Tento rok si pripomíname 1150 rokov od schválenia staroslovenčiny pápežom - dôležitý míľnik našich dejín, o ktorý sa zaslúžili bratia Cyril a Metód. Práve tento motív zdobí tohtoročnú striebornú medailu, zušľachtenú rýdzim zlatom. Priemer medaile je úctyhodných 50 mm a bola vyrazená v najvyššej mincovej kvalite, teda lešteným razidlom.
Umeleckého spracovania medaile s úctyhodným priemerom 50 mm sa ujal známy český sochár a medailér Vladimír Oppl. Averz medaile nesie portréty solúnskych učencov Cyrila a Metóda. Na reverze je vyobrazený Kristus na kríži, moravská a sliezska orlica, český lev a znaky hlaholiky.
Pamätná medaila podlieha striktne svetovej limitácii 868 kusov. Limitácia symbolicky pripomína rok, kedy bola staroslovenčina oficiálne uznaná pápežom Hadriánom II.
Teraz si poďme pripomenúť, ako sa to všetko udialo.
Cesta ku schváleniu jazyka nebola jednoduchá. Príbeh začína u kniežaťa Rastislava. Ten požiadal cisára Michala III., aby zorganizoval misiu, úlohou ktorej malo byť šírenie kresťanstva na Veľkej Morave. Michal III zvolil pre plnenie náročnej úlohy solúnskych bratov - Cyrila a Metóda.
Metód sa sústredil na duchovnú stránku a Cyril sa zameral na praktickú evanjelizáciu. Pre Slovanov zostavil abecedu z 38 písmen, odvodených z gréckych písmen, známu ako hlaholika.
Začiatkom roku 867 sa Cyril a Metód vydali na cestu do Ríma za splnením nasledujúcich úloh: potvrdenie staroslovanskej reči v liturgii rímskokatolíckeho obradu, vysvietenie učeníkov na kňazov a zriadenie samostatnej cirkevnej hierarchie pre Veľkú Moravu, ktorá by bola závislá priamo na pápežovi.
Pápež Hadrián II. ich v roku 868 prijal a vyhovel všetkým ich požiadavkám. Metód získal kňazské a nakoniec i biskupské posvietenie s povýšením na arcibiskupa a pápežského delegáta pre slovanské národy. Došlo k novým vysvieteniam duchovných pre Veľkú Moravu a pápež rozhodol o obnovení arcibiskupstva na území Moravy.
Od 14. storočia sú Cyril a Metód uctievaní ako patróni Veľkej Moravy. V 19. storočí boli Cyril a Metód vyhlásení ako patróni všetkých slovanských národov. Pápež Jan Pavol II. ich vyhlásil za spolupatrónov Európy. Prínos Cyrila a Metóda nie je možné chápať iba v rovine cirkevnej, ale tiež v oblasti kultúry, písma a všeobecnej vzdelanosti.