Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pavol Országh Hviezdoslav (vlastným menom Pavol Országh) je považovaný za najplodnejšieho básnika slovenského realizmu a v rámci slovenskej literárnej kultúry ho považujeme za osobnosť základného významu. Narodil sa 2. februára 1849 vo Vyšnom Kubíne na Orave v rodine garibiara a roľníka.

Pavol Országh Hviezdoslav – legenda slovenských básnikovHviezdoslav bol spisovateľ, básnik, dramatik, právnik a člen Revolučného Národného zhromaždenia ČSR. Bol taktiež čestným predsedom Matice slovenskej. Jeho rozsiahla tvorba má veľký význam – opisuje život ľudu a kritizuje spoločnosť, nadviazal hlavne na poéziu národného obrodenia a veľmi ho ovplyvnila taktiež príroda. Bol veľkým predstaviteľom kritického realizmu v poézii. Hviezdoslav písal epické verše, veľké lyrické skladby, reflexívnu poéziu, veršovanú drámu, preslávil sa aj ako prekladateľ.

Svoje básnické texty tvoril na gymnáziu v Miškolci po nemecky a maďarsky. Až ako študent kežmarského gymnázia začal tvoriť intenzívne slovenské básne. Zo začiatku ich vydával pod pseudonymom Jozef Zbranský. Ako 19-ročný vydal svoju prvú básnickú zbierku BÁSNICKÉ PRVIESENKY JOZEFA ZBRANSKÉHO.

V polovici 70. rokov sa rozhodol pre básnické meno Hviezdoslav. Absolvoval tiež právnickú akadémiu v Prešove a celý tvorivý život prežil na Orave. Jeho tvorba bola preložená do viacerých cudzích jazykov – francúzštiny, ruštiny, angličtiny, nemčiny a iných jazykov.Významné diela P. O. Hviezdoslava, ktoré sa zapísali do histórie slovenskej literatúry, boli napríklad: Hájnikova žena, Krvavé sonety alebo Ežo Vlkolinský.

Celý tvorivý život prežil na Orave. Nadviazal na poéziu národného obrodenia. Silný vplyv na neho mala tvorba Andreja Sládkoviča. V rámci svojej tvorby sa postupne vyformoval na typ tvorcu vedome usilujúceho dosiahnuť vysokú mieru univerzálnosti svojho diela ako celku. Vynikal predovšetkým ako lyrik, ale bol tiež významným epikom, dramatikom a prekladateľom.

V roku 1921 sa začal rapídne zhoršovať jeho zdravotný stav a 8. novembra zomrel v Dolnom Kubíne. Pripomíname si tak už 95. výročie úmrtia jedného z najvýznamnejších spisovateľov celej slovenskej literatúry.

Pamiatky na jeho literárnu činnosť sú sústredené v Múzeu P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Na jeho odkaz nadväzovala Hviezdoslavova spoločnosť a v súčasnosti Hviezdoslavova knžnica.

Strieborna medaila P. O. Hviezdoslav

Pri príležitosti uctenia tohto velikána slovenskej literatúry môžete vlastniť pamiatku v podobe unikátnej pamätnej medaily z čistého striebra s podobizňou Pavla Országha Hviezdoslava za špeciálnu zvýhodnenú cenu len tu: www.slovenskeosobnosti.sk

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.