Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Každý rok vydávame mini sériu pamätných razieb, ktoré oslavujú významné národné témy. Tento rok nebude výnimkou. Tohtoročná uzavretá kolekcia predstaví slovenskú národnú hymnu a jej autora Janka Matúšku, ktorého 200. výročie od narodenia si v roku 2021 pripomíname. Výtvarné poňatie novej kolekcie sme zverili medailérke Irene Hradeckej, ktorá ho pojala veľmi netradične, no výstižne.

Odvážny predstaviteľ slovenského národného života a autor našej hymny

Janko Vlastimil Matúška bol významným štúrovským básnikom a prozaikom, ale aj autorom textu "Nad Tatrou sa blýska", ktorého prvé dve slohy sa neskôr stali našou národnou piesňou. Matúškova báseň vznikla v revolučných časoch, kedy sa národne orientované skupiny snažili vymedziť proti maďarizácii, feudalizmu, absolutizmu a privilégiám šľachty.

Nadaný literárny autor svojou básńou reagoval na osudové udalosti, ktoré nasledovali po odvolaní Ľudovíta Štúra z pozície zástupcu Katedry reči a literatúry československej v Prešporku na konci roku 1843. O zápis básne sa postaral Viliam Paulínyi. Originálny rukopis je dnes uložený v archíve v Martine.

Matúškova hymna v podaní skúsenej medailérky

Autor stavil pri komponovaní básne na alegorický prístup. Tatry vníma nielen ako prírodnú dominantu Slovenska, ale aj ako bytostného ochrancu a bijúce srdce národa. Medailérka Irena Hradecká sa snažila jeho slová svojimi motívmi ilustrovať a umožniť tak obdivovateľom Matúškovho talentu znásobiť zážitok z jeho nesmrteľného diela.

Každá z piatich razieb ilustruje jednotlivé časti národnej piesne

Mini kolekcia je tvorená piatimi pamätnými medailami, zušľachtenými rýdzim zlatom. Pamätné razby spája spoločný reverz, ilustrujúci notovú osnovu, ľudové motívy, názov hymny a slová prvej slohy.

Netradičné kolorovanie dodáva zbierke vlastenecký nádych

Slovenská hymna sa dočkala numizmatickej ilustrácie!

Spoločným znakom averzných strán je potom farebná aplikácia, zdobiaca obvod razby. Vystupujúci reliéf v štýle ľudových prvkov je kolorovaný farbami slovenskej trikolóry. V strede každej z piatich razieb potom nájdeme meniace sa motívy, ktoré vyjadrujú voľné asociácie autorky - medailérky v kontexte s piesňou. Tieto asociácie sú vyjadrené typickou slovenskou symbolikou, postavami a prírodnými výjavy.

Každá z pamätných medailí je označená jednotlivým písmenom, ktoré dohromady tvoria celok H-Y-M-N-A.

Na úvodnej razbe "H" je vyrazený verš "Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú". Na Averze vidíme vrch Kriváň a blesk. Kriváň, symbol slobody a slovenskej súdržnosti a jeden z najvyšších tatranských vrcholov. Tatry vníma autor nielen ako prírodnú dominantu Slovenska, ale aj ako ochranný štít svojho ľudu. Blesky sú zosobnením útlaku a nebezpečenstva. Jedná sa o úkaz, ktorý vzbudzuje strach. Autor však búrku nevníma len negatívne, ale tiež ako výstrahu a stimul k prebudeniu národa, ktorý je ohrozený.

Druhá medaila vyobrazuje nadväzujúcu slohu, písmeno Y a verš "Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia, Slováci ožijú". Dominantou razby je portrét Jánošíka, najslávnejšieho slovenského zbojníka.

Tretej pamätnej razbe s označením M dominuje symbol Slovenskej republiky. Jedná sa o cyrilo-metodský dvojkríž, geografickú mapu Slovenska a symbolické ľudové srdce. Razbu dopĺňa tretia sloha hymny: "To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo".

Predposledný numizmat, označený písmenom N, pripomína časť slovenskej hymny, ktorá spomína hromy a blesky, ako burcujúci impulz, majúci povzbudiť Slovensko k aktivite. Pod okružím sa nachádza najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného hnutia Ľudovít Štúr s ikonickým perom a hrad Devín v pozadí.

Líc záverečnej razby, označenej písmenom A znázorňuje uprostred podobizeň roľníka a pečať Matice slovenskej. Tento výjav poukazuje na posledné slová slovenskej národnej hymny, ktoré vyzývajú k prebratiu zo stáročnej letargie a vlasteneckej nečinnosti.

Slovenská hymna sa dočkala numizmatickej ilustrácie!

Elegantný numizmatický album zadarmo

Celá zbierka originálnych pamätných razieb je zasadená do elegantného numizmatického albumu, ktorý si zberateľ môže v prípade záujmu doplniť prekrásnou razbou, vyrazenou z 14-karátového zlata. Averz razby tohto numizmatu nesie celý text slovenskej hymny. Na reverze vidíme slovenský znak a osem lipových kvetov, symbolizujúcich osem slovenských krajov.

Svoju zbierku, venovanú slovenskej národnej piesni si môžete objednať TU.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.