Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Replika legendárnej stokorunáčky - 100 rokov československej meny

Legendárnu zelenú stokorunu, známu tiež pod názvom „Heřmanka“, si mnohí z Vás určite pamätajú. Na jednej strane vyobrazovala romantickú panorámu pražských Hradčan, na druhej potom hutníka a družstevníčku. Bankovka, platná od roku 1961 do roku 1993 nás previedla všetkými významnými chvíľami modernej histórie. V našich peňaženkách odpočívala počas Pražskej jari, normalizácie, nežnej revolúcie alebo pri rozdelení spoločného štátu. V Národnej pokladnici sa snažíme o to, aby neboli zabudnuté žiadne z chvíľ, ktoré formovali našu národnú identitu. Veríme, že práve numizmaty sú ideálnym prostriedkom pre pútavé sprostredkovanie informácií ďalším generáciám. Pripravili sme pre Vás preto medenú repliku legendárnej stokorunáčky za symbolickú cenu € 3,95.

Vydajte platidlo, ktoré odkáže svetu, že si žijeme dobre!

Príbeh zelenej stokorunáčky je nielen príbehom platidla, ale najmä tých, ktorí ním platili. Osud bankovky sa začína písať vyhlásením súťaže roku 1959, kedy sa minister financií rozhodol, že existujúce platidlá vymení. Do obehu chcel zaviesť platidlá s motívmi, ktoré by čo možno najvernejšie vystihovali hodnoty socialistického režimu. Pre nové bankovky si výslovne objednal obraz pracujúceho ľudu a vyobrazenie priemyselného mesta, symbolov pokroku a hospodárskych úspechov. Do súťaže sa mohol prihlásiť každý. Príležitosť využil František Heřman, nadaný laik, ktorý sa výtvarným činnostiam venoval pre zábavu. Pre predobraz družstevníčky využil svoju vtedy 32-ročnú manželku. Ženu, ktorá je často kritizovaná za maskulínny vzhľad, vybavil vankúšom, ktorý slúžil namiesto snopu slamy, ktorý na výslednom návrhu žena drží.

Najkrajšia bankovka

Motív Františka Heřmana nad ďalšími 37 konkurenčnými návrhy nakoniec zvíťazil. O jeho víťazstve nakoniec nerozhodla porota, ale verejnosť, ktorá bankovky hodnotila na výstave, uskutočnenej Československou národnou bankou.

Zelená stovka, Hradčany alebo „Heřmanka“ sa stretla s úspechom nielen u laickej verejnosti, ale aj u numizmatikov. V roku 2015 ju označil britský expert Thomas Hockenhull za jedno zo šiestich najkrajších papierových platidiel na svete.

Vezmite históriu do svojich rúk

Replika legendárnej stokorunáčky - 100 rokov československej meny

Ponukou medenej repliky zelenej stokorunáčky nadväzujeme na projekt, v rámci ktorého ponúkame pamätné numizmaty zadarmo alebo za symbolické ceny. Ten sme odštartovali pri príležitosti 100. výročia Československa v roku 2018. Cieľ celej akcie je edukačný a pripomienkový. Prostredníctvom upomienkových predmetov chceme pripomenúť sebe i ďalším generáciám momenty, ktoré formovali náš národ.

Replika legendárnej bankovky za € 3,95 je dostupná exkluzívne v ponuke Národnej Pokladnice. Poštovné a balné je zadarmo. Náročnejší zberatelia si môžu repliku zakúpiť v rýdzom zlate 999/1000 alebo si doobjednať ďalšie voliteľné príslušenstvo. Na objednávku repliky nie sú viazané žiadne ďalšie produkty, v prípade, že si ich zákazník sám explicitne neobjedná.

Medenú repliku legendárnej stokorunáčky objednávajte tu!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.