Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pred pár mesiacmi sme si pripomenuli 280. výročie od korunovácie  uhorskou kráľovnou. Jediná žena na habsburskom tróne navždy zmenila podobu vtedajšieho sveta. Mimoriadne cieľavedomá a pokroková panovníčka nemala ako žena ľahkú pozíciu. Prevažujúcu časť svojho života musela obhajovať svoj nárok na korunu, odrážať nepriateľov, verbovať vojakov a obratne sa diplomaticky angažovať. Dlhé vojnové roky Rakúsko oslabili a Mária Terézia si uvedomovala, že monarchiu zachráni iba rozsiahlou modernizáciou. Dala preto vzniknúť mnohým pokrokovým reformám, ktoré sa pozitívne podpísali na chode vtedajšej spoločnosti a ktorých dopady pociťujeme aj dnes. Osobnosť Márie Terézie, jej život a pokrokový prístup pripomína nová pamätná razba z našej ponuky, ktorú si môžete zaobstarať za symbolickú cenu € 4,95!

Pokrokové reformy, za ktoré vďačíme Márii Terézii

Na základe tereziánskych reforiem bola centralizovaná správa monarchie a profesionalizovaná štátna správa. Zjednotenia sa dočkalo aj trestné právo. Za vlády Márie Terézie boli vytvorené katastre, podobné tým dnešným. Štát podporoval podnikanie a bolo zavedené clo. Bolo dôsledne reformované aj školstvo vrátane typizácie škôl. Bol stanovený školský poriadok a všeobecná vzdelávacia povinnosť pre dievčatá i chlapcov. Za vlády Márie Terézie vznikali nové cesty, domy sa dočkali očíslovania a merné jednotky zjednotenia. Ďalšou významnou zmenou bola menová reforma, ktorá zahŕňala centralizáciu mincovníctva, jednotný vzhľad mincí, prvé papierové peniaze a ďalšie.

Máriino vyobrazenie na minciach a medailách na upevnenie moci

Pamätná medaila, ktorú sme pre Vás novo pripravili, je inšpirovaná dobovými ikonografickými prostriedkami, ktorých úlohou bolo už za vlády panovníčky utužiť jej silu, moc a stabilitu. Mária Terézia si interpretáciu a vštepovanie výsadného postavenia smerom k ľudu prostredníctvom obrazu už vtedy dobre uvedomovala. Jej portrét sa na minciach a medailách objavoval už v počiatkoch jej vlády. Podobizeň panovníčky sa tak rýchlo a ľahko rozšírila medzi bežný ľud. Účelom numizmatov bola okrem adorácie panovníčky tiež pripomienka dôležitých míľnikov, ktoré boli späté s jej prítomnosťou na čele krajiny. Portréty panovníčky potom dopĺňali okrem faktických údajov aj rôzne propagandistické heslá. Kompozícia, výjav, texty a načasovanie vydania – to všetko malo Márii pomôcť zastať v očiach obyčajného ľudu obraz ideálnej ženy, matky a panovníčky, ktorá je hodná ich úcty a lojality.

Nová pamätná razba – kombinácia majstrovských tereziánskych diel

Nová pamätná razba Mária Terézia

Portrét habsburskej panovníčky v najlepších rokoch, ktorý zdobí averz pamätnej medaily, bol inšpirovaný podobizňou, vyrazenou na dobovej pamätnej medaile z roku 1888. Pôvodná medaila bola vydaná Rakúskou štátnou mincovňou pri príležitosti dostavby pomníka Márie Terézie vo Viedni.

Autorom pôvodného návrhu je legendárny rakúsky rytec a medailér Anton Scharff (1845-1903). Jeden z najväčších európskych predstaviteľov medailérskeho umenia sa narodil do rodiny medailéra a kamenára Johanna Michaela Scharffa.

Anton študoval od roku 1862 najprv v ateliéri Carla Radnitzkyho pri prestížnej viedenskej akadémii, následne na ryteckej akadémii v Rakúskej mincovni. Práve tu začala jeho umelecká kariéra strmo stúpať. Už po dvoch rokoch učenia bol menovaný rytcom a v roku 1896 sa stal dokonca riaditeľom ryteckej akadémie.

Za Scharffovho pôsobenia zažívalo medailérske remeslo nebývalý rozkvet. Vplyvom európskych hospodárskych a priemyselných úspechov na konci 19. storočia sa darilo aj kultúre. Konalo sa veľké množstvo výstav a umelecké projekty získavali zelenú ako v súkromnom, tak v štátnom sektore. Komplementárna umelecká inšpirácia sa prejavila na vzrastajúcej diverzite, ktorá dala vzniknúť mnohým novým umeleckým štýlom. Scharffov uvoľnený rukopis bol príjemným rozptýlením od strnulého akademického štýlu, ktorý bol v tom čase typický. Fascinujúca realistickosť výtvarníkových námetov sa prejavila najmä v portrétnej tvorbe, ako môžete vďaka averzu novej pamätnej razby sami posúdiť.

Scharff získal množstvo ďalších domácich i zahraničných cien a ocenení. Okrem Márie Terézie, stvárnil pre pamätné numizmaty napríklad anglickú kráľovnú Viktóriu alebo kráľa Ludwiga II.

Postava Márie Terézie, ktorá dominuje reverzu, bola inšpirovaná nádhernou olejomaľbou z roku 1751. Jedná sa o dielo viedenského maliara Johanna Petera Koblera, ktoré vyobrazuje Máriu Teréziu ako uhorskú kráľovnú. Do pozadia kompozície umiestnil medailér novej razby Umberto de Michelis interiér Dómu sv. Martina v Bratislave, kde bola Mária Terézia roku 1741 slávnostne korunovaná uhorskou kráľovnou.

Kde a ako si razbu Márie Terézie objednať a čo objednávka obsahuje?

Nová pamätná razba, vydaná na počesť Márie Terézie je dostupná iba v ponuke Národnej Pokladnice. Jej priemer je 33 mm a hmotnosť 15 g. Za symbolickú cenu € 4,95 ju navyše získate zušľachtenú rýdzim zlatom. Poštovné a balné je zadarmo. Pre náročnejších zberateľov je pripravený balíček za cenu € 9,95. Ten obsahuje okrem pozlátenej pamätnej razby aj elegantný album na uloženie razby, Certifikát autentickosti, veľkoformátovú mapu habsburskej monarchie a brožúru o živote Márie Terézie.

Pamätná razba Márie Terézie je samostatným produktom a na jej objednávku nie sú viazané žiadne ďalšie odbery ani platby. Každý zákazník obdrží spoločne s objednanou razbou aj nezáväznú ponuku na ďalšie tematické razby z uzavretej mini kolekcie, ktorými si môže (ale nemusí!) numizmatický album doplniť.

Pre viac informácií o ponuke navštívte stránku www.nasakralovna.sk.

 

 

 

 

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.