Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Pomaly sa blíži Veľká noc. Vedeli ste, že aj k sviatkom jari patria mince? Áno, je to skutočne tak. Niektoré rodiny dodržiavajú len zdobenia vajíčok, riadne vyšľahanie korbáčom alebo borievkou a následné obdarovania usilovných koledníkov. V iných domácnostiach sa však tradície s mincami stále dodržiavajú.

Mince sa predtým zapekali napríklad do vianočky. Používali sa väčšinou strieborné mince a ten kto ich našiel mal získať zdravie a bohatstvo na celý ďalší rok. Mince slúžili aj ako prostriedok pre hru nazývanú "sekanie". Keď už boli koledníci vajec prejedení, vyzvali jedného zo svojich radov, aby uvarené vajce pozdvihol. Ostatní sa potom do vajíčka triafali mincou a víťazom sa stal ten, ktorému sa mincu podarilo preseknúť.
Národná Pokladnica sa na veľkonočné sviatky pripravila a ponuku rozšírila o dve hodnotné mince v tvare veľkonočných vajec. Či použijete mince pre naplnenie zabudnutých tradícií, ako výslužku pre koledníkov, alebo ich vystavíte na obdiv, necháme samozrejme na Vás. Mysleli sme ako na priaznivcov striebra, tak na obdivovateľov zlata, drahého kovu, ktorý sa obzvlášť v dnešných dňoch teší obrovskej popularite.

Zlatá minca Fabergé

Fabergého vajce - zlatá minca venovaná legendárnemu šperku

Zlatá minca sa skláňa pred Carlom Fabergé, najznámejším ruským klenotníkom, ktorý sa preslávil dokonalými šperkami v tvare veľkonočných vajec. Prvý z jeho výtvorov dostala manželka ruského cára Alexandra III. Manželia slávili v období Veľkej noci výročie zasnúbenia, a preto napadlo Fabergého práve vajce. Zlatníkove slávne vajcia sú vysoko sofistikovanými výtvormi. V ich útrobách sa väčšinou skrývajú miniatúrne prekvapenia. Do niektorých zabudoval figúrky či malinké modely, do iných drahé kamene, hodiny alebo napríklad diamantami vykladanú manikúru. Z Fabergého dômyselných šperkov sa stali absolútnymi legendami, známe po celom svete. Pár z nich dokonca vlastní aj britská kráľovská rodina. Fabergého vajec existuje bohužiaľ len pár desiatok kusov a ich predajné ceny šplhajú do pár stoviek miliónov. V našej ponuke Fabergého originály nenájdete, máme však krásnu mincu, razenú z rýdzeho zlata, ktorá vzdáva hold Zlatníkovmu umu. Na reverze mince nájdete motívy, prenesené z originálu vajca s názvom Kráľovská labuť z roku 1906. Ozdobné motívy nájdete tiež na reverze mince spoločne s posledným portrétom kráľovnej Alžbety II. Zlatá emisia je limitovaná len 500 exemplármi pre celý svet a v našej ponuke sú teraz posledné kusy.


Ak chcete získať viac informácií, pokračujte prosím sem.

Strieborná minca Pysanka

Veľkonočná kraslica Pysanka na 1 unci rýdzeho striebra

Aj s ďalšou mincou zamierime na východ, tentoraz na Ukrajinu. Strieborná minca bola tiež vyrazená v tvare vajca. Ozdobená je podľa vzoru legendárnych ukrainských kraslíc, ktorým sa hovorí Pysanky. Zaujímavosťou je, že na Pysanku sa nemaľuje, ani nekreslí, ale píše. Odtiaľ pochádza aj jej názov (pysaty = písať). Krása Pysanky sa hodnotí podľa dokonalosti geometrických vzorov. Tieto dokonalé, voskom zdobené kraslice si obľúbili i ďalšie východné štáty a ohlas si získali dokonca až v Kanade. Práve tam nájdete osem metrový monument vystavaný na ich počesť.
Hovorí sa, že Pysanky majú čarovnú moc a dokážu svojich majiteľov ochrániť pred všetkým zlom, upevňujú manželské zväzky a podporujú zdravie a plodnosť. Každý vzor Pysanky vyobrazený na striebornej minci má svoj symbolický význam.

Prajete si zistiť význam symboliky? Navštívte túto stránku.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.