Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Každý rok 14. februára si celý svet pripomína sviatok všetkých zamilovaných - svätého Valentína. V mysliach mnohých z nás je ukotvený ako americký sviatok, pričom málokto tuší, že jeho korene sú európske a siahajú do ďalekej histórie. V dnešnej dobe má skôr komerčný charakter, avšak v dobách minulých išlo o oslavu plodnosti a očisty.

Lupercalia

Oslava lásky má korene v Ríme

Celosvetovo populárny sviatok zamilovaných je do istej miery zahalený tajomstvom. Nesie v sebe korene kresťanskej i starovekej rímskej tradície. V dávnych časoch starovekí Rimania totiž vždy vo februári oslavovali sviatok zvaný Lupercalia, ktorý bol oslavou lásky, plodnosti a rituálnej očisty.

Sviatok Lupercalia bol venovaný Faunovi, rímskemu bohu poľnohospodárstva a tiež rímskym zakladateľom Romulovi a Removi, o ktorých sa v jaskyni starala vlčica alebo lupa. K sviatku sa viaže povesť, ktorá hovorí, že počas osláv kňazov, zvaných luperci, obetovali v posvätnej jaskyni kozu za účelom plodnosti a psa pre očistu. Potom rozrezali kože obetovaných zvierat na prúžky, ktoré namočili do obetnej krvi a vyšli s nimi do ulíc. Tam nimi šľahali polia s obilím, aby boli úrodné a predovšetkým ženy, aby im zaistili plodnosť.

Neskôr v ten deň mladé ženy umiestnili svoje mená do veľkej urny a mládenci k nádobe lásky postupne pristupovali, aby si každý vytiahol jeden vhodený lístoček. Lístok, ktorý si mladík vyžreboval, potom určil, ktoré dievča sa stane jeho milou.

Odkiaľ pochádza a kto bol Valentín?

Svätý Valentín krstí sv. Lucillu

Sviatok nesie meno po sv. Valentínovi, avšak kto bol onen Valentín? Katolícka cirkev uznáva minimálne troch svätcov menom Valentine či Valentinus, pričom všetci boli umučení.

Podľa jednej legendy sa tvrdí, že Valentín bol kňaz, ktorý slúžil v Ríme za cisára Claudia II., ktorý v domnienke, že slobodní muži sú lepšími vojakmi ako tí, ktorí majú ženy a rodiny, zakázal manželstvo. Valentín, vedomý si tejto nespravodlivosti, sa vzoprel Claudiovi a naďalej uzatváral sobáše, avšak tentoraz tajne. Keď boli jeho činy odhalené, nechal ho Claudius 14. februára usmrtiť.

Iná povesť zase hovorí, že mohlo ísť o muža, ktorý pomáhal kresťanom uniknúť z tvrdých rímskych väzení, kde boli bití a mučení. Pričom sám Valentín pred svojou smrťou z väzenia poslal list, ktorý podpísal „Od Tvojho Valentína“, výrazom, ktorý sa používa dodnes. Adresátkou bola údajne dcéra žalárnika, ktorá Valentína vo väzení navštívila.

Hoci sa skutočnú pravdu o Valentínovi pravdepodobne nikdy nedozvieme, príbehy o ňom v sebe nesú hrdinské a romantické činy.

Čo darovať svojej drahej polovičke k Valentínovi?

Pozlátená ruža s diamantovým prachom

Teraz už viete, že februárová oslava lásky, zvaná Lupercalia alebo sv. Valentín, je starobylým sviatkom siahajúcim hlboko do našej európskej histórie. Je velebením lásky, ako jedného z najhodnotnejších citov v živote človeka.

Ak si lámete hlavu, čo dať svojej milovanej polovičke v tento deň, máme u nás v Národnej Pokladnici očarujúci tip. Svoje city môžete vyjadriť prostredníctvom pravej čajovej ruže s diamantovým prachom. Týmto darčekom darujete symbol úcty a večnej vernosti a navyše ním bezpochyby oslníte.

Naša ruža je pravou kvetinou zušľachtenou rýdzim zlatom 999/1000, ktorá je doplnená diamantovým prachom. Ružu vám doručíme v elegantnej darčekovej kazete.

Pre viac informácií o ruži navštívte: Pozlátená ruža s diamantovým prachom

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.