Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Nobelovu cenu za mier získali pred pár dňami novinári Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín. Nobelov výbor ich ocenil za neúnavný boj za slobodu slova. Ocenenie v podobe medaily s portrétom Alfreda Nobela je vyrazené z certifikovaného Fairmined zlata v réžii Samlerhuset, materskej spoločnosti Národnej Pokladnice. Medaila spoločne s diplomom a finančnou prémiou bude laureátom odovzdaná 10. decembra 2021, v deň 125. výročia od úmrtia švédskeho zakladateľa ocenenia Alfreda Nobela.

"Sloboda prejavu a sloboda informácií sú kľúčovými predpokladmi demokracie a chránia pred vojnou a konfliktmi. Držitelia Nobelovej ceny za mier za rok 2021 sú zástupcovia všetkých novinárov, ktorí obhajujú tieto ideály vo svete, kde demokracia a sloboda tlače čelia čím ďalej nepriaznivejším podmienkam," uviedol Nobelov výbor vo svojom vyhlásení.

Muratov je spoluzakladateľom a šéfredaktorom ruského opozičného denníka Novaja gazeta, pre ktorý pracovala aj uznávaná novinárka Anna Politkovská zavraždená v Moskve v roku 2006. Ressaová v roku 2012 spoluzaložila spravodajský portál Rappler, ktorý je jedným z mála miestnych médií kritických ku kontroverznému filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu. Novinári boli vybraní z 329 kandidátov.

Podľa odborníkov je udelenie Nobelovej ceny mieru novinárom, ktorí bojujú za slobodu slova dôležitým krokom pri podpore nezávislej žurnalistiky v čase, keď sú žurnalisti vystavovaní reálnym hrozbám vo forme fyzického napádania, zastrašovania a kyberšikany.

Oslavu mieru a ďalších aspektov, ktoré jeho stálosť podmieňujú, vyjadruje tiež pôvod zlata, z ktorého je Nobelova cena vyrazená. Zlato nesie označenie Fairmined. Toto označenie možno voľne preložiť ako zlato férové, férovo vyrazené alebo certifikované. Komodita pochádza z malých banských spoločností tretieho sveta. Drobné bane sú certifikované Alianciou pre zodpovednú ťažbu, ktorá striktne dohliada na celý ťažobný proces. Pôvod zlata zaručuje, že baníci zo zlatých baní pracujú v bezpečných podmienkach a okolitá flóra a fauna nie je v dôsledku ťažby zaťažovaná. Banským spoločnostiam sa darí vďaka certifikácii prepojiť s celosvetovými distribútormi, ktorí vzácny kov vykupujú za férové ​​ceny. V rámci projektu sú podporovaní nielen baníci, ale aj ich rodiny, celé miestne komunity a miestna ekonomika.

O Aliancii pre zodpovednú ťažbu (ARM)

Snahou Organizácie ARM (Aliancia pre zodpovednú ťažbu), založenej v roku 2004 je postupná transformácia drobných ťažobných spoločností v sociálne a environmentálne zodpovedné subjekty. Účelom tohto projektu je zlepšiť kvalitu života baníkov, ich rodín a celých miestnych komunít. Dnes, vďaka podpore spoločností ako IDB-MIF, Chopard, Samlerhuset a mnohým ďalším, profituje z benefitov predaja Fairmined zlata vyše 13 000 ľudí z baníckych komunít. S ARM aktuálne spolupracuje 332 firiem z 30 krajín sveta.

O Nobelovej cene mieru

Nobelova cena mieru bola založená švédskym vynálezcom a priemyselníkom Alfredom Nobelom, ktorého zaujímala veda, literatúra a sociálne otázky vrátane tých, ktoré sa dotýkali medzinárodného mierového procesu. Medaila Nobelovej ceny mieru je už od svojho vzniku v roku 1901 razená v mincovni, skôr vlastnenej štátom, dnes významným distribútorom mincí a medailí – spoločnosťou Samlerhuset, ktorú na Slovensku reprezentuje spoločnosť Národná Pokladnica.

 

 

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.