Razba dňa vzdáva hold Svätej Anežke!
Dnes 12. novembra 2024 prebieha v Nórskej mincovni mimoriadna udalosť. Na počesť 35. výročia kanonizácie Jánom Pavlom II. významnej svätice Svätej Anežky z rodu Přemyslovcov (v Čechách známej ako Anežka Česká) sa razí tzv. Razba dňa.
Razbou dňa je myslená razba prísne limitovaného počtu numizmatov, ktoré sa razia v deň oslavovaného výročia. Razba dňa je obľúbeným zberateľským artiklom najmä pre unikátne razebné podmienky.
V prípade Svätej Anežky ide o exkluzívnu limitáciu iba 35 kusov mincí z rýdzeho zlata 999/1000 pre celý svet!
Na výnimočnosti minciam vedľa dizajnu, vysokej nominálnej hodnoty a striktnej limitácie pridáva aj hmotnosť, ktorá robí symbolických a k výročiu sa vzťahujúcich 35 gramov. Každá z mincí je navyše vložená do unikátnej kapsuly potvrdzujúcej deň razby 12. novembra 2024 s individuálnym číslovaním a podpisom mincmajstra. Elegantná drevená krabička s reliéfnou potlačou zobrazujúca opäť Svätú Anežku je potom pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá tejto výnimočnej minci dodá na elegancii.
Dizajn razby dňa
Veľmi striktne limitované mince z rýdzeho zlata 999/1000, razené v najvyššej mincovej kvalite sa pýšia prepracovaným a dych vyrážajúcim spracovaním.
Averznú stranu zdobí portrét Svätej Anežky, v okruží doplnený textom Svätá Anežka Česká v hornej polovici a S. Agnetis Bohemiae, teda latinským prepisom, v spodnej polovici mince.
Reverzná strana nesie nominálnu hodnotu 250 dolárov, znak emitenta mince a rok razby.
Výnimočnú zlatú razbu bude vlastniť iba pár ľudí!
„Záujemcovia, ktorí o razbu prejavia záujem by vzhľadom na veľmi nízku limitáciu nemali so svojim rozhodnutím otáľať. Je známe, že o tento druh razieb je enormný záujem," podotýka riaditeľ Národnej Pokladnice Stanislav Máša.
V prípade, že máte záujem o krásnu a výnimočnú Razbu dňa venovanú Svätej Anežke a chcete sa zaradiť do úzkeho okruhu ľudí vlastniacich zberateľskú raritu, navštívte webové stránky: SVÄTA ANEŽKA
Svätá Anežka – kráľovská dcéra, ktorá zasvätila život Bohu
Svätá Anežka (Česká) z rodu Přemyslovcov sa narodila ako dcéra českého kráľa Přemysla Otakara I. a jeho druhej manželky Konštancie Uhorskej. Od mladosti, ako to už vtedy bývalo, bola predurčená k premyslenému a čo najvýhodnejšiemu sobášu, ktorý mal posilniť politické aliancie Českého kráľovstva.
Anežka bola vychovávaná v kláštornom prostredí, čo formovalo jej duchovné uvedomenie. Už v detstve bola zasnúbená s niekoľkými európskymi šľachticmi, avšak žiadna z týchto sobášov sa neuskutočnila. Po zrušení týchto záväzkov sa Anežka začala intenzívne venovať náboženskému životu a myšlienkam chudoby, skromnosti a pomoci potrebným, čo ju neskôr priviedlo k tomu, že sa rozhodla pre život zasvätený Bohu.
Vo svojich tridsiatich rokoch založila Anežka v Prahe kláštor klarisiek, ktorý sa stal centrom duchovného života a charity v Čechách. Kláštor, ktorý stojí dodnes na rovnakom mieste a v takmer totožnej podobe sa stal miestom, kde bolo poskytované útočisko a pomoc chudobným, chorým a opusteným.
Po jej smrti v roku 1282 začal proces kanonizácie, ktorý však trval niekoľko storočí. Anežkina povesť svätosti bola medzi ľuďmi veľmi silná, ale oficiálne uznanie prišlo až v roku 1989, keď ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätú: „Blahoslavená Anežka Česká, hoci žila v dobe nám tak vzdialenej, zostala aj dnes žiarivým vzorom kresťanskej viery a hrdinskej lásky."
Tento akt mal pre Československo hlboký význam, pretože sa uskutočnil krátko pred Zamatovou revolúciou, čo bolo vnímané ako symbolická udalosť.
Dnes je Svätá Anežka považovaná za patrónku Českej republiky, a predovšetkým za symbol milosrdenstva, lásky k blížnemu a oddanosti Bohu.