčku vo Viktórii odštartoval 1. júla 1851 nález, ktorý urobil James Esmond na potoku Creswick 's Creek. Od tej chvíle prúdili na náleziská stovky tisíc zlatokopov s túžbou zbohatnúť.

„Vítaný cudzinec“ - najväčší zlatý balvan na svete!

Zlatý nuget našli dvaja britskí zlatokopovia John Deason a Richard Oates

Najväčší zlatý balvan v celosvetovej histórii bol nájdený 5. februára 1869, teda pred 150 rokmi. Vážil neuveriteľných 72 kilogramov a bol pomenovaný „The Welcome Stranger“, voľne preložiteľné ako „Vitaj, cudzinec“, alebo „Vítaný cudzinec“. Zlatý nuget našli dvaja britskí zlatokopovia John Deason a Richard Oates len 3 centimetre pod zemou. Pôvodným povolaním baníci cínu sa vydali za šťastím rovnako, ako tisíce ich krajanov, a neváhali pre bohatstvo a slávu zdolať polovicu zemegule. Po niekoľkých rokoch vyčerpávajúcej práce v austrálskych baniach sa tak na oba usmialo poriadne šťastie.

Prapravnuk Johna Deasona zmieňuje, že nuget bol nájdený keď vzal Deason svojho syna na „prechádzku“, počas ktorej ho ťahal na káre. Keď sa náprava káry náhle rozbila, neovládateľný vozík sa rútil ústrety urastenému stromu. Deason sa rozbehol synovi na pomoc a keď ho vyslobodzoval z káry, všimol si prichytené zlaté šupiny na kolesách vozíka. Keď zbadal trčiacu špičku nugetu trčať zo zeme, poslal syna pre Oatesa, a následne všetci traja balvan vytiahli.

Deason odviezol balvan domov s tým, že musí manželke Catherine „niečo“ ukázať. Catherine Deaconovú otravovali neustále návštevy manželových „kamarátov“, ktorých pravidelne pozýval na „pohárik“, a tak zvolala: „Dúfam, že to nie je ďalší nevítaný cudzinec!“. Deason odpovedal: „Nie, je to vítaný cudzinec“. A tak obaja razom vymysleli názov tomuto pokladu.

V čase objavu neboli k dispozícii váhy natoľko presné, aby určili hmotnosť tak veľkého kusu. Tak bol balvan rozdelený na tri časti. Deason & Oates za ne dostali 9381 Libier. To dnes zodpovedá viac ako jednému miliónu Libier.

150. výročie od nálezu najväčšieho zlatého balvanu na svete pripomína zlatá minca, ktorú môžete vlastniť aj Vy!

Austrálsky zlatý nuget na minci z rýdzeho zlata

Pre obdivovateľov zlata, ktorí sa na hľadanie zlatých okruhliakov v Austrálii necítia, má riešenie Národná Pokladnica. Do svojej ponuky nedávno zaradila zlatú mincu, ktorá nález najväčšieho zlatého balvanu pripomína. Minca je zberateľsky veľmi zaujímavá. Jej limitácia totiž činí len 1000 kusov pre celý svet.

Viac informácií o zaujímavej zlatej minci nájdete na tejto stránke!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.