Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Stovežatá Praha, hlavné mesto nášho českého suseda, je vďaka svojmu historickému centru zapísanému na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO, navštevovaná turistami z celého sveta. Jeden z najznámejších turistických objektov Prahy nájdete na Staromestskom námestí, kde sa nachádza aj rovnomenná radnica. Na južnej strane radnice sa nachádza jeden z najpozoruhodnejších a najslávnejších stredovekých mechanických strojov - Pražský orloj, zrejme najlepšie zachovaný stredoveký orloj vôbec. Orloj je starý viac ako 600 rokov. Pritom stále funguje jeho mechanizmus, ktorý je v základe pôvodný, čo je na mechanické zariadenie neuveriteľný výkon.

Na čo Orloj vlastne slúži?

Pražský orloj, najslávnejšie astronomické hodiny svetaSú to vlastne stredoveké astronomické hodiny, ktorým dominuje astronomický ciferník a kalendárna doska. Z ciferníku možno odpočítať rôzne časy, astronomický cyklus, polohu Slnka a ktorým súhvezdiam zvieratníka práve prechádza, polohu Mesiaca a jeho fáze a postavenie vzhľadom k Slnku. Z kalendárnej dosky možno vyčítať aktuálny mesiac, deň a nepohyblivé sviatky kresťanského kalendára.

Ako to už u pražských pamätihodností býva, aj k Orloju sa viaže hneď niekoľko starých legiend.

Asi najznámejšia z nich rozpráva o Majstrovi Hanušovi, ktorý mal podľa povesti astronomické hodiny skonštruovať na zákazku pražských radných. Tí však z obavy, že by orlojník mohol svoje geniálne dielo zopakovať, nechali Hanuša prepadnúť a oslepiť. Orlojník však tušil, kto za jeho napadnutím stojí, a tak sa rozhodol svoje majstrovské dielo znehybniť. Vložil ruku do orloja a ten sa zastavil. Legenda hovorí, že nasledujúcich sto rokov sa nenašiel nikto, kto by bol schopný jeho dielo opraviť.

A ako to bolo naozaj?

Dlhé roky sa predpokladalo, že pražský orloj je dielom spomínaného Majstra Hanuša. Zásluhou historika Dr. Zdeňka Horského (1929 - 1988), ktorý vypátral dôkazy o jeho vzniku v dobe predhusitskej, dnes vieme, že to tak úplne nebolo. Vznik pražských astronomických hodín je datovaný na začiatok 15. storočia. Už roku 1402 sa spomínajú hodiny na veži a roku 1410 tu bol hodinárom Mikuláš z Kadaně, ktorý pravdepodobne v spolupráci s astronómom Jánom Šindelom, skonštruoval súčasný orloj. Okolo roku 1470 bola doplnená architektonická a sochárska výzdoba. V roku 1490 došlo k najväčším úpravám počas celej existencie orloja: bol doplnený o kalendárnu dosku a niektoré jeho časti boli prerobené. Autorom týchto úprav bol hodinársky majster Ján Ruže, zvaný Majster Hanuš.

Orloj bol vylepšovaný v priebehu niekoľkých storočí

Ďalších, najmä umeleckých úprav sa Staromestský orloj dočkal v priebehu 17. - 19. storočia, kedy boli na orloj umiestnené chodiace sošky 12 apoštolov, pribudla tiež kalendárna doska od Josefa Mánesa so symbolmi zverokruhu, mesiaca a so symbolom Starého Mesta pražského. Na konci druhej svetovej vojny, v máji 1945, bol orloj značne zničený a jeho obnovenie si vyžiadalo celkovú rekonštrukciu.

Konštruktéri orloja mali neuveriteľnú snahu vložiť do konštrukcie maximum svojho umu, zručnosti, dokonalosti, hoci sa mohlo jednať o vec už akosi nadbytočnú. Tento prístup vytvoril z orloja mimoriadne dielo, ktoré aj po stáročiach oslovuje laikov i odbornú verejnosť.

Výročie Pražského orloja treba riadne osláviť!

Minulý rok sme si pripomenuli už 150 rokov od chvíle, kedy bola slávnostne odhalená ikonická kalendárna doska od Josefa Mánesa, jedného z najznámejších umelcov vtedajšej doby. Národná Pokladnica pri tejto príležitosti vydáva nádhernú pamätnú medailu, vyrazenú do 2 uncí čistého striebra. Medaila je selektívne zušľachtená rýdzim zlatom. Práve vďaka tomuto spracovaniu, dokonalej remeselnej práci skúseného medailéra a najvyššej kvalite razby máte teraz príležitosť obdivovať nesmrteľné umelecké dielo aj vy! Táto mimoriadna emisia je limitovaná iba 500 kusmi pre celý svet a každá medaila nesie na hrane unikátne číslo.

Viac informácií o unikátnej medaile nájdete tu!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.