Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Martin Benka je jedným zo zakladateľov slovenskej výtvarnej moderny prvej polovice 20. storočia v maľbe a kresbe a jeho diela sú maximom slovenskosti v národnom estetickom zmysle.

Martin Benka bol slovenským maliarom, grafikom, ilustrátorom a výtvarným pedagógom. Narodil sa 21. septembra 1888 v Kostolišti v rodine príležitostného robotníka s malým gazdovstvom ako najmladší zo šiestich žijúcich detí. Skromnosti a citlivému vzťahu k ľudom ho naučila jeho matka, ktorá mu po celý život bola vzorom slušnosti, skromnosti a dobroty.

V prvom období života a umeleckej dráhy ho vlastná bieda prinútila k skromnosti a naučila spoznávať a hodnotiť ľudí vo svojom okolí. Keď maľoval, myslel na svojich rodičov, ktorí sa spájali so širšou domovinou, s národom, s ľudstvom. Vďačil im nielen za život, ale pripisoval im dedičný prazáklad svojho talentu.

Slovenská príroda ako hlavná inšpirácia

Väčšina jeho diel zachytáva slovenskú prírodu, monumentálne prírodné scenérie, vysoké oblaky a široké obzory, roviny a vlniace sa obilné polia vo vzácnej súhre s človekom. Rád zobrazoval ľudí na poliach, lúkach, na rúbaniskách a v horách. Výtvarnou formou hovoril o ľude, jeho biede i námahe, vzbudzoval úctu k nemu a k jeho práci. Diela z 20. a 30. rokov 20. storočia predstavujú vrcholnú tvorbu.

Výnimočná osobnosť zanecháva svoje dielo štátu

Martin Benka bol v každom ohľade bol výnimočnou osobnosťou, ktorý nikdy neodmietol pomoc mladším kolegom. Nakoniec celý majetok zanechal národu. Jeho túžbou bolo vybudovať ateliér a galériu v Malackách, nakoniec mu však postavili dom s ateliérom a malou galériou v Martine. Ako protihodnotu za poskytnuté pracovisko odovzdal štátu svoju základnú umeleckú zbierku obsahujúcu vyše 5000 diel. Posledné mesiace a dni svojho života strávil u rodiny Šagalovcov v Malackách a u Jozefa Gavalíka v Kostolišti. Jeho pozostatky sú uložené v hrobke na Národnom cintoríne v Martine.

Najslávnejšie dielo Cestou k salašu

Maľbu Cestou k salašu, Martin Benka vytvoril v roku 1933. Dielo je v súčasnej dobe umiestnené v Slovenskej národnej galérii. Je na nej vyobrazený roľník na rebrináku, s dvomi zapriahnutými koňmi. Okolo neho sa vinie nádherná príroda. Z obrazu je cítiť harmónia, pokoj a symbióza človeka s prírodou. 

Dielo Martina Benku môžete získať aj Vy!

Dielo Cestou k salašu od Martina Benku, nášho popredného národného umelca a zakladateľa moderného výtvarného prejavu na Slovensku teraz môžete získať aj Vy! K ucteniu tohto prelomového umeleckého diela ponúka Národná Pokladnica nádhernú medailu zušľachtenú rýdzim zlatom a striebrom 999/1000 a vyrazenú v tej najvyššej kvalite. Práve teraz máte mimoriadnu šancu si rezervovať túto nádhernú pamätnú medailu za zvýhodnenú cenu len za € 19,95 (poštovné za Vás uhradí Národná Pokladnica).

Viac informácií tu www.majstrovske-diela.sk

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.