Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V roku 2021 si pripomíname zaujímavé výročie, a totiž 280 rokov od nástupu Márie Terézie na uhorský trón. Keď habsburská panovníčka preberala moc, nikto neveril, aký vplyv na dejinné udalosti bude jej pôsobenie mať.

Mária Terézia

Za takmer 40 rokov svojej vlády toho cieľavedomá kráľovná stihla naozaj veľa. Tereziánske reformy sú dnes synonymom modernizácie a pokroku. Na základe príkazu jedinej českej kráľovnej bola napríklad centralizovaná správa monarchie. Zjednotenie sa tiež dočkal právny systém. Úplnou novinkou bolo vytvorenie katastrov, ktoré sa príliš nelíšili od tých dnešných. Významných zmien sa dočkalo tiež školstva. Výsledkom rozsiahlych reforiem bolo napríklad vydanie všeobecného školského poriadku, vzdelávacie povinnosť pre dievčatá i chlapcov, typizácia škôl a mnoho ďalších. Za Márie Terézie boli vystavané tiež nové cesty, domy opatrila popisnými číslicami. Boli zjednotené merné systémy a reformovaný vtedajší menový systém. A pretože náš mesačník je zameraný na numizmatiku, budeme sa dnes venovať práve tereziánskému mincovníctvu. Vybrali sme pre Vás mince, ktoré sú reprezentatívnymi zástupcami tereziánskej doby.

Zlatý dvojdukát z Kremnice

Zlatý dvojdukát z Kremnice

Za vlády Márie Terézie sa razili predovšetkým mince zlaté. Dukát, ktorý vidíte na obrázku je zberateľsky cenný hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je jeho rýdzosť, ktorá zodpovedá 99% čistého zlata. Druhým dôvodom je veľkosť emisie. Kremnický dvojdukát, označený značkou K-B bol razený necelé tri roky, od roku 1763 do roku 1765. V poslednom roku bolo vyrazené len niečo málo cez 25 000 exemplárov. Tretí pilier silného zberateľského dopytu je jeho dokonalé výtvarné prevedenie. Na Averze vidíme stojacu postavu panovníčka s vladárskymi atribúty a na reverze je vyobrazená Madona s dieťaťom.

Strieborný toliar Márie Terézie

Strieborný toliar Márie Terézie

Medzi veľké nominály Márie Terézie patrí toliare, ktoré sú výnimočné aj po ikonografické stránke. Autorom motívov bol významný kremnický rytec Sebastian Anton Donner. Strieborný toliar sa razil len v kremnickej mincovni už od nástupu Márie Terézie na uhorský trón. Na averze sa nachádza busta panovníčky a na reverze Madona s dieťaťom. Pod vyobrazením postavy je zreteľný uhorský znak, ktorý bol po roku 1748 vyobrazený v ozdobnom barokovom štýle. Preslávené tereziánske toliare sa razili v rokoch 1741-1765 z 87,5 striebra. Kremnická mincovňa vyprodukovala cez 8,4 milióna týchto mincí.

Levantský toliar - obchodná minca, ktorá dobyla svet

Levantský toliar predstavuje najznámejšiu a najreprezentatívnejší mincu z obdobia vlády habsburskej panovníčky. Razba prvých toliarov začala v roku 1780. Mince vynikali veľkosťou (40 mm), ale aj kvalitou. Minimálny obsah striebra bol stanovený na 83,3% rýdzeho striebra. Práve akosť predurčila mincu na komerčné účely. S Levantskými toliarmi sa platilo od Londýna po Rusko. Mince sa dostali až do Levanty, na Predný východ. Portrét 63-ročnej Márie Terézie, ktorý toliar zdobil, poznal skoro celý svet. Mincou sa platilo v Stredomorí, na Balkáne, na území severnej Afriky. Na Azorských ostrovoch, v Mozambiku, Jemene, Egypte, Sudáne, Etiópii a v ďalších krajinách. Na Levantské toliare sa v jednotlivých krajinách razili úradné značky, mená vtedajších vládcov a názvy jednotlivých štátov. Takto označené peniaze prenikali do strednej Afriky, kde obiehali desiatky rokov ako oficiálny platidla. Niektoré zdroje uvádzajú, že od roku 1780 až podnes sa na svete vyrazilo až 800 miliónov týchto mincí!

Napriek tomu, že mincí bolo za vyrazené tak obrovské množstvo, pravé Levantské toliare sú zriedkavé. Za najvzácnejšie exempláre sa považujú emisie, razené v mincovni Günzburg okolo roku 1780. Tieto mince možno však len ťažko rozoznať o emisií, ktoré vznikali na území celej rakúsko-uhorskej monarchie až do roku 1858. Ešte väčším problémom je odhaliť razby rakúsko-uhorskej od ich napodobenín produkovaných od roku 1857 v mincovniach od Londýna po Bombaj.

Na Slovensku sa do dnešných dní našlo Levantských toliarov z roku 1780 len niekoľko málo kúskov.

Levantský toliar u Vás doma!

Levantský toliar u Vás doma - replika zušľachtená rýdzim striebrom

Historické mince sú dnes zberateľsky veľmi cenené. Na trhu sa vzácne razby však objavujú len zriedka. A ak predsa, bežný smrteľník si ich obyčajne nemôže dovoliť. V Národnej Pokladnici sme pre Vás preto pripravili zaujímavú kolekciu, ktorú si môže dovoliť každý. 24-členná kolekcia vyobrazuje habsburských panovníkov, ktorí boli súčasne českými a uhorskými panovníkmi. Razby sú zušľachtené rýdzim zlatom a striebrom a sú vernými replikami vzácnych historických originálov. Písané informačné materiály, ktoré získate spolu s numizmatmi sú výsledkom kooperácie uznávaných historikov a numizmatiky Slovenského národného múzea. Prvým numizmatom z tejto fascinujúcej kolekcie je práve replika Levantského toliara!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.