Bratislava 20. apríla 2016

Zlatá kilogramová mincaBritská kráľovská mincovňa emitovala pri príležitosti osláv 90. narodenín najdlhšie vládnucej britskej panovníčky kráľovnej Alžbety II. 25 kusov kilogramových mincí z rýdzeho zlata v nominálnej hodnote 1000 libier. Celá pätina emisie bola predaná zberateľom v Čechách a na Slovensku!

Emisia je limitovaná 25 kusmi pre celý svet!

Numizmat je razený z 1005 gramov rýdzeho 24karátového zlata (rýdzosť Au 999/1000) a jeho priemer je 100 milimetrov. Táto emisia je prísne limitovaná len 25 kusmi pre celý svet. Národnej Pokladnici, distribútorovi mincí a medailí, ktorý pôsobí na českom a slovenskom trhu, sa podarilo pre svojich zákazníkov získať pätinu z celkového počtu prísne limitovanej emisie, teda 5 exemplárov. „Vzhľadom k nízkej limitácii, naozaj mimoriadnym parametrom a nepopierateľnej zberateľskej hodnote, boli zlaté unikáty okamžite vypredané!“, dodáva Luboš Krčil, riaditeľ Národnej Pokladnice, ktorý prezradil, že cena jednej zlatej mince presahuje čiastku 56,5 tisíc eur.

Najvyššia kvalita z Kráľovskej mincovne

Zlaté kilogramové minca v kancelárii českej sestry Národní Pokladnice

Minca je spracovaná v najvyššej kvalite razby (tzv. proof quality) a razená špeciálnym lešteným razidlom, ktorého polia sú vysoko leštené a reliéf matovaný. Každá minca je trikrát razená a následne ručne leštená špeciálnou pastou s diamantmi. Vďaka tomuto spôsobu spracovania má numizmat zrkadlový lesk, ktorý dáva vyniknúť a tým najmenším detailom.

Kráľovnine obľúbené ruže a najnovší portrét

Reverz mince, spracovaný podľa návrhu Christophera Hobbsa, nesie v strede kráľovnin monogram EIIR (Elizabeth II., Regia – teda Alžbeta II., kráľovná). Okolo monogramu je vytvorený kruh z 9 ruží. Druh kvetov ani ich počet nie je zvolený náhodou. Ruže sú odkazom na heraldický znak Anglicka, a tiež odrážajú kráľovninu vášeň pre tieto kvety, ich počet potom odkazuje na významné kráľovnine jubileum – jedna ruža znamená jednu zavŕšenú desiatku rokov. Po obvode všetko dopĺňa nápis Full of Honour and Years (Ctihodná a ročná).

Averz numizmatu zdobí piaty mincový portrét Alžbety II., ktorý sa na britských minciach objavil po novom v roku 2015 a jeho autorom je 33ročný Jody Clark, mladý talentovaný rytec Britskej kráľovskej mincovne. Na Jodyho portréte je kráľovná vyobrazená s kráľovským diamantovým diadémom, ktorý mala na hlave v deň svojej korunovácie. Po obvode je kompozícia doplnená nápisom Elizabeth II. D. G. Reg F. D. (čo znamená Elizabeth II., Dei Gratia Regia Fidei Defensor, teda Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná a ochrankyňa viery), a ďalej označením nominálnej hodnoty 1000 pounds (1000 libier) a rokom razby 2016.

Zlatá kilogramová minca