Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny
Mária Terézia

Mária Terézia - jediná žena z habsburskej dynastie na uhorskom tróne

Už za pár dní nás čaká významné výročie! 13. mája totiž oslávime 300 rokov od narodenia osvieteneckej panovníčky, ktorá navždy zmenila podobu vtedajšieho sveta.

Mária Terézia Walburga Amália Kristína sa  narodila 13. mája 1717 vo Viedni habsburským rodičom, cisárovi Karlovi VI. a Alžbete Kristíne Brunšvickej. Na habsburský trón nastúpila mladá Mária Terézia v roku 1740. Mala vtedy len 23 rokov a dedičstvo prevzala v značne neutešenom stave. V rovnakom roku sa navyše rozpútala vlečúca vojna o rakúske dedičstvo, ktorá krajinu veľmi oslabila. Počas svojej vlády zaviedla množstvo zmien a reforiem, známych ako tereziánske reformy.

Jubilejná numizmatická výstava na Bratislavskom hrade

Národná Pokladnica a Slovenské Národné múzeum - Historické múzeum uvádzajú jubilejnú numizmatickú výstavu k 300. výročiu narodenia Márie Terézie. Malú numizmatickú výstavu, ktorá sa uskutoční na Bratislavskom hrade,  tvoria exponáty zo zdrojov Národnej Pokladnice a zbierok SNM – Historického múzea, subjektov, ktoré sú súčasne usporiadateľmi výstavy.

Medzi najvzácnejšie numizmaty patrí napríklad krásny zlatý dvojdukát, ktorý bol razený len dva roky a vyznačuje sa unikátnym ikonografickým prevedením. Uvidíte tiež obľúbený kremnický toliar Márie Terézie, na ktorého averze je vyobrazená Madona s dieťaťom, a ďalšie zaujímavé numizmatické lahôdky. Výstavu môžete navštíviť od 14. mája do 3. júla 2017 na Bratislavskom hrade.

www.narodnapokladnica.sk/vystava-marie-terezie

Unikátna pamätná medaila vyrazená len v deň 300. výročia Márie Terézie

Mária Terézia mala významný vplyv na rozvoj mincovníctva v Rakúsku aj Uhorsku a za jej vlády bolo reforiem v oblasti mincovníctva a raziacich techník skutočne požehnane. Preto nemožno osláviť jej jubilejné 300. výročie narodenia inak, než opäť numizmatom.

K 300. výročiu jej narodenia pripravujeme exkluzívny numizmat – razbu dňa. Národná Pokladnica vyrazí  1717 kusov pamätných medailí z rýdzeho striebra. Počet dostupných exemplárov vychádza symbolicky z roku narodenia Márie Terézie. Numizmaty budeme raziť presne v deň 300. výročia narodenia - 13. mája 2017. Môžete tak získať unikátnu zberateľskú príležitosť, striebornú medailu razenú exkluzívne len v deň výročia.

www.narodnapokladnica.sk/ponukamesiaca

Razba dňa 300. výročie Márie Terézie
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.