Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Včerajšiu sobotu bolo v mincovni poriadne horúco! Prebiehala tu dlho očakávaná Razba dňa – každoročne najžiadanejší numizmat z celej našej ponuky. Počas jubilejného dňa sme pre Vás vyrazili 1919 strieborných uncových medailí v rekordnom čase – len za 24 hodín! Tohtoročná Razba dňa patrila M. R. Štefánikovi, renesančnej bytosti novodobej histórie.

Posledné dva roky sú na významné výročia skutočne plodné. V sobotu, 4. mája, sme si pripomenuli 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika, odvážneho Slováka, ktorý stál pri zrode samostatného Československa. Štefánikovi boli venované tisíce strán krásnych kníh a mnoho našich spomienok pri oslavách jeho činov. Jeho nezameniteľný charakter, nezlomná vôľa a myšlienky, ktoré dokázal premeniť v činy, nám pripomínajú výstavy, fotografie, múzejné expozície, prednášky a školské učebnice.

I my, v Národnej Pokladnici sa snažíme prispieť k tomu, aby sa jeho odkaz stal nesmrteľným! Rozhodli sme sa venovať mu preto tohtoročnú razbu dňa! Včerajší štvrtý májový deň, sme si totiž pripomenuli 100 rokov od chvíle, kedy nás navždy opustil.

Zatiaľ čo si väčšina z Vás užívala víkendový deň, v mincovni to bzučalo ako v úli! Plnila sa tu mimoriadne obťažná úloha - razba 1919 kusov strieborných uncových medailí so Štefánikovým najznámejším portrétom. Pokiaľ Vám to príde ako štandardné zadanie, doplníme, že súčasťou požiadavky bolo, aby sa celá razba vyrazila v jeden jediný deň, v deň výročia – teda včera!

Napriek tomu, že v mincovni pracujú odborníci na slovo vzatí, táto úloha ich zamestnávala od skorého rána. Pamätné medaily sú totiž razené z 1 unce rýdzeho striebra v najvyššej kvalite razby, teda lešteným razidlom (tzv. Proof quality). Takáto úprava vyžaduje opatrné zaobchádzanie s každým jedným exemplárom. Na medaily je roztieraná diamantová pasta, ktorá je následne ručne rozleštená. Práve táto úprava prepožičiava numizmatom oslnivý lesk a zrkadlový povrch.

Tradícia projektu Razba dňa nie je síce príliš dlhá, ale jedná sa o najžiadanejšiu razbu z nášho portfólia. O veľkom záujme svedčí rýchlosť, s akou sú medaily každoročne vypredané. Razba dňa bola v minulom roku predstavená 28. októbra, pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a už 30. októbra sme nemali čo predávať. Nadštandardný dopyt verejnosti je spôsobený nielen zaujímavými okolnosťami razby, ale tiež dokonalou kvalitou a predovšetkým témou a nízkou limitáciou.

Razba dňa - 100. výročie úmrtia Milana Rastislava ŠtefánikaDizajnu tohtoročnej Razby dňa sa ujal rešpektovaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Na averze medaily je Štefánikov najznámejší vojenský portrét, ktorý dopĺňajú roky 1919 – 2019, odkazujúce na 100. výročie od jeho úmrtia a slovenský znak. Na reverze je umelecké vyobrazenie artefaktov, ktoré Štefánika výlučne charakterizujú: pamätná mohyla na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine a dvojplošník pod hviezdnym nebom. Výjavy odkazujú na Štefánikovú vášeň pre astronómiu, pilotovanie ale taktiež leteckú katastrofu, ktorá sa mu stala osudnou.

Pokiaľ Vás Razba dňa zaujíma a prajete si byť jedným z mála šťastných majiteľov, pokračujte prosím na tuto objednávkovú stránku.Razba dňa
Razba dňa
Razba dňa


Razba dňa
Razba dňa
Razba dňa
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.