Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Notre Dome

Najkrajší parížsky klenot v ohrození

V dnešnom príspevku sa budeme venovať vrcholnému dielu francúzskej architektúry, katedrále Notre Dame! Tento rok v apríli postihla tento gotický skvost tragédia. Ničivý požiar kompletne pohltil drevenú strechu aj so špičkou veže. Z parížskej katedrály sa podarilo niektoré artefakty zachrániť. Hasiči vyniesli napríklad tŕňovú korunu, ktorú mal údajne na hlave Ježiš pri ukrižovaní. Bez ujmy našťastie prečkalo tiež rozetové vitrážové okno. Katedrála bola bohužiaľ fatálne poškodená a mnoho artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty bolo nenávratne zničených. V prvých momentoch sa zdalo, že osud svetovo preslávenej pamiatky je spečatený.

Svet nie je taký zlý, ako sa zdá

Informácia o požiari sa počas niekoľkých hodín rozletela do celého sveta a reakcie boli neuveriteľné! Ľudia z celého sveta sa spojili a na opravu 850 rokov starej francúzskej stavby sa podarilo vybrať stovky miliónov eur! Medzi mecenášmi neboli len miliardári, ale aj jednotlivci, a dokonca aj Slovenská republika! Jedným z významných prispievateľov je tiež Parížska mincovňa, jedna z najstarších francúzskych inštitúcií. Vďaka „Monnei de Paris“ môžete prispieť na obnovu katedrály Notre Dame aj vy!

Unikátny zberateľský kus a dobrý pocit k tomu!

Štátna parížska mincovňa totiž nedávno predstavila nádhernú bronzovú medailu, z ktorej predaja bude časť výťažku venovaná práve na rekonštrukciu tejto UNESCO pamiatky. Hlavným motívom lícnej strany medaily je samotná stavba katedrály a vzor klenby nad hlavným vchodom. Rub medaily zdobí vzor gotických rozetových okien z 13. storočia. Sú to jedny z mála gotických okien v Európe, ktoré si zachovali svoju pôvodnú vitráž. Detailné motívy averzu i reverzu sú dokonale zreteľné vďaka úctyhodnému priemeru 100 mm a špeciálnej patine, ktorá dodáva numizmatu potrebný kontrast. Numizmat podlieha prísnej limitácii 2019 kusov, pričom každá razba nesie unikátne číslo.Odkiaľ pramení sláva Notre Dame?

História slávnej katedrály sa začala písať pred 850 rokmi! Základný kameň stavby bol údajne položený za prítomnosti pápeža Alexandra III. v roku 1163. Roku 1160 bol v Paríži zvolený za biskupa Maurice de Sully. Krátko na to dal zbúrať pôvodnú parížsku katedrálu zasvätenú sv. Štefanovi. Podľa legendy mal sen, v ktorom videl novú majestátnu katedrálu, ktorú potom nakreslil do hliny pred pôvodnou katedrálou. Biskup venoval stavbe, ktorá trvala takmer 200 rokov, zvyšok svojho života a takmer celý svoj majetok. Po smrti biskupa stavba pokračovala ďalšie desaťročia, počas ktorých bola dokončená horná galéria a dve veže, rozšírili sa horné okná a boli vystavané bočné kaplnky medzi opornými oblúkmi.

Katedrála je 130 metrov dlhá, 50 metrov široká a 35 metrov vysoká, čím si vyslúžila titul najväčšieho kostola v Paríži. Pojme okolo 9 tisíc osôb. Notre Dame ročne navštívi 13 miliónov ľudí, približne 30 000 za deň. Ako už sme na začiatku spomenuli, vnútri katedrály sú uložené Kristove relikvie vrátane tŕňovej koruny, ktoré našťastie ničivým plameňom unikli. Pred vstupom do katedrály je na zemi vyznačený významný bod nula, od ktorého sa počítajú cestné vzdialenosti vo Francúzsku a vyznačuje sa tak pomyselný stred celej krajiny. Podľa legendy sa turisti, ktorí sa na tento bod postavia, do Paríža určite vrátia.

Ak chcete urobiť dobrý skutok a byť zaň odmenení vzácnym zberateľským kúskom, neváhajte a zavolajte na naše zákaznícke oddelenie na tel. číslo 0850 606 009. Kolegovia Vám radi o bronzovej razbe povedia viac!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.