Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Február je mesiacom lásky! Na 14. deň mrazivého mesiaca pripadá sviatok sv. Valentína. Deň zamilovaných mnoho z nás mylne považuje za americký výdobytok, ktorý si vymyslel svet komercie preto, aby na nebohých hrdličkách zarobil. Pravdepodobnejšia teória hovorí, že tradícia oslavy lásky sa začala písať v Európe v 3. storočí nášho letopočtu a jeho pôvod má oveľa romantickejší základ.

Historici sa domnievajú, že meno Valentín patrilo talianskemu biskupovi, ktorý žil v Umbrii asi v 3. storočí n. l. Vtedajšia vojnová doba láske práve nepriala. Markus Aurelius v tom čase údajne manželské zväzky zakázal. Činil tak preto, že nadbiehanie podľa jeho názoru rozptyľovalo vojakov, ktorí sa potom nevenovali svojim vojenským povinnostiam s takou svedomitosťou, akú cisár očakával. Spasiteľom zamilovaných mal byť práve biskup Valentín. Páry vraj tajne oddával v biskupskej záhrade a ich sobáš oslavoval kvetmi, ktoré novomanželom vo svojej záhrade natrhal. Na porušenie vladárskeho zákazu sa však čoskoro prišlo a Valentín bol 14. februára roku 269 popravený.

Ešte pred tým, než bol láske prajúci biskup popravený, vraj sledoval z okna svojej väzenskej cely dianie počas sviatku zvaného Lupercalia, kedy sa slávil oficiálny začiatok jari a čas očisty. Jednou z tradícií, predchádzajúcich tejto oslave, bolo vkladanie lístočkov s menami mladých nezadaných dievčat do tzv. urny lásky. Z urny si potom lístočky žrebovali mladí muži. Žena, ktorej meno na lístočku stálo, mala byť potom predurčená pre prosperujúce manželstvo. Je celkom možné, že práve táto tradícia dala vzniknúť dnešným Valentínkam.

Ak sa legendy zakladajú na pravde, bohužiaľ, dodnes stopercentne nevieme a kvôli nedostatku historických podkladov to asi nikdy nezistíme.

Či ukrývajú pravdu vyššie zmienené príbehy alebo je pôvod sviatku zakotvený inde, jedno je isté, 14. február patrí láske. Zamilovaní píšu listy, posielajú kvety, dávajú darčeky, spoločne večerajú a robia láskyplné vyznania.

Pre tých z Vás, ktorí svoju lásku a náklonnosť vyjadrujú aj darčekmi, máme niekoľko tipov!

Pre ňu

Brošňa

Brošňa

Pre výnimočné príležitosti aj bežné denné nosenie sa bude dámam, ktoré si potrpia na elegancii, hodiť žiarivá ozdobná brošňa. Jednou z najväčších milovníčok brošní je aj britská kráľovná Alžbeta II. A práve jej ikonickým doplnkom sme sa inšpirovali, keď sme našu ponuku valentínskych šperkov rozširovali. Teraz si u nás môžete zaobstarať nadčasovú kráľovskú brošňu, zušľachtenú rýdzim striebrom a doplnenú žiarivými krištáľmi.

Súprava s modrými krištáľmi

Subtílnejším variantom pre Vašu drahú môže byť podobný náhrdelník, ktorý sa však nenachádza na perlovom úväzku, ale na triezvejšej retiazke. Náhrdelník s imitáciou zafíru je doplnený vkusnými náušnicami v tom istom „dianovskom“ štýle. Sada sa hodí ako na špeciálne príležitosti, tak bežné denné nosenie. Podrobnosti nájdete na tejto stránke.

Skutočná ruža zaliata zlatom

Pre valentínsku príležitosť môžete vybrať aj skutočnú ružu! Nemáme však na mysli len tak hocijaký kvet. Elegantné lístky čajovej ruže z našej ponuky totiž nikdy neopadnú. Emblém lásky, symbol znovuzrodenia a trpezlivosti dnes môžete vašej láske zaobstarať v nesmrteľnom prevedení. Ruža z našej ponuky je zušľachtená ružovým a žltým rýdzim zlatom. Každý jednotlivý 16 cm dlhý exemplár je navyše unikát vďaka špeciálnej technike namáčania v zlatých kúpeľoch. Podrobné informácie o zlatej ruži nájdete tu.

Pre neho

Manžetové gombíky so striebornou mincou Sovereign

Manžetové gombíky so striebornou mincou Sovereign

Pánov môžete potešiť originálnym darčekom v podobe mincových manžetových gombíkov z rýdzeho striebra 999/1000. Do gombíkov sú vsadené originálne strieborné mince ½ Sovereign. História britských mincí Sovereign siaha až do 15. storočia. Ide o vysoko cenené numizmaty, ktoré už od čias vlády Tudorovcov reprezentujú moc a silu vládnuceho panovníka. Najslávnejší motív, vyobrazujúci sv. Juraja v boji s drakom, spracoval pred viac ako 200 rokmi slávny taliansky rytec Benedetto Pistrucci. Novú interpretáciu motívu mincí, ktoré zdobia gombíky, spracovala Angela Benita Pistrucci, pra pra pra pra neter samotného Benedetta!

Hodinky so slávnym mincovým motívom

V našej ponuke nájdete aj krásne pánske hodinky. Elegantné hodinky zdobia precízny motív javorového listu, ktorý má nielen mincovú tradíciu v mnohých kultúrach, najmä vo východných: v Číne, Japonsku, Kórei a Vietname. Ich obyvatelia ich často umiestňujú do zenových záhrad a venujú sa ich duchovnému konceptu. Javor potom údajne posilňuje otvorenosť, poctivosť, hľadanie duchovna a viery. Jeho energia podporuje dlhovekosť. Ideálne predpoklady pre neochvejný partnerský vzťah, čo myslíte?

Ďalšie tipy na valentínske darčeky nájdete v našej sekcii Šperky.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.