Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Ste obdivovateľmi maliarskeho umenia a súčasne ste podľahli kúzlu zberateľstva? Už niekoľkokrát ste riešili dilemu, či investovať do umeleckého plátna alebo rozšíriť Vašu numizmatickú zbierku? Vadí Vám, že Vaša zbierka mincí je oproti plátnam tak trochu maličká, a keď si na ňu nevezmete lupu, vidíte len pár lesklých koliesok? Ak ste aspoň na jednu z vyššie uvedených otázok odpovedali ÁNO, verím, že nasledujúce riadky Vás potešia!

Aj my v Národnej Pokladnici sme milovníkmi umenia. A pretože spolupracujeme naozaj so šikovnými dodávateľmi, ktorých dielne a technológie predstavujú vrchol dostupných možností, rozhodli sme sa pre vydanie mince, ktorá bude súčasne dokonalou reprodukciou pôvodného diela maliara, ktorého všetci dobre poznáme! Áno, je to Alfons Mucha! Najoslavovanejší secesný maliar svojej doby, ornamentalista, zručný grafik, návrhár šperkov, interiérov, kostýmov, najslávnejší autor reklamných plagátov a večný obdivovateľ ženskej krásy.

Tento rok si totiž pripomíname 80 rokov od úmrtia tohto svetoznámeho multifunkčného výtvarníka. Chceli sme si pripomenúť jeho najšťastnejšie roky, plné hojnosti a tvorivej plodnosti. K tomuto šťastiu významne prispela tlačiareň Champenois, pre ktorú vytvoril viac ako 100 reklamných plagátov, a vďaka štedrému platu sa mohol naplno autorsky rozvíjať. Dielo, ktoré sme vybrali pre mincový obraz, je preto F. Champenois. Plagát, ktorý Mucha pre tlačiareň vytvoril, je považovaný za jedno z najkrajších litografických diel. Na plagáte je znateľne vidieť Muchov záujem o dekoratívnosť a snaha o to, aby diela boli pekné pre oko. Muchov štylizovaný, ale veľmi detailný prístup činil reklamné plagáty pôsobivými, výraznými a súčasne veľmi krásnymi.

Aby Muchovo dielo na minci vyniklo, bolo treba vytvoriť skutočne veľkú plochu. Rozmer mince je preto nadštandardných 275 x 395 mm. Na výrobu kolorovaného mincového obrazu bol použitý 1 kilogram rýdzeho striebra. Strieborný obraz je zasadený do gigantickej špeciálnej kapsule v luxusnej drevenej kazete. Minca je dodávaná v balení so špeciálnymi stojanmi, ktoré dovolia jej reprezentatívne vystavenie. Reverz mince zdobí portrét britskej kráľovnej Alžbety II. Pre zberateľov bude iste aj veľmi zaujímavá limitácia, ktorá činí len 300 kusov mincových obrazov pre celý svet.

Alfons Mucha sa prostredníctvom svojich diel snažil sprístupniť krásu umenia čo najširšej verejnosti. Svoj um nešetril len pre tých, ktorí ho zaplatili. Vo svojich dielach sa sústredil najmä na krásu ženských tiel, dekoratívne prvky, symboliku a vlastné estetické ideály. Jeho rukopis sa stal tak typickým, že sa z neho stal originálny štýl, ktorý je dodnes známy ako „štýl Mucha“.

Sme veľmi radi, že môžeme jeho slávne dielo F. Champenois ponúknuť prostredníctvom 1 kg striebornej mince aj Vám! Pokiaľ si budete priať získať viac informácií, neváhajte kontaktovať naše zákaznícke oddelenie na tel. čísle 0850 606 009 alebo navštíviť túto stránku.

 

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.