Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

List javora je symbolom srdnatosti, vytrvalosti a rozmanitosti. Nie náhodou je preto práve javorový list symbolom kanadskej identity a hodnôt tejto krajiny. Štylizovaný javorový list s jedenástimi cípmi je kanadským národným symbolom aj na kanadskej vlajke.

Hoci nebol do vyhlásenia podoby kanadskej vlajky v roku 1965 oficiálnym znakom Kanady, jej historickým symbolom je už od roku 1860, kedy bol zvolený ako dekorácia pri kanadskej návšteve princa z Walesu. Javorový list symbolizuje domorodé indiánske obyvateľstvo, ktoré po stáročia zbieralo miazgu miestneho javora cukrového (Acer saccharum) - prírodnú látku, ktorá bola dôležitou súčasťou ich jedálnička a je významným kanadským produktom aj dnes.

 Rod Acer má celkom asi 125 rozmanitých druhov. Najrozšírenejšími druhmi javora v Kanade sú Javor kanadský a Javor cukrový, ktorých listy sa na jeseň sfarbujú do oranžovej a červenej.

 Javorový list zdobí mnoho kanadských mincí. Asi najznámejším numizmatom je uncová minca "Maple Leaf", ktorú razí Kanadská kráľovská mincovňa už 30 rokov.

Originálna štvordielna skladačka Javorový list 

Vlani vydala táto mincovňa majstrovský kúsok, ktorý poteší všetkých náročných zberateľov. Komplet sa skladá z celkom 4 exemplárov, ktoré na svojom reverze vyobrazujú vznešený symbol hrdého kanadského národa, teda motív javorového listu.

Mincovým kovom všetkých 4 častí je rýdze striebro. Všetky exempláre kompletu sú spracované v najvyššej mincovej kvalite a razené špeciálnym lešteným razidlom (kvalita proof).

Všetky štyri mince majú totožný tvar, hmotnosť, rozmery aj nominálnu hodnotu: sú to štvorce s rozmermi 27 x 27 milimetrov, každý z nich váži 11,93 g a má nominálnu hodnotu 3 doláre. Celkovo teda štvordielna skladačka obsahuje 47,7 g rýdzeho striebra a jej celkové rozmery sú 54 x 54 mm. Všetky mince v tejto sade majú tiež rovnaký dizajn averzu, aj reverzu.

 Averz všetkých mincí vyobrazuje portrét britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá je formálnou hlavou Spoločenstva národov, do ktorého patrí aj Kanada, teda krajina emitenta.

Napriek tomu, že reverz jednotlivých častí totožný nie je, je pevne prepojený. Po zložení všetkých mincí získate kompletný javorový list. Jeho nezameniteľný tvar je dokonale prepracovaný do najmenších detailov, vrátane jemnej žilovej kresby.

 Ak Vás klasické puzzle omrzeli, obstarajte si "puzzle mincu"! V našej ponuke zostáva pár posledných kúskov.

 

Viac informácií Vám radi poskytnú pracovníci nášho zákazníckeho servisu na linke 0850 606 009.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.