Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Od nepamäti nás sprevádzajú naším životom. Sú nielen prostriedkom výmeny, ale aj umeleckým dielom a kúskom histórie. Reč je o minciach a platidlách, za vznikom ktorých vždy stáli mincovne, kde títo nemí svedkovia svojej doby prichádzali na svet. Nie inak tomu bolo na území Česka a Slovenska. Naša nová zlatá kolekcia, ktorú sme pre vás pripravili, vás do tohto sveta mincovníctva zavedie. Vďaka nej sa zoznámite s najvýznamnejšími mincovňami na našich územiach a ich preslávenými razbami, ktoré získali slávu po celom svete!

Najslávnejšie epochy mincovníctva v Česku a na Slovensku v ojedinelom zlatom spracovaní!

Zlatá minca Mincovňa Kremnica

Príbehy našich mincovní vám priblíži starostlivo spracovaná zlatá kolekcia Historické mincovne Česka a Slovenska. V kolekcii nájdete dvanásť zlatých mincí, ktoré sú v ojedinelom tvare tehličiek a sú dostupné iba u nás v Národnej Pokladnici.
Zlaté mince sú razené v najvyššej mincovej kvalite a na ich spracovanie bolo použité rýdze zlato 999/1000. Mince majú hmotnosť 2,5 gramu a rozmery sú 14 x 24 milimetrov. Mince sú vsadené do špeciálnych akrylových kariet, ktoré zároveň slúžia ako Certifikáty autentickosti garantujúce parametre mincí. Mince s kartou sú ešte zapečatené do ochrannej kapsuly, ktorá ich chráni pred poškodením.

Na aké mincovne a ich razby sa môžete v kolekcii tešiť?

Kolekcia obsahuje dvanásť mincí, ktoré reprezentujú najvýznamnejšie mincovne a ich razby. Tu vám na ukážku krátko predstavíme prvé tri z nich.

Najznámejšou mincovňou u nás aj vo svete, ktorá dodnes udržuje tradíciu mincovníctva, je mincovňa v Kremnici. Kremnická mincovňa doslova patrí k najstarším mincovniam na svete a jej pôvod siaha až do 14. storočia. Jej miesto vzniku nebolo náhodné, v okolí sa totiž nachádzali bohaté ložiská zlata, a preto sa tu razilo aj mnoho slávnych mincí. Za najplodnejšie obdobie možno považovať vládu Márie Terézie a jej syna Jozefa II. Za ich vlády bola mincovňa plne vyťažená, razili sa tu dukáty, toliare a ďalšie mince. Medzi najznámejšie mince patrili zlaté dukáty, ktoré vynikali vyššou rýdzosťou, než akú razili iné mincovne. Za legendárny je považovaný dukát Márie Terézie. Tento dukát reprezentujúci Kremnickú mincovňu zároveň otvára našu zlatú kolekciu Historické mincovne Česka a Slovenska.

Medzi najznámejšie mincovne na českom území patrila nepochybne tá v Kutnej Hore. Kutná Hora bola vždy preslávená svojou ťažbou striebra, a preto sa za vlády kráľa Václava II. stala aj kráľovskou mincovňou. Razili sa tu nielen strieborné toliare, ale aj najznámejšie mince – pražské groše. Najznámejším grošom bol groš Václava II., ktorý bol vyrazený v júli roku 1300.

Zaujímavosťou tiež je, že prvou českou mincovňou bola podľa historických prameňov mincovňa na pražskom Vyšehrade a jej vznik je datovaný do 10. storočia. Mincou, ktorá tu bola razená, bol denár. Denáre boli prvé české strieborné mince, ktoré vznikli za vlády kráľa Boleslava I. a dodnes sú známe ako boleslavské denáre. Ich neskorší zánik bol zapríčinený nástupom pražského groša, ktorý sa už razil v Kutnej Hore.

Historické mincovne Česka a Slovenska

Kolekcia Historickej mincovne Česka a Slovenska je nielen súborom zlatých mincí, ktoré vás uchvátia svojim jedinečným spracovaním, ale aj sprievodcom dokumentujúcim našu bohatú históriu mincovníctva, ktorá zanechala svoje nezmazateľné miesto vo svete.

Pre viac informácií o kolekcii navštívte: Historické mincovne Česka a Slovenska

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.