Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V roku minulom sme si intenzívne pripomínali 100. výročie od vzniku Československa. S týmto zlomovým míľnikom je neodmysliteľne späté aj meno Milana Rastislava Štefánika. Práve on mal významný podiel na vzniku slobodného Československa. Jeho tvár v generálskej čiapke ozdobila väčšinu mincí a medailí, ktoré sme k 100. výročiu vyrazili.

Rok 2019 bude v numizmatike patriť tiež Štefánikovi. Tento rok si totiž pripomíname sté výročie od jeho tragického skonu. A pretože Štefánik nebol len generálom, politikom a diplomatom, ale aj vedcom, cestovateľom, a predovšetkým človekom s širokým srdcom, chceme novú zbierku venovať všetkým vrstvám jeho inšpiratívnej duše.

Nová numizmatická zbierka Vás prevedie životom M. R. Štefánika! Nová zbierka pamätných medailí nesie názov Život M. R. Štefánika. Námety pre jej vznik boli čerpané z bohatej zbierky foto-dokumentov uložených v archíve Slovenskej národnej knižnice. Texty pre sprievodné listy k medailám vznikali v spolupráci s odborníkmi zo SNM- Historického múzea.

Pamätné medaily sú zušľachtené rýdzim zlatom a každá z nich reflektuje niektorú etapu zo Štefánikovho života. Prvý zo série numizmatov pripomína 100. výročie od úmrtia generála Štefánika. Na averze je preto vyobrazená najtypickejšia symbolika, ktorá je týmto velikánom všeobecne spätá. Medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD., ktorý je autorom motívov všetkých medailí z kolekcie, vyobrazil Štefánikov portrét mimoriadne verne a detailne. Do pozadia medaily umiestnil Štefánikovo lietadlo, Bratislavský hrad, Kriváň, vetvy lipy a vavrínu - ktoré symbolizujú slovanský národ a víťazstvo.

Reverz je pre všetky medaily z kolekcie spoločný. Umelecky stvárnený znak symbolizuje Štefánikovu všestrannosť, vďaka ktorej ho možno bez preháňania označiť za renesančnú bytosť. V dolnej časti okružia sa na hviezdnom nebi vyníma heslo: VERIŤ- MILOVAŤ- PRACOVAŤ. Milan Rastislav Štefánik toto heslo často používal, ale predovšetkým podľa neho jednoznačne žil.

Ďalšie pamätné medaily retrospektívne sledujú Štefánikov život a kariéru. Kolekcia pamätných medailí Vám prezradí detaily z jeho vedeckého života, vojenskej služby, angažmán pri formovaní samostatného Československa či cestovateľských potuliek.

Nová zbierka pamätných medailí by sa rada stala ucelenou spomienkou na jedného z najväčších Slovákov našej histórie.

Ak si chcete pripomenúť život človeka, ktorý nám všetkým môže byť nevyčerpateľnou inšpiráciou, navštívte prosím www.narodnapokladnica.sk/zivot-stefanika

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.