Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Príroda sa premieta do umenia, ktoré vytvoril človek, od pradávna. Umenie nie je v podstate nič iné, ako istá absorpcia a interpretácia podstaty prostredia, ktoré nás obklopuje. Razba mincí s prírodnými motívmi, najmä tými zvieracími, dosiahla vrchol v období urbanizácie. Asi najkomplexnejšou demonštráciou toho, ako sa zvieratá usadzovali v mincovníctve, nájdeme v starom Ríme.

Fauna poslúžila ako inšpirácia pre mnoho umeleckých diel, a numizmatika preto nie je výnimkou. Zvieracie motívy sa objavovali na rímskych minciach z niekoľkých dôvodov. Zvieratá na minciach mali byť pripomienkou významných udalostí, božstiev alebo panovníkov. Vyobrazenie fauny bolo tiež rozmanité. Zvieratá bývali vyobrazované realisticky, v spojitosti s božstvami, alebo ako mytologické zvieratá.

Delfín na minci

Teraz uvedieme pár konkrétnych príkladov zvieracích mincových motívov a vysvetlíme si ich význam. Prominentné postavenie v mincovníctve patrí koňovi. Kôň bol pre Rimanov stelesnením sily, oddanosti, krásy, inteligencie a rýchlosti. Kôň bol nenahraditeľný vo vojne aj kolonizácii. Medzi najznámejšie rímske mince s motívom koňa patrí napríklad didrachma z roku 214 pr. n. l. Razba vyobrazuje vzpínajúceho sa žrebca na jednej strane a boha Marsa na strane druhej. Motív kone užívali s obľubou napríklad aj Kelti. Jeho vyobrazenie nájdeme najmä na minciach typu Obol.

Rímske mincovníctvo však neovládli len zvieratá pozemské, ale aj vodné. Veľmi obľúbeným motívom býval najmä delfín. Na minciach býva tento vodný cicavec vyobrazený v rukách Neptúna. Mince s týmito motívmi boli vydávané za vlády cisára Augusta, Caligulu, Vespasiána a mnohých ďalších.

Prase na minci

Najváženejším zvieraťom však v Ríme bývalo prasa! Tento obľúbený cicavec sa objavoval už na bronzových ingotoch, teda ešte pred tým, než boli razené mince. Ošípané mali okrem využitia v poľnohospodárstve svoje uplatnenie aj v bojoch. Rimania ich využili ako zbraň napríklad v druhej púnskej vojne proti armáde kráľa Pyrrha. Kartáginci totiž do bojov prišli na špeciálne vycvičených slonoch. Slony sú však zvieratá extrémne ľakavé a túto slabosť Rimania využili. Na slony vypustili ošípané, ktorých chrochtanie slony vydesilo tak, že sa stali neovládateľnými.

Na rímskych minciach sa objavovalo mnoho ďalších zvierat. Často používaným motívom bol napríklad pes - symbol nesmrteľnosti. Jeho podobizeň bolo možné zaznamenať na malých bronzových minciach okolo roku 210 pred naším letopočtom, neskôr napríklad na strieborných denároch.

Orol na minci

Na mnohých rímskych razbách sa môžeme stretnúť aj s orlom. Tento vták bol symbolom sily, rýchlosti, odvahy, ale aj nesmrteľnosti. Orol - alebo tiež Aquila - sa dokonca usadil aj na prápore rímskej légie. Jeho božským zrkadlovým obrazom nebol nikto iný, ako Jupiter - kráľ rímskych bohov. Menej častejšie, ale nie výnimočne, sa v rímskom mincovníctve stretávame s pávom, symbolom kráľovskej krvi, pokroku a vznešenosti.

Aj dnes sú motívy zvierat na minciach veľmi populárne. Každý zvierací druh je akýmsi archetypom vlastností, predstavy alebo dokonca príbehu. Ak chceme svoj zámer vyjadriť jedným obrazom, nie je lepšej symboliky, ako tej zo sveta zvierat. Motívy zvierat dnes používa snáď každá svetová mincovňa. Symbolom austrálskej mincovne je kengura, panda alebo koala. Americkú mincovňu reprezentuje najmä orol a miesto na francúzskych razbách často zaberá holubica alebo zvieratá lunárneho kalendára.

Poobzerali sme sa po tých najkrajších razbách s motívmi fauny a radi by sme Vám dnes predstavili dvoch reprezentantov moderných zvieracích razieb, medveďa Gobi a včely medonosnej.

Medveď Gobi

Exkluzívna minca, na ktorej razbu bola použitá celá unca rýdzeho striebra. Nominálna hodnota numizmatu je 500 mongolských tugrikov a jeho emitentom je ázijský štát Mongolsko. Minca bola vyrazená technikou antique finish, špeciálnou patinou, ktorá razbe dodáva starobylý vzhľad a odolnosť proti zubu času. Dominantou reverznej strany je majstrovsky spracovaný detail medveďa Gobi. Jemná štruktúra srsti bola vytvorená vo vysokom reliéfe pomocou špeciálnej technológie Smart minting. Motív je po obvode doplnený textom WILDLIFE PROTECTION 2019 a URSUS ARCTOS COBIENSIS, čo je latinský názov Gobijského medveďa hnedého. Nápis WILDLIFE PROTECTION 2019 upozorňuje na to, že sa jedná o vysoko ohrozený druh medveďa. Celková krása emisie je veľmi vkusne doplnená kryštálmi Swarovski v mieste očí.

Včela medonosná

Minca bola tiež vyrazená z jednej unce rýdzeho striebra. Emisia je spracovaná v najvyššej mincovej kvalite Proof. Nominálna hodnota zodpovedá 1000 frankom a emitentom je Barbados. Averz aj reverz mince prezentuje tvrdú prácu jedného z najvýznamnejších druhov triedy hmyzu - včely medonosnej. Na reverznej strane je vyobrazený včelí plást s niekoľkými včelami a stred je náležite ozdobený pozlátenou včeľou kráľovnou. Na okraji je uvedený nápis Benefit of Nature, teda názov série venovanej prínosom a pozitívnym vplyvom prírody. Prostredníctvom tejto striebornej mince sa poukazuje na ohrozený druh včely medonosnej.

Rok prasaťa 2019

Motív prasaťa nestráca na popularite ani dnes! Toto tvrdenie dokladá napríklad slávna parížska mincovňa. Tá tento rok emitovala krásnu zlatú mincu ilustrujúce prasa, ako vládnuca zviera pre tento lunárny rok. Mincovým kovom numizmatu je rýdze zlato (Au 999/1000) s hmotnosťou 7,78 gramov a priemerom 22 milimetrov. Nominálna hodnota činí 50 eur. Emisia je vyrazená v najvyššej mincovej kvalite – proof. Dominantou averzu je sviňa, ktorá akoby vychádzala zo stredu mince. Na averze je aj vzor typický pre čínske tradičné umenie. Celý motív je doplnený o ideogram čínskeho majstra kaligrafie. Reverz zdobí dvanásť zvierat čínskeho lunárneho kalendára a dvere typického čínskeho kláštora. Práve cez tieto dvere akoby prechádza sviňa až na averz mince. Tento výjav je symbolom vstupu svine do nového roka.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.