Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Fairmined zlato – etický kov, ktorý robí svet lepší

Certifikované zlato, fairmined gold, zodpovedne vyťažené zlato, férové zlato. Význam všetkých týchto označení je rovnaký. Skrýva sa pod nimi zlato, ktoré je ťažené v malých zlatých baniach v krajinách tretieho sveta. Nákup certifikovaného zlata Vám zaistí úsmev na tvári hneď z niekoľkých dôvodov. Získate drahý kov, ktorého hodnota historicky rastie. Pomôžete rozhýbať ekonomiku v krajinách tretieho sveta. Prispejete na sociálny a kultúrny rozvoj malých komunít baníkov a ich rodín. A ešte k tomu si môžete byť istí, že Vaše zlato je vyťažené k prírode šetrnou technológiou.

Ako Fairmined zlato pomáha?

Fairmined zlato – etický kov, ktorý robí svet lepší

Fairmined zlato, známe tiež ako zlato certifikované, sa v posledných rokoch teší stále väčšej obľube. Ide o zlato z malých baní v Latinskej Amerike, Afrike a Juhovýchodnej Ázie. Ťažba zlata v niektorých oblastiach predstavuje pre miestnych obyvateľov častokrát jedinú možnosť obživy. Asi 10 – 15 % produkcie zlata pochádza práve z malých baníckych spoločností, ktoré avšak zamestnávajú viac ako 10 miliónov ľudí, teda celých 90 % svetových baníkov!

Ťažba v drobných baniach má často katastrofálny dopad na životné prostredie aj na kvalitu života baníkov a celých tamojších komunít. O zlepšenie situácie sa dlhodobo snaží Aliancia pre zodpovednú ťažbu, ktorá pomáha drobným podnikom k certifikácii. Certifikované bane sú viazané prísnymi pravidlami, ktoré zaisťujú ochranu životného prostredia a zdravia baníkov. Vďaka certifikácii sa bane tiež lepšie prepoja so sieťou dodávateľov, ktorí ich zlato vykupujú za férové ceny. Časť výkupnej ceny zlata potom malé ťažobné spoločnosti investujú späť do nových technológií, vzdelávania, vybavenia, ale aj do revitalizácie prostredia, kde baníci a ich rodiny žijú.

Označenie Fairmined sa v priebehu rokov stalo synonymom zodpovednosti, férovosti, sociálnej zodpovednosti a transparentnosti. Podľa rastúceho dopytu po Fairmined zlate, je zrejmé, že súčasná spoločnosť si rozdiely medzi certifikovanými a necertifikovanými baňami zreteľne uvedomuje. S organizáciou Fairmined gold sa v súčasnej chvíli stotožňuje cez 200 spoločností, ktoré vykupujú Fairmined zlato ako komoditu pre výrobu svojich produktov.

Zlatá Palma z Cannes oslavuje výročie ako inak než eticky

Obľubu Fairmined zlata dokladá napríklad pred pár dňami odhalený redizajn slávnej Zlatej Palmy od klenotníctva a hodinárstva Chopard. Práve najvyššie ocenenie v tvare palmovej ratolesti, udeľované na filmovom festivale v Cannes je razené z 18 karátového Fairmined zlata už niekoľko rokov. K oslave tohtoročného 25. výročia partnerstva luxusného ženevského klenotníctva a 75. výročia od založenia prestížneho filmového festivalu sa zlatá cena dočkala niekoľkých zmien. Dva z devätnástich palmových lístkov zdobia diamanty od dodávateľov certifikovaných Radou pre zodpovedné šperky. Jeden list zdobí 75 diamantov symbolizujúcich jubileum festivalu, zatiaľ čo druhý je osadený 25 diamantmi, symbolizujúcich štvrťstoročie partnerstva.

Národná Pokladnica podporuje zodpovednú ťažbu od roku 2017

Lady D - zlatá minca zušľachtená Certifikovaným zlatom

S Alianciou pre zodpovednú ťažbu dlhodobo spolupracuje aj Národná Pokladnica. V roku 2017 sme ako prví na Slovensku vydali pamätnú medailu z Fairmined zlata. Detailne prepracovaný motív od známeho medailéra Vladimíra Oppla pripomínal 660. výročie korunovácie Karla IV. rímskym cisárom. Nasledovala pamätná medaila na počesť M. R. Štefánika. Exkluzívne ste si u nás mohli objednať tiež historicky prvú mincu z Fairmined zlata, ktorá oslavovala 100. výročie od konca 1. svetovej vojny.

Každý rok do našej ponuky zaraďujeme mince a medaily, razené z etického zlata, ale aj razby, ktoré sú Fairmined zlatom zušľachtené. Aktuálne u nás nájdete napríklad zlatú mincu k 60. výročiu narodenia Lady Di, zušľachtenú ružovým Fairmined zlatom či sadu troch strieborných mincí na počesť J. F. Kennedyho, plátovaných žltým Fairmined zlatom.

Viac o Fairmined zlate si môžete prečítať tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.