Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Zlatá kráska Krugerrand je vôbec prvou investičnou mincou sveta.  Je vydávaná už od roku 1967 a zberatelia ako aj investori ju každoročne dychtivo očakávajú! A teraz ju nájdete aj v ponuke Národnej Pokladnice! Extrémny záujem si môžeme ľahko demonštrovať na úspechu, ktorý sa dostavil už v samých začiatkoch razby tejto zlatej legendy. V roku 1967 bolo na trh uvoľnených asi 40 000 exemplárov a každoročne dopyt po tejto nádhernej zlatej minci rastie a prevyšuje jej produkciu.

Prvý zlatý Krugerrand bol predstavený verejnosti pred 50 rokmi, presne 3. júla roku 1967. Jeho úlohou bolo ponúknuť ľuďom investičnú príležitosť a propagovať ťažobný priemysel v Južnej Afrike. Krugerrand sa stal napriek absencii nominálnej hodnoty zákonným platidlom. Stal sa prvou zlatou mincou, ktorej hodnota bola odvodená od aktuálnej ceny zlata. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol dovoz Krugerrandu do mnohých krajín zakázaný kvôli bojkotu JAR v súvislosti s politikou apartheidu (rasovej segregácie). Vyriešenie rasových problémov umožnilo zrušenie tohto zákazu a Krugerrand bol od roku 1994 znova exportovaný do sveta.

Okrem farbistej histórie je zaujímavý aj vznik názvu mince. Jedná sa o spojenie priezviska prezidenta Juhoafrickej republiky Paula Krugera (na čele republiky stál v 80. a 90. rokoch 19. storočia) a časti názvu pohoria Witwatersrand v okolí Johannesburgu, kde sa nachádzali ložiská drahého kovu. Rand je od roku 1961 názov juhoafrickej meny.

Do roku 1980 existovala iba jedna špecifikácia zlatého Krugerranda – 1 trojská unca zlata. Teraz je minca razená aj z 1/2, 1/4 a 1/10 unce.

Krugerrand je od počiatku razený do zlata vysokej rýdzosti (916,66 / 1000). Vzhľadom k tomu, že zlato je kov veľmi mäkký, bolo nutné vytvoriť zliatinu s meďou, ktorá minci prepožičiava typickú oranžovú farbu a najmä vysokú odolnosť proti oderu a poškriabaniu. Zlatá uncová minca je teda tvorená 92% percentami zlata a 8% medi.

Okrem tradície, starostlivého zhotovenia a záruky vysokej kvality, je aj vysoká odolnosť mincí jedným z dôvodov, prečo sú tieto unikáty tak žiadané medzi zberateľmi z celého sveta. Presvedčte sa sami!

 

 

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.