Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Napriek tomu, že 28. október už máme za sebou, dovoľte mi, aby som sa k nemu dnes ešte raz vrátil.

Presne v deň, keď sme oslávili 100. výročie od vzniku samostatného Česko-Slovenska, mali zamestnanci v našej mincovni dosť naponáhlo. Bola im totiž zverená mimoriadne ťažká úloha - razba pamätnej medaily oslavujúcej 100 rokov od vzniku Prvej republiky. Zdá sa Vám to ako štandardné zadanie? Doplním teda ešte jednu informáciu - súčasťou požiadavky bolo vyraziť medaily za jeden jediný deň, v deň výročia!

Razba dňa - 100. výročie vzniku Česko-Slovenska

Napriek tomu, že v mincovni pracujú odborníci na slovo vzatí, táto úloha ich zamestnala od skorého rána do neskorých večerných hodín. Pamätné medaily sú totiž razené z 1 unce rýdzeho striebra v najvyššej mincovej kvalite, teda lešteným razidlom. Takáto úprava zahŕňa individuálne zaobchádzanie s každým jedným kusom. Na medaile je roztieraná diamantová pasta, ktorá je následne ručne rozleštená. Práve táto úprava prepožičiava numizmatom oslnivý lesk a zrkadlový povrch.

Zamestnanci zadanie zvládli, a dokonca brilantne. Za jediný deň vznikla razba dňa, emisia čítajúca až 999 kusov. Tradícia tejto emisie nie je síce dlhá, ale jedná sa o jednu z najžiadanejších razieb z nášho portfólia. O veľkom záujme svedčí aj rýchlosť, s akou vyrazené medaily zmizli. 30. októbra bola totiž celá emisia beznádejne vypredaná! 

V minulých rokoch sme túto výnimočnú razbu venovali 700. výročiu narodenia Karla IV. a 300. výročiu narodenia Márie Terézie. Aj predchádzajúce emisie sa u verejnosti stretli s obdobným úspechom!

Tento rok si pripomíname mnoho mimoriadnych výročí, ale iste sa zhodneme na tom, že roku 2018 dominuje 100. výročie od vzniku Česko-Slovenska.

Dizajnu tohtoročnej Razby dňa sa ujal rešpektovaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Umelec vytvoril dokonalý motív rozdeleného znaku Česko-Slovenska, ktorý sa pri priložení reverzu a averzu numizmatu prepojí v jediný celok - tak ako sa prepojili osudy oboch národov.

Pamätná medaila si kládla za cieľ pripomenúť krehkosť slobody, ktorú sme pred storočím získali,  a v nasledujúcich rokoch hneď niekoľkokrát stratili. Motív tiež znázorňuje bratstvo s Českou republikou, ktoré aj po rozdelení vyniká nadštandardným vzťahom.

Numizmat vyniká nielen originálnym umeleckým spracovaním a až poetickou paralelou, ale tiež prísnou limitáciou, ktorá činí 999 kusov pre celý svet.

Pre Razbu dňa bola navrhnutá elegantná drevená kazeta s logom 100. výročia vzniku ČSR. Súčasťou exkluzívneho balenia je samozrejme aj Certifikát autentickosti, potvrdzujúci technické parametre numizmatu.

Z tohtoročnej emisie razby dňa nám bohužiaľ neostal jediný kúsok. V našej ponuke však nájdete ďalšie veľmi zaujímavé numismaty, ktoré Vám 100. výročie od vzniku Československa budú pripomínať.

 

 

Ražba dne - 100. výročie vzniku Česko-Slovenska
Ražba dne - 100. výročie vzniku Česko-Slovenska
Razba dňa - 100. výročie vzniku Česko-Slovenska
Razba dňa - 100. výročie vzniku Česko-Slovenska
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.