Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V dnešnom článku sa budeme venovať ľadovému hokeju, športovej disciplíne, v ktorej náš národ žiari na svetovej úrovni už celé storočie. Je to len pár mesiacov, čo sme si pripomenuli 100. výročie od konania prvého majstrovstva sveta v tomto drsnom športe. 29. apríla 1920 získalo Československo prvú hokejovú medailu na Letných olympijských hrách v belgických Antverpách. Minulý rok sme sto rokov starý bronz, ktorý Čechoslováci v šampionáte vybojovali, kvôli celosvetovej pandémii, bohužiaľ osláviť nemohli. My sme však na tento historický míľnik v dejinách svetového športu zabudnúť nechceli. Spoločne s Medzinárodnou hokejovou federáciou sme pre Vás pripravili unikátnu zlatú tehličku, oslavujúcu 100. jubileum od konania prvého majstrovstiev sveta v hokeji.

Tak trochu smutné výročie ...

Rok 2020 mal byť pre svet športu veľkolepý. Letné olympijské hry mali prebehnúť v supermodernom japonskom Tokiu. Tokio sa malo stať piatym mestom v histórii, kde sa Hry budú konať už druhýkrát. Kvôli pandémii bolo však gigantické športové podujatie odložené na tohtoročný prelom júla a augusta. Či sa najväčší športový sviatok na svete naozaj v roku 2021 uskutoční, je však stále vo hviezdach. O niečo istejšiu budúcnosť snáď čakajú ZOH, ktoré sú naplánované na rok 2022 v čínskom Pekingu. Jedno je však jasné, rok 2020 sa do športovej kroniky zapíše čiernym písmom. Zradný koronavírus nezhatil len športové udalosti, ale aj spomienkové akcie na míľniky, ktoré by nemali byť zabudnuté. Zlatá tehlička, ktorú Vám dnes predstavíme je venovaná nielen spomienke na 100. výročie od konania prvého hokejového šampionátu, ale tiež šampionátu v MS, ktorý sa nikdy nekonal.

Ako sa hralo pred 100 rokmi? Dnešný fanúšik by sa čudoval...

Československé hokejové mužstvo na OH 1920

Teraz sa vrátime o 100 rokov naspäť do neďalekého Belgicka. Do Antverp sa v apríli 1920 prvýkrát zišlo sedem tímov z Európy a Severnej Ameriky, aby sa stretli v športe, ktorý je teraz neodmysliteľnou súčasťou olympiády. Prvou zvláštnosťou vtedajšieho šampionátu bolo načasovanie. Bolo to prvýkrát a naposledy, kedy sa hral hokej na Letných olympijských hrách.

Súčasných fanúšikov by asi prekvapili aj vtedajšie pravidlá. Turnaj sa nehral klasickým vyraďovacím spôsobom (play-off), na ktorý sme zvyknutí, ale tzv. Bergvallovým systémom. Ten fungoval nasledovne: postupne prebehlo štvrťfinále, semifinále a finále, v ktorom sa dva najlepšie celky stretli o zlato. Porazený finalista však striebornú medailu vtedy nebral. Namiesto toho sa o druhý najcennejší kov znovu stretol s výbery, ktoré na začiatku turnaja prehrali s víťazom finále (Kanada). Tento systém zabezpečil Československu postup. Napriek tomu, že náš tím hneď v prvom dueli prehral 0:15, dostal sa do boja o striebro s tímom USA. Ani v tomto boji neboli naši hokejisti úspešní. Zápolenie skončilo 0:16. K získaniu bronzu našim reprezentantom nakoniec stačil jediný gól. Puk strelil do švédskej brány Josef Šroubek.

Dnešných priaznivcov hokeja by asi udivili aj ďalšie sto rokov staré pravidlá. Vtedajšie turnaje sa totiž nehrali na tretiny, ale len 2 x 20 minút. Ľadová plocha bola o dosť menšia a každý tím poslal na ľad sedem hráčov, namiesto dnešných šiestich. Striedanie vtedy neexistovalo. Hokejisti mali zakázané prihrávky dopredu. Smelo sa prihrávať iba za seba alebo do strán.

Ako je vidno, vtedajšie MS v hokeji sa od dnešných šampionátov výrazne líšilo. Položilo však pevné základy tradície, ktorá pretrváva už po mnoho generácií a ktorá prináša radosť športovým fanúšikom z celého sveta dodnes.

Oslávte 100 rokov svetového hokeja zlatom!

Spomienka na 100. výročie oficiálneho uvedenia hokeja medzi uznávané športové disciplíny na LOH, prvý bronzový úspech československého tímu a pieta za zrušený hokejový šampionát, ktorý sa tento rok kvôli pandémiu nemohol uskutočniť. To všetko Vám pripomenie unikátna tehlička z rýdzeho zlata 999/1000.

Zberateľská revolúcia - zlaté numizmaty v tvare tehličiek

Zlatá medaila v tvare tehličky

Zlaté mince a medaily majú nový rozmer! Numizmaty v tvare zlatých tehličiek sú v našej ponuke úplnou novinkou. Tehličky z rýdzich kovov sú teraz vo svete trendom a medzi zberateľmi oslavujú nebývalý úspech. Využitím dnešnej ponuky tak môžete získať zberateľsky žiadaný artikel, ktorý je však vo svete stále málo rozšírený.

Averz dnes ponúkanej zlatej tehličky nesie oficiálne logo Medzinárodnej hokejovej federácie, anglický opis pre Svetový šampionát a výročie. Na reverze nájdete označenie rýdzosti, gramáže a limitácie.

Limitácia numizmatu je iba 2000 kusov. Všetky exempláre sú dostupné výhradne v ponuke Národnej Pokladnice. Ak nechcete prísť o jedinečný numizmatický unikát, odporúčame navštíviť našu rezervačnú stránku.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.