Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Zlatá minca Sovereign je v podstate synonymom britskej numizmatiky. „Sovereign“ môžeme preložiť ako suverén alebo panovník. A presne také postavenie zaujímajú tieto zlaté mince v britskej histórii už od 15. storočia. Sú kráľmi medzi mincami! Včerajší deň patril práve Sovereignom a navždy sa zapíše do histórie svetového mincovníctva.

Najslávnejšia britská minca sa vracia domov do Ríma!

Aj napriek skutočnosti, že je táto minca vydávaná presne 530 rokov, dosiahla zlatá legenda hneď niekoľké prvenstvá len pred pár hodinami! Oficiálny zlatý Sovereign bol práve včera vyrazený v mincovni a medailérskej škole Zecca v talianskom Ríme! Je to vôbec prvýkrát, kedy razba prebehla mimo územia Veľkej Británie. Sovereign sa tak vlastne vracia domov. V Ríme sa totiž narodil slávny rytec Benedetto Pistrucci, otec najslávnejšieho motívu so sv. Jurajom a drakom, ktorý zdobí zlaté Sovereigny už od roku 1817.

Zlatá minca Sovereign

Motív pre nový Sovereign pripravila Angela Pistrucci, pra pra pra pra neter samotného Benedetta! Aj ona je totiž uznávanou medailérkou a hrdo nadväzuje na ryteckú tradíciu svojho slávneho predka. Rovnako ako Benedetto, aj Angela sa na svoje remeslo pripravovala v talianskom hlavnom meste.

Príbeh Sovereigna s Jurajom a drakom sa tak konečne vracia na miesto, kde sa pred viac ako 200 rokmi začal písať! Nové autorské spracovanie mince Sovereign v podaní Angely Pistrucci bude čestne vystavené hneď vedľa medailérskych diel jej predka, a stane sa tak súčasťou stálej numizmatickej expozície v Ríme. Emisia preto získala označenie „múzejná edícia“.

„Moja práca vedľa práce Benedetta, v jednej z najprestížnejších numizmatických lokalít sveta, a navyše na mieste, ktoré má pre nás oboch jedinečný význam! Som neskutočne vďačná The London Mint Office, za ich dôveru vo mňa, za úžasnú príležitosť a nepoľavujúce nadšenie."
- Angela Pistrucci, autorka motívu novej zlatej mince Sovereign

Celý projekt razby nového Sovereigna zastrešuje naša sesterská spoločnosť The London Mint Office, a to je skvelá správa pre slovenských zberateľov. Od dnešného dňa nájdete exkluzívne v ponuke Národnej Pokladnice celkom nového Sovereigna z prísne limitovanej múzejnej edície, ktorý má len 750 kusov celosvetovo. Ponuka novej emisie odštartuje však aj v mnohých ďalších pobočkách našej materskej spoločnosti Samlerhuset Group BV. po celom svete. Vzhľadom k unikátnosti projektu očakávame o zlatú mince netradičný záujem.

Múzejná edícia zlatého Sovereigna má mnoho naj!

Nový zlatý Sovereign (tzv. múzejná edícia) je okrem prísnej limitácie zberateľsky zaujímavý z mnohých dôvodov. Poďme si ich zopakovať. História týchto zlatých mincí siaha do 15. storočia. Uznávaná autorka múzejnej edície je priamou príbuznou legendárneho rytca Benedetta Pistrucciho, autora najslávnejšieho vyobrazenia, ktoré za svoju históriu Sovereign niesol. Zlatá minca bola vyrazená v Ríme, kde obe medailérske legendy časť života pobývali. Razba bola predstavená 10. 10. 2019 za účasti samotnej Angely Pistrucci. Sovereign nesie úplne originálne vyobrazenie sv. Juraja s drakom podľa autorkinho návrhu. Celá emisia je vyrazená z 22k zlata, kovu, ktorého hodnota kontinuálne stúpa. Prevedenie mincí zodpovedá kvalite Proof, teda najvyššej kvalite razby. Mince sú označené písmenom R, označujúce Rím, historicky prvé miesto razby mimo spoločenstvo Veľkej Británie.

Prečo sv. Juraj a drak?

Tento výjav zdobí Sovereign už od začiatku 19. storočia. Stará legenda hovorí o drakovi, ktorý si pri prameni, zásobujúcom mesto vodou, postavil hniezdo. Aby sa obyvatelia mesta k prameňu dostali, každý deň bolo treba draka vylákať. Ako návnada slúžili ľudské obete, určené žrebom. Jedného dňa padol žreb na dcéru kráľa. Panovník prosil o pomoc márne a dcéra bola nakoniec skutočne predvedená pred draka. V najdramatickejšom momente sa na scéne objavil neohrozený mladík menom Juraj. Statočný jazdec draka zabil a princeznú zachránil. Vďační občania sa potom zriekli pohanstva a nastúpili na cestu kresťanskej viery.

Trochu histórie

Za prvým Sovereignom sa musíme vrátiť až do 15. storočia, kedy Anglicku vládol Henrich VIII. Práve jeho portrét zdobí lícovú stranu vôbec prvého Sovereigna. Prvý Sovereign vznikol po vzore európskych veľkých zlatých mincí a jeho úlohou bolo zvýšiť vládnucemu rodu Tudorovcov prestíž.

Od tej doby sa na minci vystriedalo mnoho ďalších britských panovníkov. Prvé Sovereigny boli razené z necelých 8 gramov 23k zlata. V roku 1526 bola rýdzosť znížená na 22k, a v takej špecifikácii pretrvali mince do dnešných dní. Averz mince zdobil pôvodne heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Razba britských Sovereignov prebiehala do roku 1604, potom nasledovala dvestoročná prestávka, a znovu obnovená bola až v roku 1817 za panovania kráľa Juraja III. Pri obnovenej razbe bol na reverze zobrazený opäť portrét panovníka. Motív averzu vytvoril pred viac ako 200 rokmi práve Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendárny taliansky rytec.

Sovereign zachraňoval životy

Všimli ste si, že na Sovereigne nie je vyznačená nominálna hodnota? Je to tak, legendárnemu Sovereignu nominál skutočne fyzicky chýba. Aj napriek tomu je však oficiálnym platidlom. V skutočnosti sa totiž jeho nominálna hodnota rovná jednej britskej libre. Dôkazom toho, že Sovereign nominálnu hodnotu má, môže byť jeho využitie ako „emergency money“. Mince boli totiž súčasťou záchranných balíčkov pre vojakov, bojujúcich v 2. svetovej vojne, ale aj pri neskorších vojenských operáciách.

„Zlatý Sovereign je zďaleka najobľúbenejšou mincou vo Veľkej Británii a všetkých jej teritóriách, a meno Pistrucci s ňou bude navždy spojené. Som skutočný hrdý, že prvou krajinou razby Sovereigna mimo britského teritória je práve Taliansko! Rím je nielen rodiskom otca moderného Sovereigna, ale aj miestom, kde sa obe medailérske legendy vyučili svoje remeslo!“
- Daniel Penny, riaditeľ The London Mint Office

Ak máte záujem o bližšie informácie k múzejnej edícii zlatého Sovereigna, kontaktujte prosím naše zákaznícke oddelenie na tel. čísle 0850 606 009.

Zlatá minca Sovereign Zlatá minca Sovereign Zlatá minca Sovereign Zlatá minca Sovereign
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.